praca v bare/restauracii - ake platy?

AdamKrt

lost: ak mas rad ryzu tvrdsiu na skus, vystihni spravny pomer vody, ako som pisal a potom mozes upravovat tvrdost ryze este tak, ze ju das do rozpalenej truby zapiect. Napr. na plechu je siroka plocha, mala hlbka a cim dlhsie ju budes piect, tym bude tvrdsia.

lost

a pri akom "ohni" tych 17 minut?

mne zas hovorili pomer 1:1,5 a mozno odtial pochadza ta suchota :))

ale nabuduce skusim 1:2

a ako sa da overit ci ma "idealnu" povahu ryze? chutovo jedine? (co ak niekto na to nema chutove bukny? :D )

AdamKrt

lost:

je viac sposobov pripravy ryze.

Mne sa bezne osvedcil pomer ryza:voda - 1:2, ak je ryza gulatozrnna a 1:2,5 ak je ryza dlhozrnna.

Dalsia metoda pripravy ryze je dat ju varit ako cestoviny, nechat varit 17 minut PRESNE a potom precedit.

lost

AdamKrt

jaj tak :)

no ja vo vseobecnosti nemam rad take lepkave veci skor pevnejsie.

neviem preco, ale asi je to tym ze na SK/CZ tak varia ? :)

ale nemyslel som totalne suchu, tak primerane, ale urcite suchsiu ako v tej restauracii bola..

da sa nejak matematicky dosiahnut idealny stav ryze? myslim tak, ze kolko krat vyssiu ma mat hmostnost ryza v uvarenom stave ako v surovom stave?

AdamKrt

lost: si trochu na omyle s tou ryzou. Vsade vo svete sa preferuje skor lepkava ryza. Sypana ryza, ktora sa nelepi, na nej si zakladaju v CZ a SK.

I original rizota napr. talianske su na moj vkus riedke - nieco ako husta omacka. Nasmu rizotu by hovorili, len ze je to zapecena ryza a nie rizotu. Oni to robia az kremove.