Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako sa k vam sprava okolie - HPO

Príspevok v téme: Ako sa k vam sprava okolie - HPO
fialka888

Dobry den!Zaujimalo by ma,ak tu je niekto s poruchou osobnosti-ja mam hranicnu poruchu,alebo ak mate v rodine niekoho s takou diagnozou,ako to prezivate.Ak nou trpite vy,ci sa stretavate s pochopenim v rodine,ci sa vas snazia chapat a skutocne vam pomahaju.Alebo ak nou trpi vas blizky,ako sa k nemu spravate a ako on k vam.Ja som uz v koncoch,nikto nechape ako mi je,chvilu sa mi stav zlepsil,vsetko bolo aj doma lepsie.Ale teraz mi je zase strasne zle,nedokazem ani vyjst von,stale si ublizujem...casto byvam doma sama,nezvladam to,ale ak sa ma niekto snazi dostat von chytam zachvaty,radsej by som zomrela ako ist medzi ludi.Mam obdobia kedy idem,kedy sa na to citim,len ich je velmi malo.A prave vtedy,ked mi je najhorsie,tak mi vseci zacnu vsetko vycitat,som ta najhorsia na svete.Mna sa to samozrejme dotkne a taha ma to k este vacsiemu dnu,zase ma ovladaju sebaznicujuce myslienky,znova si ublizim...je to kolotoc,lebo ak to urobim,znovu si vypocujem ako vsetkych trapim a aka som neschopna.Akoby som to nevedela sama.Bola som dlho liecena-bezuspesne,mam za sebou i hospitalizacie.Je to pokoj na chvilku,kym sa nevratim do toho kolotoca.Mam pocit ze som na to celkom sama,kazdeho zaujima len to ako sa spravam-co robim,co nerobim,co by som mala robit.Nikto z rodiny sa so mnou nerozprava o tom ako sa citim,co ma trapi.Nie je im jedno co so mnou je,len nepozeraju na to co sa deje vo mne-tvrdia ze som zdrava-len nemyslim pozitivne,som leniva a bezcitna :(Mam priatela ktory ma tu este drzi,snazi sa mi pomoct ako vie,no ma toho tiez dost,nemam komu povedat ked mi je zle,tak vzdy volam jemu,viem ze nemoze prist,musi byt v praci,v noci musi spat.A este mu to velakrat polozim ked mi povie ze nevie co ma spravit.No tie pocity sa nedaju vydrzat,nedokazem byt v nich sama.Som uplne zufala.Budem rada ak mi popisete vasu situaciu,mozno chcem ja od svojej rodiny vela.Dakujem

Meretseger

Fialka, tleskám! Ako skvelo sa to číta a aké skvelé je vedieť, že vždy, proste vždy je tu nejaká nádej, čo bolo to, čo ma svojho času držalo od samovražedných pokusov, len to potom akosi padlo...
Vykúzlila si mi úsmev na tvári:) Prajem ti to, drž sa!
ta3: Nuž, vďaka:) Myslíš, že psychická porucha je ovplyvniteľná inteligenciou? (Možno som to teraz zle pochopila, možno nie som taká inteligentná, juch!) Každopádne, človek si pri HPO potrebuje sám uvedomiť kopu vecí a spájať si drôtiky, což mi asi celkom ide, len občas nejaký omylom prestrihnem a vybuchne to :D Ale potom sa ide ďalej a to je to, čo je podstatné.

ta3

Fialka
je radostne citat Tvoj posledny prispevok, uprimne sa spolu s Tebou tesim tej obrovskej zmene ktora u Teba nastala, dufam, ze budes svetlym prikladom a velkym povzbudenim pre vsetkych s podobnou diagnozou ktori si Tvoj posledny prispevok precitaju, ja som mala zivot tazky, ale chvalabohu nemala som vazne psychicke problemy, preto sa neviem uplne vzit do ludi, ktori si ublizuju sami sebe, ale tiez si myslim, ze z kazdej situacie je vzdy vychodisko, ked clovek ho naozaj hlada, Ty si mala stastie, ze si stretla cloveka, ktory sa nebal Tvojich dusevnych stavov, ktory Ta podrzal a nevahal zalosit si s Tebou rodinu, taketo pochopenie a prijatie od ineho cloveka a jeho laska maju nesmierne velky hojivy ucinok, k Tvojej obrovskej zmene velkou mierou sa zasluzil Tvoj priatel, ale aj sama si k tomu prispela najma tym, ze si si dala este sance naozaj vyskusat najprv vsetko, kym to uplne vzdas a ze si si prestala vsimat reakcie okolia, co Ta oslobodilo a prinieslo tak velmi potrebnu ulavu, uzivaj si stastie, ktore Ta postretlo, tes sa zo svojho synceka, po tom vsetkom, cim si musela prejst si to plne zasluhujes

