Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Schizofrénia

Príspevok v téme: Schizofrénia
Threesha66

Dobry den ja by som potrebovala poradit. Mam priatela s ktorym sa poznam uz pomaly rok. Zozaciatku sa choval uplne skvelo, vsetko nam klapalo no postupne casom sa jeho spravanie zacalo menit. Mal poruchu prijmania potravy co som prikladala ako pricinu jeho negativneho spravania. Po case sa zacal mensi terror, zacal si mnozit myslienky o tom ze ho mozno podvadzam, bud si s niekym pisem na nete, alebo sa tajne stretavam. Bol na mna navyknuty, boli sme spolu denne skoro 12 hodin ale vyhovovalo nam to. Po asi 3 mesiacoch co sme sa poznali sa zlepsil no nasledne po vianociach sa to zhorsovalo a to o dost. Tie myslienky mal stale, domyslal si vsetko mozne len to zle o mne a potom mi to vycital, prestal mi doverovat. Kontroloval ma co robim, kde som, vyzadoval si odomna heslo na moj ucet na facebooku kde uz davno niesom a ani on. Dnes sa proste tak utiahol do seba ze stacilo ze som mu nieco povedala tak vybuchol a potom nasledne zasa bol ticho. Celu dobu len premyslal a pozeral sa do zeme. Vzdy ked som mu povedala preco sa na mna ani nepozrie tak len kyvol hlavou a nevsimal si ma. Po case mi povedal ze ma schyzofreniu a ze bol s tym aj u psychologa a ze chcu aby bral anti-depresiva no ja som nesuhlasila pretoze su to omamne lieky ktore ho na urcitu dobu tak zdegeneruju ze premyslam ci vobec bude niekedy taky ako zozaciatku. Usmievavy, plny energie, radosti v jeho ociach. Moc mi to chyba. Boli sme obaja stastny ked sa mojou pomocou zbavil anorexie a konece papa normalne, no to bolo zozaciatku. Teraz si proste odomna nic nezoberfie, ani od nikoho ineho lebo si mysli ze to je mozno otravenie alebo nieco s tym je. Ked si nieco kupi tak musim to s nim ochutnat aspon si odkusnut aby to mohol spokojne zjest a ked to neurobim on to dokaze v ruke drzat dlhsiu dobu a hrozne sa na mna nastvat. Pomozte mi co mam robit, chcem mu pomoct aj ja ale neviem ako. Chcem aby bol taky ako predtym :( Dakujem za rady.

Ipsik

Ja Vám to vysvetlím len tak, lebo sa mi chce a nemám z toho žiaden profit, ani odporúčané "speňaženie". Biť sa veľmi neviem, tak ma nevyzývajte do súbojov, párkrát som vyhral, párkrát prehral, ale toto ja neriešim:-) Mne sa páči umenie a to ostatné mám v zadnej časti tela. Čo schizo, ne schizo. Čo mám teraz plakať na večné veky, či ako? Ak píšeš a hovoríš normálne, tak nemáš žiadne schizo, ale schopnosť vnímať duchovný svet. Áno, a Vy, ktorí to neuznávate, ste na duchovnej úrovni nedosiahli absolútne nič. Zopakujete po mne vetu, že: Lu.ifer je totálny koko. To si z vás netrúfne nikto. A keď si trúfnete, tak budete ľutovať deň, kedy ste sa narodili. Toto je pravda. A ja mu to poviem: aj keď hráš na klavíri a si veľký frajer, tak ja Ti to poviem: pre mňa si ko.ot. A smejte sa mi, inakosť a iné pi.oviny, es ist mir scheiss egal.
Ja som tu a JA VáM pomôžem. Nemusíte mi ani veriť.

