Operácia žlčníka, ano-nie?

lombardo1981

Veľa závisí od druhu žlčového kameňa a od človeka, ktorý ho má. Napríklad prítomnosť cholesterolového či zmiešaného žlčového kameňa pri žene s nadváhou a nedodržiavaní diéty samozrejme zvyšuje riziko prechodu z asymptomatickej fázy do symptomatickej. Práve tá fáza bez príznakov je omnoho častejšia. Cholesterolové, čierne alebo zmiešané kamene primárne vznikajú v žlčníku. Prvé vytvárajú jeden obrovský kameň, ktorý môže zaplniť aj obsah žlčníka. Čierne sú podstatne menšie, takže ich prechod zo žlčníka do žlčových ciest je častejší. A akonáhle sa kameň dostane do žlčových ciest, spôsobuje problémy. Hnedé vznikajú primárne v žlčových cestách. Zmiešané sú samostatná kapitola. Tie môžu vznikať aj v žlčníku aj v žlčových cestách.
Vznik žlčových kameňov počas tehotenstva je špecifický. Je spôsobený stúpajúcimi hladinami estrogénu a progesterónu, zväčšením obsahu žlčníka, znížením vylučovania žlčníkových kyselín. Vďaka tomu sa zvyšuje obsah cholesterolu v žlči. A ešte mnoho iných faktorov, ako je napríklad znížené vyprázdňovanie žalúdka i žlčníka.

matka2222

ja som prave čitala že niekomu rospustil kamienky prave tieto male alebo aj piesok vyplavy no neviem. A prečo neikomu tie kamene sposobuju bolesti a inemu nie? Niekto ma kamene cely život a su "ticho" niekomu sa vytvoria a je to kolika za kolikou dokonca aj ked si dava pozor na stravu?

lombardo1981

Pokiaľ viem, tak má Chanca Piedra dokázaný účinok pri znižovaní cholesterolu v krvi a zvyšuje vylučovanie žlčových kyselín. Ale neviem o tom, že sa priamo podieľal na rozpúšťaní žlčových kameňov.
Čo sa týka kalciových močových kameňov, tam bol účinok preukázaný. Ale zase na druhej strane existuje štúdia, ktorá preukázala negatívny vplyv na obličkové tkanivo.

matka2222

nemam žiadne ochorenia ine chvalabohu "len " tie kamene ,ešte som čitala o čaji chanca piedra ale uprimne sa nikto nepriznal či mu skutočne pomohol na žlčnik.tak neviem či sa oplati do toho vražat .

lombardo1981

Ale pokiaľ máš nejaké ochorenie obličiek, predovšetkým spojené so zníženou funkciou, tak užívanie toho oleja nie je najlepší nápad. Pretože vysoká dávka mentolu môže pôsobiť toxicky. A pri zníženom vylučovaní z tela duplom.
A vo všeobecnosti s ním opatrne. Obsahuje približne 20% mentolu.

lombardo1981

To bolo uvedené iba ako zaujímavosť. Pretože väčšina ľudí si myslí, že vznikajú iba pri jedení veľkého množstva mastných jedál. Ale ono to nie je úplne pravda. Vznik je trochu komplikovanejší.
To je dobré, že sa zmenšujú. Dodržiavanie diéty pomáha. POkiaľ viem, tak napríklad 2 šálky denne feniklového, zázvorového či mätového čaju je celkom prospešné. Podľa Bukovského vraj pepermintový olej môže kamene rozpustiť. Neviem, či je to pravda. Zatiaľ som o tom nečítala žiadnu štúdiu. Ale mentol v mäte má dokázaný choleretický účinok (zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče). A jedna účinná látka, kyselina ursodeoxycholová (patrí medzi sekundárne žlčové kyseliny), sa používa na rozpúšťanie žlčových kameňov.

matka2222

lombardo,to je síce pekné ale ja som diéty nikdy nedržala kamienky mi vznikli počas tehotenstva a neviem ako sa ich zbaviť.Po dvoch rokoch sú menšie ale stále tam sú neviem ako sa ich zbaviť.

lombardo1981

Existujú tri druhy žlčníkových kameňov. Cholesterolové, pigmentové (čierne a hnedé) a zmiešané. Napríklad čierne pigmentové kamene neobsahujú cholesterol, ale bilirubínový pigment, fosfát a CaCO3. Každý druh kameňa vzniká z iných príčin. Cholesterolové kamene vznikajú pri presýtení žlče cholesterolom, pri tvorbe cholesterolových krýštálikov alebo zlom vyprázdňovaní žlčníka. Pre vznik čiernych pigmentových kameňov je dôležitá nadmerné produkcia bilirubínu a hemolýza (hemolytický ikterus, cirhóza, hemolytická anémia), pre hnedé zápal a cholestáza. Zmiešané sa tvoria pri už zmenenom zlčníku.
Napríklad medzi rizikové faktory vzniku žlčníkových faktorov patrí aj neustále diétovanie s rýchlou zmenou hmotnosti s jojo efektom.

vitavi

Kamene sa ti vytvorili z hustých tuhých nasýtených tukov postupným tvrdnutím. Ak budeš takto pokračovať, budú sa ti tvoriť ďalšie kamene a môžu sa ti žlčové cesty zablokovať, a pridružiť iné komplikácie.

matka2222

vie mi niekto poradit? mam žlčnikove kamene zistene pred dvomi rokmi kedy som mala raz zachvat ,odvtedy je to ok ,jem všetko problemy niesu ale kamene su samozrejme stale tam. Je dobre to dat vybrat lekari na mna tlačia a strašia roznymi komplikaciami ked to tam budem pestovat dalej,ale vraj po operacii možu nastat dalšie problemy s travenim ktore teraz ani nemam,travi mi dobre aj ked zjem mastne jedlo nemam problem .Vobec sa neviem rozhodnut nakolko vraj po vybrati žlčnika prudi do čriev a ztoho nasledne rakovina čreva,po nevyoperovani žlčnika zas rakovina žlčnika ? čo je teda spravne???