Meretseger
Tvoje prispevky v roznych temach si vsimam a nijako neviem pochopit dusevne stavy, ktore prevalcovavaju taku inteligentnu bytost ako si Ty, tak rozumne a s nadhladom sa vyjadrujes, ze je tazko uverit s cim vsetkym sa v sukromi boris, citala som vela prispevkov ludi, ktori maju podobne problemy ako Ty, no Tvoje su ine, maju v sebe cosi co v inych chyba, neviem to presne definovat, ale ja citim, ze mas v sebe este velmi vela sil (nakoniec o tom pises aj sama v poslednom prispevku tejto temy) a ja Ti prajem, aby si ich zuzitkovala, aby si sa aj Ty mohla tesit z kazdeho noveho dna, tak ako o tom krasne pise Fialka

fialka888

Zdravim :-) Tak som sem prisla po tych rokoch co presli dopisat svoj pribeh.Tak s pochopenim som sa nestretla zial ani potom,ale uz som z toho pekla vonku..Tesne po poslednom prispevku som si siahla na zivot a prezila.Vtedy som si uvedomila,ze ked mi uz na nicom nezalezi,nemusim nutne umriet hned,mozem vlastne skusit robit co len chcem a vzdat to mozem az ked vyskusam uplne vsetko a naozaj zlyham..Nastastie som sa vybrala spravnym smerom,nasla som si pracu,odstahovala sa k priatelovi a vykaslala sa na to co si kto mysli.Priatel sa ma spytal,co by ma spravilo naozaj stastnou,co si pod tym pojmom predstavim.Povedala som-Ty,ja,dve nadherne deti a domcek.Vtedy sa mi to zdalo ako velmi vzdialeny sen,ale mam neuveritelneho partnera a tak dnes byvame vo svojom domceku a mame takmer rocneho synceka,moje najkrasie slniecko,a som nesmierne stastna a vdacna.Tesim sa z kazdeho noveho dna.Dakujem vsetkym,ktori mi vtedy odpisali a snazili sa pomoct..zaroven chcem odkazat,kazdemu kto sa trapi,ze vzdy je cesta von,je v nas..staci dat silu dobrej myslienke,napadu,snu

Meretseger

Toto je, myslím si, porucha na celý život, ktorá sa bude ozývať vždy, ale významne sa dá zvládať pomocou DOBREJ psychoterapie. A potom, jednoducho, ide o to, ako si to sám človek v mozgu usporiada, dôležitý je i tvoj vek, nevidím ho tu, škoda. Tie výkyvy nálad sú mizerné, ja mám naviac i bipolárnu poruchu, takže sa mi to strieda o to viac (momentálne asi hypománia), ale verím, že každý má v sebe silu, ktorou sa dokáže významne ovládať:) Takže momentálne mám síce za sebou druhý pobyt na psychiatrii a šiesty pokus o samovraždu, lebo sa to vždy zas a zas ozve, ale verím psycho a farmakoterapii a vnútornému nastaveniu. No a reakcie okolia? To pochopenie si treba vybojovať, ja som napr. nechávala mame na PC otvorené stránky s HPO tematikou. A na názory okolitého stáda musíš zvysoka vieš čo ;)

Jane_3sto18

Ja mám pravdepodobne HPO a nejakú F43.2 či koľkátka to je. Ku mne sa rodina správa fajn, teda okrem matky, ktorej je fakt všetko jedno. Lenže chyba je zas vo mne, lebo ja som tá, ktorá nechce rozprávať, ktorá sa zavrie do izby, lebo je jej zle, nikomu nič nepoviem, nevedia, že si ubližujem a možno aj vidia, že sa opať niečo deje, ale rozprávať ma nedonútia, potom mám výčitky, že som im iba na obtiaž a že sa kvôli mojej hlúposti trápia, nedokážem to zmeniť a zas sa nenávidím ešte viac.
a potom sa režem.