XXBanyasz

Dobrý deň . Mám 15 rokov ,problémy v škole ,neviem si vôbec vychádzať s ludmi , nemám ani jedného kamaráta,som extrémne náladový a výbušný ,mám neovládateľné záchvaty hnevu,kedy som schopný fyzicky zaútočiť na rodičov.Mám takmer neovládateľné obsesívne myšlienky,v dome musia byť všetky dvere zavreté, nikto nemôže držať v ruke vreckovku,ked je niekto na záchod , nemôžem nič robiť ,pretože všetka moja činnosť je pošpinená tým ,že v tom momente niekto vykonáva potrebu .Ide ma poraziť , ked počujem búchanie dverí a ako ostatní chodia po byte.Strašne rád poskakujem ,kývam rukami alebo sa natriasam.Moje myslenie sa mení zo sekundy na sekundu,raz by som všetkých okolo seba najrašej poslal do ri...i,inokedy mám pocit ,že ich nekonečne mylujem a som na nich úplne citovo naviazaný.Chodím k psychiatrovi ale bojím sa mu to celé vylíčiť, lebo by ma asi poslal do blázninca. Prosím Vás poradte mi o akú poruchu by sa mohlo jednať a či náhodov niesom schizofrenik

bojovnik

Dobry potrebujem radu mam naznak scgyzofrenie a lekar mi povedal asi pred dvomi mesiacmi ze mozem existovat aj bez liekov neberem tie lieky ale bojujem s tou chorobou citim sa uplne strateny robim dve roboty pridem domov lahnem si pocuvam hudbu a nic z toho zivota nemam len robim robim cez vikend ked tak idem si s kamosmi sadnut ale citim sa jak bez zivota nechuti mi vobec jest nieco za den raz za cas zjem potrebujem pomoc mam tie lieky brat pomozu my ? ci sa to da dokzat aj bez liekov berem rivotril na naladu a bral som nykob potom mi lekar dal questax ten som tyzden bral ale uz to neberem lebo ten liek strasne uspaval da sa to ci ne?

p.d.

Ano, presne, ja si myslim, ze clovek, ktory ma psychicke problemy, si vie pomoct predovsetkym sam. Ak sa niekto bude spoliehat len na to, ze rano vezme liek, tak asi velke zazraky a pokroky nezaznamena.

milankelo

Dobry den, chcel by som sa s vami podelit o moje skusenosti so schizofreniou. Zacnem tym, ze obaja moji rodicia sa liecia na psychicke choroby, otec je alkoholi, matka ma uzkostno depresivnu poruchu. Ja som bol do 18 rokov uplne zdravy, potom som experimentoval s marihuanou a tiez som to prehanal s alkoholom. Zacalo to zvlastnymi pocitmi, niekedy celkom prijemnymi. Postupne som sa zacal menit, zaujmy, sposob zivota. Prichadzali prve depresie /niektore formy afektinych poruch ako depresia su dedicne, takze som nieco mohol zdedit od matky/. Doma to tiez nebolo ruzove, otec stale pil, bol agresivny, matka upadala do deresii a mala stale strach. Postupne aj u mna vznikali pocity strachu a nepokoja. Navstivil som psychiatra a on mi povedal, ze nic sa nedeje, ze som zdravy. Postupne sa choroba rozvijala a pribudali nove priznaky, panika, strach z ludi. V tom case som skoncilvysoku skolu, co bolo pre mna vtedy enormne stresujuce, totiz som vystudoval medicinu. Po skonceni skoly som mal stale pocit ze nieco so mnou nie je v poriadku. Napriek priznakom som nastupil do prace v Cesku a tam sa stresy stupnovali, v praci toho bolo strsne vela, dostaval soom stale silnejsie uzkosti a zachvaty paniky. Neskor sa pridali bludne presvedcenia, myslim,ze clovek, ktory ma stale strach nedokaze racionalne uvazovat. Neskor som uz nebol schopny pracovat a odmietal som liecenie, lebo som uplne stratil nahlad na chorobu. Vratil som sa na Slovensko, kde ma prvykrat hospitalizovali. Zistili mi schizofreniu. Odvtedy beriem lieky, pravidelne a to antipsychotika a axiolytika. Zo zaciatku liecby som bol uplne tlmeny, stale som spal, nebol som schopny vobec mysliet. Postupne sa stav menil, zacal som si spominat na veci, ktore som uplne zabudol, totiz som dostaval elektroliecbu a aj chorobou som vela zabudol, su pri nej narusene pamatove funkcie. Ako som si zacinal uvedomovat svet okolo, pochopil som zze to co vidim, pocujem a co si myslim su prejavy choroby. Zacal som na sebe pracovat, pouzival som zakladne psychohygienicke postupy, nieco z psychoanalyzy, nieco z psychoterapie. Vsetko som na sebe skusal a dostavovali sa vysledky, najskor, len tak naznaky zlepsenia, ustupovali bludy, uzkost uplne zmizla, nalada sa zllepsila na taku uroven ako pred chorobou. Zakladom bolo pochopit co sa vo mne deje a preco. Neverit prvemu dojmu, nesudit, neverit vlastnym zmyslom a stale sa drzat toho co je realne a iste a tak postupne ziskavat vacsi priestor. Teraz dennodenne zazivam pocity ako pred chorobou, myslenie este nie je take rychle a bystre ako bolo, ale vsetko sa pomaly meni k lepsiemu. Zakladom bolo vyriesit nevyriesene konfilkty medzi sebou samym, a robit si stale poznamky o sebe, o tom co som zistil a aky to malo nasledok. Ta choroba vznika postupnym nnahromadenim problemov a obmedzenou schopnostou ich riesit. Treba sa o problemov oslobodit a nie isch ignorovat a mysliet si ze to prejde. Stale je potrebne na sebe pracovat a vysledky sa dostavia, najskor v pocitoch, potom v mysleni a nakoniec aj v cinoch. Drzim palce kazdemu kto ma tuto chorobu alebo akukolvek inu psychicku. Nikdy neupadajte, ludia o kazdom hovoria co chcu a komentuju spravanie inych. NIektori su bezcitni a len skonstatuju to je blazon. Nikdy nepochopia co je to bolest duse a vobec vam nepomozu. A este jedna rada, najviac pomozete vy sebe samemu.

