Násť-ročne mamičky

natalia123

drahá Isabella, poprosím Ťa ešte raz si prečítaj môj príspevok. Ja nezastávam umelé mlieko, len som apelovala na to, že dojčiť dieťa 2, 3, 4 roky - teda dlhodobo, si vyžaduje až príliš veľkú zodpovednosť zo strany matky. Keď si dáš v tomto uponáhľanom čase žáležáť na svojom jedálničku naozaj nadštandardne a vylúčiš dosť potravín, nakupovaných v supermarketoch(teda ak aj vieš akých) je to úplne super a budeš super matkou ;)Takže radšej dojčiť dieťa do roka a rok si strážiť jedálniček poriadne, ako dlhšie pričom jedálniček nechtiac zanedbávať. To sa totiž stáva veľa matkám;)
A inak nemusíš na mňa hneď útočiť, ja sa s luďmi rada bavím na trochu vyššej úrovni ;)

isabella

inak nemas trocha pocit, ze si series do huby? (prepac za vyjadrenie, ale nic trefnejsie ma nenapadlo) ked si tak druhykrat citam co si napisala... ved umele mlieko presne do toho potravinarskeho priemyslu patri, videla si niekedy dobu trvanlivosti na tychto mliekach? (aj viac ako rok)
takze ked do troch rokov nie kravske mlieko, tak potom praskove co obsahuje tych skodlivin urcite viac, lebo to tiez patri pod priemyselnu vyrobu? alebo teda ignorovat odporucania lekarov a dat dietatu to kravske? ale potom to kravske kupene z obchodu co zasa len ako ty pises obsahuje vela svinstva? kolko ludi ma asi moznost davat cerstve kravske mlieko? a kde mame istotu ako zdravo sa zasa ta krava stravuje ked uz aj zvieratam sa kadejake veci davaju?
takze jedine priemyselne neupravene mlieko moze byt materske a rozhodne je menej ovplyvnene skodlivinami prijimanymi matkou z okolia ako to co sa upravuje az po vyprodukovanui... takze aj keby zrovna nebolo uplne bez akejkolvek latky ktora moze skodit, tak to je rozhodne najmenej skodlivy zdroj mlieka pre tak male deti
samozrejme tymto som nechcela utocit ani odsudzovat matky co maju deti na umelom mlieku, len som chcela dotycnej odovodnit preco si nemyslim, ze ma pravdu

isabella

natalia123, straaaaasne sa smejem na tom co si napisala a teraz sa pojdeme odstrelit lebo vsetko je skodlive :-D
sa skor zamysli nad tym aky humus je umele mlieko, ked mnohe mamicky v tychto praskoch nasli uz az zle pomlete kosti (boh vie coho) a ine veci...
a dlhodobe dojcenie neznamena, ze dieta bude zit len na materskom mlieku, ale to, ze dieta bude materske mlieko z casu na cas dostavat namiesto praskoveho, ktore uz vobec netusime z coho vyrabaju

natalia123

Chcela by som reagovať na príspevok Isabelly a ešte zopár ľudí, ktorí tak bohabojne obhajovali dlhodobé kojenie detičiek.
Tak milé budúce či čerstvé mamičky. V dnešnom svete plného podvodu či už v potravinárskom alebo inom priemysle, neviem či je dlhodobé dojčenie ten najlepší nápad. Dnes, kedy ani my nevieme čo si vlastne kúpime v obchode, či už mlieko, ktoré vydrží "čerstvé" aj niekoľko týždňov,na ktorom samozrejme podniky poriadne zarobia... masla, ktoré stoja v skladoch niekoľko rokov a mäso, ktoré je plné alergénov a antibiotík a množstvo paštét, pomazánok, pri ktorých si ani nemôžme byť istý, aké mäso to vlastne obsahuje, zelenina či ovocie, ktoré je striekané takými silnými chemikáliami a umelynami, ktoré sa poriadne odstránia len poriadnym umytím vo vriacej vode. A priznajme si, kto umyje také hrozno poriadným prúdom vriacej vody? Nezabudnime, že máme tu aj firmy, ktoré sa už pri svojej morálnej voľbe, dávno rozhodli, ktoré stanovisko zaujmú.Firmy, ktoré sú schopné na trh ponúknuť produkt v podobe "chodiacej rakoviny", len aby na tom poriadne zbohatli. Vravím to z vlastnej skúsenosti, pretože presne s takouto firmou som dočinenia mala a bolo mi zle, keď som si predstavila ako niekto môže byť taký bezcharakterný. Takže pozor na to, čo kúpite a ktorej akciovej cene podľahnete.
Človek, ktorý vyhlási, že sa stravuje tak zdravo a tak plnohodnotne nato, aby mohol 3 roky dojčiť dieťa buď klame samého seba, alebo ma nedostatok informácii z dnešnej situácie na trhu...a existuje ešte jedna možnosť: keď človek žije na farme a stravuje sa tým čo si vypestuje alebo sam vykŕmí. Inak dojčenie malého človiečika s tak krehkou imunitou sa určite neodporúča celé roky ;)

hviezda01

ja som mala kamaratku,ktora porodila prve dieta,ked mala 16 rokov a dva mesiace,druhe dieta porodila vo veku 32 rokov..

