Dedicne ochorenie

Príspevok v téme: Dedicne ochorenie
problem54323

Zdravim

Moj problem :

Mam frajerku chodim s nou asi rok (medzi casom sme sa rozisli a dali zase dokopy) pred nedavnom jej bola diagnostikovana trombofilia (dedicna forma) je to zvysena zrazanlivost krvy co znamena ovela vyssie riziko trombofilnych ochoreni ako je mrtvica tromboza ... tak isto to znamena komplikacie pri tehotenstve konkretne vyssie riziko potratu

a dalsie veci

lekar jej povedal ze nemoze dlho lezat kazda modrina ju moze stat zivot a podobne veci:(

moj problem spociva v tom ze nechcem aby to moje deti zdedili. aby sa museli bat kazdej modriny. A urcite chcem mat deti nie dnes ale za par rokov urcite

mam ju velmi rad mame sice iste problemy (kto nema...) dali by sa urcite vyriesit . Dedine ochorenie ale prekusnut neviem :(

trapim sa stym dlho a zvazil som asi vsetky moznosti
moja otazka znie ako by ste sa zachovali vy v takejto situacii?

problem34543

trombofilia nie je chripka

a nerozumiem preco my tu kazdy vysvetluje ze mi zdrave dieta nikto nezaruci
Ja viem
ked ale mozem pre to nieco urobit tak urobim ...

Pytam sa ako by ste reagovali vy

beskyd

myslim ze umyselna reprodukcia ludi s dedicnymi chorobami by mala byt trestna tak ako je trestne vseobecne ohrozenie ci ublizenie na zdravi. ludia priserne degeneruju, kopec ludi berie lieky pomaly od detstva, ale mnozia sa len preto ze sa nevedia odosobnit od svojich zvieracich pudov co je pre mna uplny vysmech clovecenstva.

tpch

Mily problem54323, kazdy clovek je nositelom genov pre cca 6-20 geneticky podmienenych chorob, VRATANE TEBA.
Ak sa stretnu dvaja zdravi ludia s genmi pre rovnaku poruchu, je to problem, ktory ale neodhali nikto dopredu.
Aj ty mozes splodit chore dieta, ovela horsie postihnute ako je nejaka dobre liecitelna dedicna trombofilia u tvojej priatelky. NIKTO NA SVETE TI NEZARUCI NARODENIE ZDRAVEHO DECKA, AJ KED SI O SEBE MYSLIS, ZE SI NEVIEM KTO.

Podla mojho nazoru tvoja priatelka ma vlastne stastie-vdaka miernej dedicnej poruche zistí, co ma v tebe za oporu a ZBAVI SA TA. Najde si lepsieho, mozno aj po genetickej stranke.

DDana

Zdá sa mi však, že si typ človeka, ktorý zuteká s prvou chrípkou manželky (frajerky). Nezabudni sa ešte báť aj cholesterolu, ten býva tiež dedičný, tak skontroluj aj svoj, lebo aj ten zabíja - síce tak za 50 rokov, ale predsa :-)

problem23234

DDana ja viem hovorim presne o tych rizikovych situaciach
ja nechcem aby to moje dieta malo prave kvoli tym rizikovym situaciam ktore mozu mat vazne nasledky

poznam tu chorobu (neviem ako inak nazvat poruchu zrážanlivosti krvi... ) viem ze ti nic nie je a ze nemusis brat lieky

v rodine som nic taketo nemal ani len alergiu..
istotu nemam nikdy
ked si ale mozem vybrat tak radsej dieta bez tejto poruchy

DDana

Nie je to ochorenie, je to porucha zrážanlivosti krvi - v smere zvýšenej zrážanlivosti. Viem o čom hovorím, pretože ako som písala mám to isté a nakoľko som doposiaľ nemala trombózu tak som predstav si bez liečby, podotýkam - akéjkoľvek - mám ju doporučenú len v rizikových situáciách. Mimochodom, nemusíš mať túto poruchu, ale môžeš byť jej nositeľom aj sám, bez toho, aby si o tom vedel. No prepáč, určite by som to nebrala tak vážne na Tvojom mieste. Hovoríš o trombofílii, nie o Downovom syndróme, či svalovej dystrofii, fenylkeónúrii, hemofiílii, či cukrovke - to sú diagnózy, pri ktorých by som sa zamýšľala o budúcnosti svojho potomstva. A kde máš istotu, že počas tehotenstva manželka neprekoná nejakú infekciu, nezmutuje niektorý gén, alebo sa skomplikuje pôrod a napriek tomu sa narodí postihnuté dieťa?

problem23435

ververeka
aby som dostal co najviac odpovedi

DDana

ja som velmi rad ze sa o tom vie hlavne kvoli jej zdraviu

nenafukla je to vazne ochorenie
neznamena to ze z kazdej modriny dostane mrtvicu ale ze kazda modrina alebo aj cucflek (pred nedavnom jedno dievca zomrelo kvoli blbemu cucfleku) je riziko
mne je jasne ze to nie je vec co ju do tyzdna zabije ja len nechcem aby to moje deti mali
chcem proste zdrave deti...

(k tomu cucfleku bolo to v spravach niekde na nete neviem najst ten clanok. nasiel iba nieco podobne tvnoviny.sk )

DDana

Myslím, že pani doktorka to riadne nafúkla. Nemusí sa báť každej modriny. Mám to tiež a vôbec mi to nepovedali. Práve naopak, buď rád, že sa o tom vie, pretože sa rieši prevencia - tj. v rizikových situáciách sa podávajú lieky resp. injekcie (operácie, zlomeniny, tehotenstvo apod). Ak by ste sa napr. zobrali a nevedelo by sa o tom, mnoho pár sa nemôže dočkať bábätka - a po zdiagnostikovaní tejto poruchy sa nasadí liečba a je to. Ďalšia vec, rovnako keby o tejto diagnóze nevedela a užívala antikoncepciu, mohlo ju to zabiť. Teraz vie, že nemôže užívať hormonálne lieky. Neber to tak tragicky, skôr pozitívne. A si si istý, že Ty túto poruchu nemáš? Tiež by som o tom nevedela, keby oco nemal trombózu a nerobili by sa vyšetrenia príbuzných.