V cudzine zijuci slovaci

Príspevok v téme: V cudzine zijuci slovaci
krtincek

Su tu na fore nejaky ludia zijuci mimo SR? Ak ano, kde zijete? paci sa vam tam? vyhody/ nevyhody tej danej krajiny. Dovody odchodu zo SR. aku dobu tam uz zijete... Zaujimaju ma vase skusenosti, nazory... vas zivot :-) lebo takto sa najlepsie dozviem o danej krajine najviac a to podstatne, info z europskeho sprievodcu mam nastudovane :-)

ta3

Sweater, preco som sa rozhodla zrovna pre Australiu?, nuz mala som na to ozajstny dovod, Australiu som mala pocarovanu uz v utlom detstve, moj stary otec, ked moja mama mala iba rok, odisiel za pracou do Kanady, ale potom po kratkom case sa presunul do Australie, kde zil 22 rokov, vratil sa, ked moja mama uz bola vydata a ja ako celkom male dievcatko som ho velakrat pocula rozpravat o tom, aka uzasna krajina Australia je a toto sa mi vrylo tak hlboko do pamati, ze cely zivot som tuzila tu zit, len skoda, ze som nemala podmienky na to, aby som sem prist ovela skor a tiez si myslim, ze otrasne skusenosti s diskriminaciou na pracovisku a nespravodlivost na sudoch k mojmu odchodu vyznamne dopomohli, takze sa mi potvrdilo to, co stale tvrdim, ze vsetko zle je na nieco dobre, naozaj velmi vela okolnosti mi branilo sa skor vystahovat, no ale lepsie neskoro ako nikdy, skutocne nic nelutujem, nic nie je idealne, kazda krajina ma svoje plusy a minusy, ale Australia je krajina, kde sa naozaj zije ovela ovela lahsie a lepsie ako na Slovensku

Weva

Ahojte,

ja pre zmenu zijem uz 4-ty rok v Belgicku... ale po Europe som sa stahovala hore-dole uz predtym (okrem ineho som zila dlhsie v Budapesti a v Parizi). Prisla som za studiom a zostala kvoli laske a praci neskor.

Je mi tu skvele - domov sa da ist i na vikend ked to inak nejde a na pracu ci plat sa stazovat tiez nemam dovod. Aj ked samozrejme naklady su tu vyssie. Vsade je blizko - Amsterdam, ci Londyn, Pariz - takze sa tu da dobre cestovat a cokolada ako i Belgicke pivo su tiez skvely bonus. Co mi chyba su hory :) A samozrejme i moja rodina, obcas ma mrzi ze ich nemozem vidiet len tak - skocit s maminou na obed, ist so sestrou do kina... ale vsetko ma svoje za i proti...

Vdaka EU instituciam je cely Brusel medzinarodny, takze sa tu clovek neciti ako cudzinec a rovnako sa v meste najde kopec aktivit, podujati, koncertov a tak..

A co vy?

sweater

ta3, pekny prispevok, preco si sa rozhodla zrovna pre australiu? mala si tam znamych... alebo? a este by som rad vedel ked by som chcel odist, treba okolo toho asi strasne mnozstvo vybavovaciek, ci zalezi od krajiny? asi by som chcel zostat v europe, len sa presunut niekam na vychod ci sever, take luxembursko, svajciarsko, norsko, asi nieco z toho, myslite ze to nebude nejako problemove sa tam presunut byvat a pracovat?