RNG

Vyvoj mozgu, ako som sa docital napr v poslednom cisle Natinal Geographic pokracuje az do dvadsiatych rokov, kde teenageri maju velmi nepredvidane a nezpodpovedne reakcie na rozne situacie, spravidla, pre nedokonceny vyvoj mozgu.
A v dnesnej pokrocilej civilizacie na ekonomicke zabezpecenie musi clovek chodit do skoly ovela dlhsie, ako kedysi. Preto su obrovske problemy s detmi primladych mamiciek, co sa odraza na znizenej moralite, zhorsenej vzdelanostnej a ekonomickej urovni a zvysenej kriminalite.
Zialbohu, to su statisticke vysledky,suche udaje, ktore su mimo tejto diskusie zalozenej na tom , co sa jednotlivcom pozdava alebo nie.
Ale jasne poukazuju na to, ze trend mat deti priskoro v dnesnej spolocnosti je skodlive v priemere.

Lejla023

Aky mam nazor na 16 rocne mamicky?

Nuz, rodicovstvo vnimam ako najzodpovednejiu vec na svete, na ktoru sa treba velmi zodpovedne pripravovat. Narocne to je hlavne z toho dovodu, ze clovek si najprv musi poradit so sebou, poznat sa, byt vysporiadany so sebou, musi sa mat rad, vediet co je v zivote preho spravne a hlavne podla toho konat. Po tom ako sa spoznam, usporiadam si zivot, viem co od neho chcem, moze nastupit faza, kedy budem schopna viest ineho cloveka zivotom. A toto nie je kratky proces, trva to praveze dost dlho. A to kvoli tomu, ze zivot postupne ponuka zivotne situacie, ktore mozu byt pre mna poucenim. Preto sa mi nepaci idea mladej matky, lebo videla, prezila, citila este prilis malo na to, aby bola schopna byt pre mladu ludsku bytost takym prinosom. Priroda sa snazi vybavit, aby o dieta bolo postarane. To sa deje za pomoci spravneho hormonalneho fungovania, reflexov a instinktov. Ale vsetko ostatne je uz na nas. A chce to ohromne zodpovedny pristup.
Ja pracujem s mladymi ludmi a viem ake dalekosiahle nasledky moze mat uz len nevzdelanost vo vyvojovej psychologii. Staci na 8rocne dieta kvoli niecomu nakricat, dalej to nedovysvetlit a moze to byt prave taky osudovy moment, vdaka ktoremu ma clovek problemy 20 rokov a chce to velke usilie danu vec prekonat.
Takze problem nevidim len v tom, ze deti rodia deti, ale nezodpovednost v rodicovstve je tema, ktora sa tyka vsetkych vekovych kategorii. Vidime ako ledabolo su rodene a vychovavane deti na celom svete, preto si ani nepripustame ako velmi je rodicovstvo komplikovane a aku velku zodpovednost nesieme za ineho cloveka. Neustale sa porovnavame: ,,A ved my sme to doma mali tiez tazke a zijeme, sme vychovani." Nepoznam inu oblast zivota, kde by bagatelizacia mala tak zle nasledky ako vo vedeni mladeho cloveka zivotom.
Najhorsie je, ze 97% rodicov sa tak boji pozriet pravde do oci, ze radsej pred plnohodnotnou zodpovednostou zavru oci a ziju si postarom. Potom sa mne dostavaju do ruk akurat dospeli ludia, ktori sa vobec nepoznaju, boja sa zlyhania, nenavidia sa, ani nevedia preco a netusia co s tym vsetkym spravit. Toto je vysledok vychovy clovekom, ktory ma problemy sam so sebou.

m25

krpec a ty sa nemusíš nad všetky tu vyvyšovať len za to, že si porodila privelmi mladá!! si myslíš, že to je na chválenie, že smieš sem vôbec prispieť, že smieš byť tohto tu súčasťou?! hmm, aj to je na zamyslenie ...
ale ked tebe to takto vyhovuje, budiš, tvoj život ...

na túto tému mám svoj názor a nebudem ho sem radšej písať...v skratke, ako tu už bolo velakrát písané, je nezodpovedné, ked deti majú deti .... dobrú noc

Krpec3

mata...
Ďakujem veľmi pekne :) Aspoň pár pozitívnych slov :)
Mňa len fascinuje, že tu píšu ženy,ktoré nemajú s touto témou nič spoločné :P Ale ja mám trošku iné povinnosti a priority, ako sa tu s nimi hádať a evidentne sa v živote nudia, keď píšu do fór, ktorých nebudú nikdy súčasťou :P Dievčatá nájdite si nejakú záľubu, niečo čím sa rozptýlite a nebudete len kritizovať niekoho za niečo, čo ste vy samé nikdy nezažili ;)