Budem rad za reakcie, MUDr.Milan K.

Maj ass

To jedlo mu neochutnávaj! Nehraj s ním túto hru! Akože čo, či to nie je otrávené? Tak ak by bolo, tak by si sa otrávila, padla na zem a on by to už teda nejedol hej? Fajn systém..

Terka777

Threesha, pokiaľ nebude užívať lieky, tak to nedopadne dobre. Ale je na tom asi ešte dobre, lebo väčšina ľudí v pokročilom štádiu si to nechcú priznať že sú chorí. Aj keby im to povedal psychológ tak povedia že to nie je pravda, že sú zdraví. Ak je niekde v prvých štádiách nemusí to byť beznadejné. Boli už aj prípady kedy sa z toho ľudia vyliečili ale to im diagnostikovali hneď ako na to ochoreli. Každopádne, dávaj si na seba pozor.

Magy

peter, jedine dokladne vysetrenie u psychiatra a testy (aj neurologicke) ti dokazu s istotou povedat, ako si na tom. my tu mozme len teoretizovat, a nic z toho.

peter158

Chcem vedeit podla coho zistim ze mam schyzofremiu ? Napisem nieco ako ze moj otec ju ma a zije snou asi 30 rokou a s jeho strany to mali skoro vsedci v rodine.Ja ale premyslam uz par rokou ci to nemam pretoze doma sme sa otom uz davno bavyli ze to mozem dostat ponom.Staci ked sa rozpravam sam zosebou ? niesom zas rozdvojena osobnost ze neviem co som robil atd..ale myslim ze ked sa rozpravam sam zosebou a niekedy si aj predstavujem ako primne niekto je a rozpravam sa snim co uz sa mi stalo..je to neake stadium schyzofremie co vy nato.Nikomu som to nikdy nepoveal to co zvyknem robyt a ake mam myslienky hlavne nerealne premyslam otom co nemoze nikdy byt realnea zamyslam sa hlavne nad stvorenim sveta atd..ak sa tu najde niekto rozumny co mi dokaze odpovedat na moju otazku ci mam neaku schyzofremiu tak vopred dakujem.pisem preto ze NEAKU lebo som sa docital ze ta choroba ma neake stadia alebo sa deli take nieco

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Schizofrénia - Fórum - ZDRAVIE.sk