Násť-ročne mamičky

dana660xz

aha, tak vy sa ládujete od 17tich rokov hormonálnymi tabletkami.
ja nehovorím že je to dobré, alebo zlé mať v 17-tich dieťa, a zdôraznila som, že najdôležitejšia je prevencia, ale keď sa už stane tak čo? interrupcia? vyhodiť dieťa z domu? to sa mohlo stať každej z nás a je podľa mňa jedno, či má baba 17 alebo 18. len keď už má 18, tak je de jure všetko v poriadku a každý sa na dievča díva inak. a áno baby doba je iná to máte pravdu, dnes sa decká od 17 napchávajú hormónmi aby rodili ako 35 ročné ženy za pomoci umelého oplodenia, to je dnes moderné... to je môj názor na to, ako vy vychvaľujete "dnešnú" dobu a to čo bolo včera je zlé a je to prežitok. niečo bolo aj dobré na minulosti

ajajja

Aisha5, no schválne, koľko poznáš 17-ročných matiek :)) Ja teda ani jednu.
Súhlasím s Ajou02 - porovnávať čo bolo pred xy rokmi ... preboha ... to nemyslíte vážne?? Voľakedy ani autosedačky pre deti neboli a milióóón ďalších vecí. A teraz čo? Vrátime sa naspäť do jaskýň?? Doba ( chvalabohu ! ) pokročila.
dana660xz, ja som nemala prvý sex v 25r., ale už prvý sex som mala s antikoncepciou. Predstav si, že som mala 17 a asi teda aj akú takú zodpovednosť. Alebo v prvom rade zodpovednosť rodičov, že ma takéto veci pripravili práve preto, aby som nebola jedna z tých násť-ročných mamičiek. Myslím si, že keď už chcú mladí sexovať, musia vedieť aké následky to môže mať. Tu nejde o zodpovednosť, ale predsa na ZŠ sa učí ako sa robia deti, takže v 16 rokoch to musia vedieť! A potom sú tu predsa aj ich rodičia takže niekde sa stala chyba :(
Koľko vás tu násť-ročných otehotnelo aj napriek antikoncepcii?? To percento žien, čo otehotnie aj počas užívania antikoncepcie je úplne mizivé, to iste viete. A pri tabletkách ani nehovorím. Že by všetky násť-ročné mamičky otehotneli aj pri užívaní antikoncepcie, tak tomu sa mi nechce veriť :)))
Neodsudzujem mladé mamičky, aj keď si tiež myslím, že väčšinou môžu bohu ďakovať za to, že im pomáhajú rodičia...
A na záver - mám syna. Keby sa mu niečo podobné stalo, samozrejme budem stáť pri ňom, ale dva metre od radosti by som neskákala. Nie kvôli mne, ale kvôli nemu a jeho životu...

Aja02

rencita, v prvom rade by som snažila tejto situácii predísť. Určite by som sa s nimi rozprávala o antikoncepcií, o zodpovednosti, o vzťahoch atď. Čo by som spravila, ak by mi prišla moja dcéra domov tehotná? V kľude by som sa s ňou porozprávala a navrhla jej riešenie. Ak by sa rozhodla nechať si to dieťa alebo by sa rozhodla pre interrupciu, v oboch prípadoch by som ju podporila, ale stále si budem stáť za tým, že je vrcholne nezodpovedné mať dieťa ešte skôr ako má dievča 18 rokov. Už nežijeme v stredoveku. Existujú rôzne druhy antikoncepcií- hormonálne, nehormonálne a je na nás, či sa budeme chrániť alebo nie.

Aisha5

Ahojte, ja mam sice 29 rokov a az teraz prve babo, ale chcela by som vam napisat, ze pre nase prababky bolo normalne rodit v 16, 17 rokoch. To len nasa doba sa zmenila, ale v 16, 17 rokoch je uz zenske telo uplne prisposobene rodit. A ked sa taka 17tka riadne stara a miluje svoje babo a je zodpovedna k jeho vychove, tak nieje ziadny problem, ze ho mala tak skoro. Kolko matiek rodilo v neskorsom veku a su z nich xantipy. A kolko 17 rocnych ma deti a su skvele matky. Takze tu nezalezi ani tak od veku ako od postoja...

rencita

Aja ale krpec sa pytala na to co by si urobila ak by sa to stalo tvojej dcere alebo opacne ze by syn stym za tebou prisiel.mna by to tiez zaujimalo ked uz mas takyto postoj k nám násťročným :-P

Aja02

Krpec, ja vás neodsudzujem, ale ani Vás nebudem podporovať, ako to písala Dana. ;-)
Je to váš život, nie môj. Ja som si len vyjadrila svoj názor.

Krpec33

Aja02
Neviem, či máš deti, ale čo keď sa to raz stane tvojej dcére alebo synovi? Čo spravíš potom? Budeš im nadávať a nebudeš ich podporovať? Ver mi, že by si úplne zmenila názor. A to, že bývame u rodičov? Kam máme ísť? To nie je ako v Amerike, kde pomaly každá tretia násťročná má bábo a môže si dovoliť byt (dom) a vlastné auto. Veľa dospelých ľudí si nemôže dovoliť na Slovensku vlastné bývanie. A rodičia svojim deťom určite radšej pomôžu a prichýlia ich ako vidieť svoje dieťa a vnúča niekde pod mostom. My napríklad tiež prispievame všetkým, čo priateľ zarobí popri škole a veci pre malého sme si platili absolútne sami. Nechcem tu nikoho poučovať, ale možno to raz zažiješ, možno nie, v každom prípade by nás ľudia nemali odsudzovať, lebo si vôbec neprešli našou životnou cestou.

dana660xz

áno aja02 máš pravdu jasné svet je iný a ty nesúhlasíš a nechceš podporovať mladé maminy, ale spýtam sa ťa ty si mala kedy prvý sex v 25ke? ako zodpovedná osoba?
každému sa mohlo stať že otehotnie ako 16-17ročný. a čo si majú tie deti nechať vziať? ja plne súhlasím s prevenciu, aby si všetci užili "mládí", je vždy lepšie tomu predchádzať a za tým si stojím, ale keď sa už stane tak čo už narobíš? podporovať je jediné čo môžeš urobiť. ja sa riadim hesla, že keď nemám urobiť dobre, tak radšej neurobím nič. neviem koľko % dievčat má za sebou prvý sex ako 16-17ročná, ale toto číslo je vysoké určite. koľko z nich sa nechráni, to je už druhá vec a na to je tu prevencia...
aja02 ja sa v žiadnom prípade nechcem cez príspevky na fóre s nikým hádať, lebo je to úplne na hlavu postavené, veď ťa vôbec nepoznám, rešpektujem tvoj názor, ale nesúhlasím s ním, tak ako ty asi s mojim.
prajem krásny deň :)

paganstorm

nemam ništ proti -nasťročnym mamičkam, ak sa o svoje deti riadne zodpovedne staraju a nehodia ich na krk svojim rodičom

Aja02

Rencita, ani sa nečudujem, že sa stotožnuješ s Danou, keď vám obom nehovorí veľa čítanie s porozumením. Ja som nenapísala, že všetky žijú u rodičov. Napísala som, že ich je podľa môjho názoru približne 95%. Podľa teba je 95% všetci?
A áno, súhlasím s tebou. Rodičia sú aj od toho, aby pomohli svojim deťom, ale nie sú tu od toho, aby niesli dôsledky za svoje deti.