ta3

Casto prispievam svojimi nazormi na tomto fore a mnohi z Vas viete, ze uz 5 rokov zijem v Australii, krajina je to prenadherna, tolko roznych druhov vtactva, rastlin, kvetov, kvitnucich stromov a krikov, paliem tu je, ze stale nevychadzam z udivu, je tu tolko roznych druhov stromov s roznymi tvarmi a farbami kmenov, listov, roznymi tvarmi korun, kvety ako kaly, cinske ruze, orchideje a rozne ine su ovela vacsich rozmerov ako na slovensku a tu mnohe rastu divo vo volnej prirode, tu su pre floru idealne podmienky, po cely rok je tu vlastne akoby leto, takze vsetko je zelene a kvitnuce cely rok, stale si tu pripadam ako v najkrajsej botanickej zahrade, nezvycajne su napriklad vysoke kosate stromy plne velkych cervenych kvetov alebo dokonca modrych zvoncekov, ked tieto stromy kvitnu, nemaju ziadne listy, su doslova zasypane kvetmi roznych tvarov a farieb, su tu prenadherne pieskove plaze s bielym alebo zltym pieskom, krajina tu na vychodnom pobrezi ma hornaty raz, vsade naokolo su malebne strane s pasucimi sa ovcami, kravami a konmi roznych farieb, tato krajina je skutocnou pastvou pre oci, ale co sa tyka ludi a systemu som dost sklamana, tu sa na uliciach cudzi ludia na Vas stale usmievaju, ale ich vedomostna uroven (velmi neprehanam ked poviem, ze absolvent zakladnej skoly na Slovensku vie toho viac ako tunajsi stredoskolak a slovensky stredoskolak viac ako tunajsi vysokoskolak, tu je mozne dosiahnut titul velmi lahko, co zahranicni studenti aj hodne vyuzivaju, osobne som sa stretla s vaznymi nedostatkami v zakladnych vedomostiach u vzdelanych dospelych ludi, ako je napriklad vypocet percenta alebo prevod nanometrov na mm) a pracovna moralka su na velmi nizkej urovni, tu nie je mozne, aby ziak v skole prepadol, takze prechadzaju aj ziaci s chabymi vedomostami, ak niekto v praci urobi chybu, vsetci sa iba usmievaju, cize ziadny postih, deti sa tu nesmu bit, takze rodicia su bezmocni, ked ich deti chodia poza skolu, penazi je tu ako pliev, co sa odraza vo vysokej kriminalite a domacom nasili, policia je privolavana dokonca do strednych skol, kde sa spoluziaci, casto aj dievcata, kruto biju, dokonca na skolskom dvore sa vrazdi, pubertiaci nemaju ziaden respekt pred policiou, dokonca dochadza k utokom opitych a nadrogovanych pubertiakov na policajtov, tucnota dospelych a deti je tu narodny problem cislo jedna, ceny aut, domv ako aj potravin a spotrebneho tovaru sa popri tunajsich platoch nedaju so slovenskymi ani porovnat, tu su denne az 50% zlavy tovarov, takze clovek si moze zariadit domacnost alebo sa zaobliect naozaj lacno, vzhladom na moj vek (57) a nie najlepsiu anglictinu (ludia mojho veku sa anglictinu na skolach neucili, ja som sa ju ucila vacsinou ako samouk, cize moja pasivna anglictina je velmi dobra, napriklad moj spelling je dokonca lepsi ako tunajsieho ucitela anglickeho jazyka, no moja aktivna anglictina nie je dobra, hovorit pre mna nie je az taky problem, ale stale mam problem im rozumiet, tunajsia anglictina je dost odlisna od britskej, ludia hovoria velmi rychlo, koncovky hlataju, neotvaraju usta poriadne, takze ich rec je velmi nezretelna, casto mi pripomina cinsku hatlaninu, pouzivaju vela idiomov, ktorym cudzinec nemoze nijako rozumiet) nemozem dostat robotu, ale sa nestazujem, z podpory v nezamestnanosti si tu zijem lepsie ako z inzinierskeho platu veducej oddelenia na Slovensku, tu som si z podpory dokonca mohla nasetrit na auto, sice secondhandove, ale vo velmi dobrom stave a mozem na nom bez problemov denne jazdit, takze ak by som zivot v Australii mala zhrnut jednou vetou, je tu vela nedostatkov, ale ovela viac vyhod, vysoka zivotna uroven, neobmedzene moznosti pre mladych ludi, ktori sa neboja roboty a chcu v zivote nieco dokazat ak sa dokazu prisposobit tunajsej mentalite, ktora je uplne ina od slovenskej, ci europskej a moje dovody preco som odisla zo Slovenska, ktore som uz nevladala tolerovat boli permanentna diskriminacia ako zeny na pracovisku a nespravodlivost slovesnkeho sudnictva

sweater

ja radsej nebudem nic pisat na SR, len co by som sa rozcertil, dufam ze po studiu od tialto vystrelim jak vtacik, no resp. raketoplan ( ide o tu rychlost :-) inak mi je ziva priroda vid vtacika, milsia .-)

lost

uhlie, to si na tom dobre, ja zijem na SR a pripadam si ako na ukrajine :D

a HLAVNE, ked pridem z rakuska (staci tam zostat 2 hodinky), tak je toto tu ako zumpa, cele SR, bratislavou pocnuc. :D