Odstranovanie nevyrastenych zubov mudrosti operaciou

KURNAzuzu

Ahojte ...o dva týždne mi majú v Prešovskej nemocnici odstrániť všetky 4 zuby múdrositi, ale pod narkózou. Nemá niekto akúsenosti, ako to prebieha a či sa vôbec odporúča odstrániť všetky 4 naraz. Mám strach, že nezvládnem tú bolesť. :(

žužu 71

ahoj len ti chcem napísať že moj syn absolvoval trhanie dolných aj horných nevyrastených zubov mudrosti. bolo to nedávno mal 17 rokov a ja som sa bála viac ako on. len je doležité aký doktor to robí. robil mu to na dvakrát najskor lavu a potom pravu stranu. dal mu injekcie dasno mu rozpálil laserom ale on necítil nič. trvalo to asi pol hodinu a poslal ho domov. hned sme mu dali tab. od bolesti ale zvládol to. bola som pri viacerých zubároch aby som si bola istá že je to správne. nasli sa aj taký ktorý sa toho báli a posielali ma do nemocnice a tvrdili že sa to nedá urobiť do jedného mesiaca. a moj syn to zvládol a ja možem potvrdiť že sa to dá urobiť do jedného mesiaca. takže sa neboj a zvládnes to aj ty. držím palce

johnie

ahojte,chcem sa opýtať a zároveň poradiť,majú mi trhať obidva dolné zuby múdrosti, lekár ma však informoval, že to bude realizované na stomatochirurgickej operačnej sále. Zaujímalo by ma, ak má niekto skúsenosti, či ide len o lokálnu anestézu v okolí zubov,ale aj s niekoľko hodinovým uspaním pacienta? ďakujem ...

majka_21

Mate, na nieco zo stomatochirurgie si pamatam. Ked som mala asi 10 rokov, tak som bola na stomatochirurgii, lebo som mala medzi hornymi jednotkami vacsiu medzierku a nemohol mi zubar nasadit strojcek. Tak mi ju musel stomatochirurg narezat ci co mi to robil. Pamatam si len to, ze som lezala na takom stole ako operacny oblecna len v takej kosielke, pichli mi nejaku injekciu do dasna a zvysok som necitila (len tlak). Jedina vec, co ma nenormalne bolela bol vyber stehov, ktore mi akoby prirastli do dasna. Mam sice strach z trhania zubov a z operacii, ale ak treba, tak pojdem (ani na vyber mandli sa mi nechcelo ist, ale sla som, lebo vysledky som mala zle). Uvidim, co mi povie zubarka 12. maja, ked k nej idem.

mate59

majka,fakt nemaj z toho strach.Dnes sú také prostriedky na potlačenie bolesti, že to v pohode prežiješ.Stačí prekonat strach.Ináč ambulancia stomatochirurga je to isté ako u zubára, oni sa len líšia v tom, že majú špecializáciu na stomatochirurgiu, takisto napr. zavedenie implantátu ti môže urobit len lekár, ktorý má na to oprávnenie.
Pocítiš len pichnutie umrtvovacej injekcie, čo trvá asi tri sekundy a to je všetko.Ďalšie opichávanie už necítiš a predtým ti može ešte znecitliviet ďasno sprejom.Potom počuješ len tupé zvuky ,až začne ranu zašívat, je po všetkom.Počítaj s opuchom na tvári,možno modrinou,ale najmenej s bolesťou.Pre prípad si nechaj predpísať Coxtral tabletky, kt. užiješ.Hlavne nemaj strach,
budeš mať pokoj.Ja mám moje 2 zuby múdrosti asi 30 rokov zaplombované a dobre mi slúžia, manželka ich má vrastené v kosti a nemala nikdy problém.
Počúvni zubára.

majka_21

Takto, ked som si pozrela rontgen (ako laik, nie ako odbornik samozrejme), tak sa mi zdalo, ze jedna osmicka sa tlaci na sedmicku v takom 45 stupnovom uhle a tlaci na jej koren. A ta druha na sedmicku moc netlaci - ten uhol je tam mozno 30 stupnovy. Takze samozrejme, ze to posudi zubarka. Ale ked som bola na preventivnej prehliadke teraz v januari, tak mi bolo povedane, ze mi osmicky budu robit dost velke problemy. Tak predpokladam, ze mi sama zubarka navrhne vytrhnutie osmiciek. Inak, ona to v ambulancii spravit nemoze ze? Bude ma musiet poslat na stomatochirurgiu, ze?