alundra

ja mam zmiesanu hranicnu a uzkostnu (vyhybavu). mam za sebou treti vyznamny pokus o samovrazdu a urcite nie posledny. takze som si dost posedel aj na psychiatriach. niesom klasicky blazon. nijaka psychoza alebo halucinacie. nijaka agresivita ak neratam to ze ublizujem sebe. prezivam problemi ako tazke poruchy sustredenia a vypadky pamate. problem si zapamatat dolezite veci. takzo si clovek len velmi tazko udrzi pracu. gratulujem kazdemu kto to zvlada. a bez prace uz je clovek jednou nohou v hrobe. moj problem su hlavne silne citove zmeny. prezivanie bolesti je silne. pre rodinnych prislusnikov ktory tu hladaju informacie len zlahka naznacim. dusevna bolest sa prejavuje realne. realnou silnou viac ako telesnou bolestou. najhorsie stavy nutia cloveka kricat. osobne som tak vyhroteny stav zazil iba 2x. stane sa to len ked clovek strasne nezvladne stav ktory pozna ale este nema obranny nauceny mechanizmus ako rezanie alebo alkohol. kazdy ma nieco ine co funguje ako prenesenie bolesti. tie zmeny, ten stav sa dokaze v priebehu jedneho dna zmenit od bezcitneho cynika az po tazko emocionalny stav ako prezivaju tehotne zeny. taketo zmeny sa tazko ovladaju. v mojom pripade je pricina jednoznacna. sexualne zneuzivanie od 9ho do 13teho roku zivota. na oddeleniach a skupinach som si sondoval ludi ako muzov tak zeny ktory maju diagnozu hraniciarov. 90percent minimalne naznacilo ze je to aj ich pripad. samozrejme som nepolozil otazku priamo. hranicnu poruchu by som jednoznacne pouzival iba pri ludoch po 23 az 25 roku zivota. mladsi ludia mozu len prechadzat stavom od puberty do plnej dospelosti. vadsina to zvladne. par percent skonci na liekoch, alkohole a drogach alebo sa zabije. ja neverim ze by som umrel na starobu aj ked som v sucastnosti relativne ok. viem ze je to len prechodne stadium. ak mate v rodine niekoho seriozne diagnostikovaneho ako hraniciara. mozem povedat len podla seba co by snad pomohlo. hlavne pochopenie. nie lutost ale pochopenie. uznanie nazoru danoho cloveka. dopriat mu sukromie, priestor kde najde pokoj. samorzrejme ak clovek ma tie financne moznosti inak mozete len pozorovat ako to smeruje k nevyhnutnemu. a ano samozrejme lasku a pozornost. pravidelne a uprimne! neviem mam pocit ze mne by to pomohlo. mozno nie. ja ale stale zijem v dome kde som bol zneuzivany, nasilne. takze si vela sanci nedavam.

sad20

ja mam vyhybavu poruchu osobnosti myslim si ze osobne poruchy ani nie sú poruchami je to v pamäti tak ako nás ovplyvnovala spoločnost hlavne v detstve čiže výchova, v akom prostred
sme vyrastali budeme sa podla toho spravat je tazke to zmenit ale da sa to

ivana45

fialka, nie je to moj mail, je to kontakt na poradenske centrum. Urcite sa to ozvu.
Ak si zriadis mail a uvedies ho sem, napisem ti nan.

fialka888

ivana45 ja som ti napisala na ten co si sem dala ty,myslela som ze to je tvoj.Sad20 trva to asi 7 rokov,tie vykyvy mam niekedy viackrat za den,niekedy 2 tyzdne tak a niekolko dni zase inak..je to rozne,ale su caste a s roznou intenzitou,tie vacsie neviem vobec ovladat-jednoducho v tej chvili konam tak ako to prave povazujem za vhodne,lebo tie pocity su silne,pokladam to v danej chvili za spravne lebo to tak chcem..o nejaky cas to prejde a uz len lutujem..tazko sa to vysvetluje..ty mas tiez tuto poruchu?ci poznas niekoho s tym?Je tu niekto taky co preziva nieco podobne?

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ako sa k vam sprava okolie - HPO - Fórum - ZDRAVIE.sk