Janulik33

majka_21,
ak mas tie osmicky lezato, aj ked su este v dasne a nevidiet ich tak necakaj, ze ti niekedy vyrastu. Budu aj nadalej take, ako su, maximalne sa prereze bok z nich ale smer rastu uz nezmenia. Ak ti zubar radi dat to von, posluchni ho a nevahaj. Moze sa to este zhorsit a potom bude vyberanie problematicke a hojenie zdlhave.
Eva531,
mna zubar uz niekolko rokov prehovaral, aby som si tu osmicku dala vybrat. Posielal ma s tym k stomatochirurgovi. Bola by som tam sla davno, len som sa bala ako asi kazdy. Keby som vedela, ze je to taky fajn chirurg a ze to nic nie je ten zakrok, tak tam idem davno. Som rada, ze mam takeho fajn zubara a uz ho budem len posluchat. Inak, potvrdenie o preventivke mi vzdy dala jeho sestricka bez toho, zeby som to pytala.

Eva531

Co sa tyka toho potvrdenia o prehliadke, ja som to prvykrat dostala (bez toho, ze by som si to pytala) az vtedy, ked som zacala chodit na sukromnu zubnu kliniku do BA. Predchadzajuci zubari, ku ktorym som chodila dovtedy, take potvrdenia nedavali. Asi si to treba vypytat.

Eva531

Zubar uz dokaze podla röntgenu posudit, ci tie osmicky vyvijaju tlak na vedlajsie zuby a ci vobec maju dost miesta medzi ostatnymi zubami, kam by mohli narast. Ak by vyvijali tlak, tak sa moze stat, ze sa v dosledku tohto tlaku ostatne zuby dostanu do tesnejsieho rozostavenia a stanu sa tazsie dostupnymi z hladiska hygieny, moze nastat problem pri cisteni medzizubnych priestorov. Podla mojich bohatych skusenosti s vlacenim sa po zubaroch viem, ze zubari velmi neradi trhaju zuby mudrosti, a taktiez velmi neradi posielaju pacientov s takymito zubami k stomatochirurgovi, ja neviem, preco je to tak, ale proste je to tak. Zubari väcsinou vytrhnu, alebo nariadia chirurgicky vytrhnut taketo zuby az vtedy, ked sa pacient stazuje, ze ma neznesitelne bolesti a pride s opuchnutym licom. Pacienti sa zase boja trhania zubov a chirurgickych zakrokov, preto si taketo zuby davaju trhat az vtedy, ked maju velke bolesti. Majka_21 - ak mas nejake problemy, kvoli ktorym si tie osmicky chces dat vytrhnut (napriklad z casu na cas citis tlak pri korenoch sedmiciek, pripadne pozorujes, ze sa ti medzi sedmicku a sestku nezmesti medzizubna kefka a dentalna nit tam vchadza stale tazsie a tazsie, popripade pocitujes tlak na celom rade zubov), treba to zubarovi povedat a on uz by mal vediet, co s tym treba robit. Ak mas nejake taketo problemy a osmicky si chces dat vytrhnut, tak ta nikto nemoze prinutit, aby si si ich nechala. Ak by sa ta tvoj zubar snazil od extrakcie odhovorit, aj ked ty trvas na vytrhnuti, tak navstiv ineho zubara, urcite sa najde niekto, kto bude mat pre teba pochopenie a na tu extrakciu ta posle. Mne napriklad zubar asi v 22 rokoch povedal, ze s takymito osmickami - dve dolne som mala otocene uplne na lezato - by sa malo ist na extrakciu az vtedy, ked tam uz bude kaz a kym tam nie je kaz, tak netreba. Ale nebol to spravny postup. Medzizubny priestor medzi lezatymi osmickami a sedmickami som mala z hladiska hygieny nedostupny a ked sa mi tam po case spravil kaz, tak zubar ma na extrakciu neposlal, ale mi lezatu osmicku zaplomboval, co bola dalsia chyba. Za najhorsi nasledok tejto chyby (myslim tym odkladanie extrakcie) povazujem to, ze sa mi vytvorili skryte medzizubne kazy nielen na osmickach, ale aj na sedmickach a tento zubar ma nikdy neposlal v ramci prehliadky na röntgen, zuby som mala citlive, ale stazovat som sa mohla ist jedine tak na lamparen. Ked som mala 28 rokov, tak som kvoli dlhe roky neodhalenemu hlbokemu kazu prisla o sedmicku, ktoru mi vytrhol stomatochirurg aj spolu s osmickou a ked som uz mala skoro 30 rokov, tak som si dala na najlepsej sukromnej zubnej klinike v BA vytrhnut druhu lezatu osmicku, pricom vedlajsia sedmicka s hlbokym kazom sa dala len tak-tak na poslednu chvilu zachranit s pomocou endodoncie. Z toho vyplyva, ze nema zmysel s extrakciou osmiciek zbytocne vyckavat a je lepsie dat si ich vytrhnut co najskor. Keby som bola mala v mladsom veku normalneho zubara, ktory by konal spravne, bola by mi vykonana extrakcia dolnych osmiciek ovela skor a sedmicky mohli zostat zdrave.