Schizofrénia

Príspevok v téme: Schizofrénia
Threesha66

Dobry den ja by som potrebovala poradit. Mam priatela s ktorym sa poznam uz pomaly rok. Zozaciatku sa choval uplne skvelo, vsetko nam klapalo no postupne casom sa jeho spravanie zacalo menit. Mal poruchu prijmania potravy co som prikladala ako pricinu jeho negativneho spravania. Po case sa zacal mensi terror, zacal si mnozit myslienky o tom ze ho mozno podvadzam, bud si s niekym pisem na nete, alebo sa tajne stretavam. Bol na mna navyknuty, boli sme spolu denne skoro 12 hodin ale vyhovovalo nam to. Po asi 3 mesiacoch co sme sa poznali sa zlepsil no nasledne po vianociach sa to zhorsovalo a to o dost. Tie myslienky mal stale, domyslal si vsetko mozne len to zle o mne a potom mi to vycital, prestal mi doverovat. Kontroloval ma co robim, kde som, vyzadoval si odomna heslo na moj ucet na facebooku kde uz davno niesom a ani on. Dnes sa proste tak utiahol do seba ze stacilo ze som mu nieco povedala tak vybuchol a potom nasledne zasa bol ticho. Celu dobu len premyslal a pozeral sa do zeme. Vzdy ked som mu povedala preco sa na mna ani nepozrie tak len kyvol hlavou a nevsimal si ma. Po case mi povedal ze ma schyzofreniu a ze bol s tym aj u psychologa a ze chcu aby bral anti-depresiva no ja som nesuhlasila pretoze su to omamne lieky ktore ho na urcitu dobu tak zdegeneruju ze premyslam ci vobec bude niekedy taky ako zozaciatku. Usmievavy, plny energie, radosti v jeho ociach. Moc mi to chyba. Boli sme obaja stastny ked sa mojou pomocou zbavil anorexie a konece papa normalne, no to bolo zozaciatku. Teraz si proste odomna nic nezoberfie, ani od nikoho ineho lebo si mysli ze to je mozno otravenie alebo nieco s tym je. Ked si nieco kupi tak musim to s nim ochutnat aspon si odkusnut aby to mohol spokojne zjest a ked to neurobim on to dokaze v ruke drzat dlhsiu dobu a hrozne sa na mna nastvat. Pomozte mi co mam robit, chcem mu pomoct aj ja ale neviem ako. Chcem aby bol taky ako predtym :( Dakujem za rady.

pelikan

Ak môžem poradiť, Váš vzťah ponechaj len v rovine kamarátstva. Budovanie hlbšieho vzťahu, by pre teba mohlo znamenať možnú celoživotnú tragédiu. Podľa toho, čo opisuješ, už teraz ťa varujú príznaky jeho choroby. Naviac neberie a ani nechce brať pre neho životne dôležité lieky (na úpravu biochémie a pochodov v jeho modzgu), tak postupne sa jeho stav bude zhoršovať. Stane sa z neho čudák neustále vyrušujúci a ohrozujúci seba a svoje okolie, nepredstaviteľne agresívny verbálne (vulgárny)a fyzicky,zanedbávajúci osobnú hygiénu a poriadok v domácnosti, neschopný prímať, ale aj dávať pozitívne city a lásku, neschoný spolupracovať, nesmierny lakomec a uzurpátor, najmä voči svojim najbližším rodinným príslušníkom. Nie, nepomôže Ti viera, že ho prevychováš, ide skutočne o chorobu. K dobrému slovu a slušnému správaniu sú neliečení schizofrenici ako hluchí.

kobra17

Threesha
Určite sa musí liečiť.Napr.môj sused je schizofrenik.Vieme to o ňom celý život.Jednu dobu prestal brať lieky,jeho mama o tom nevedela a začal stvárať,pre nás,nenormálne veci.Rozkopal nám pred bránou smetný kôš a vrešťal,že to je ich smetiak a aby sme si nedovolovali dávať naše smeti do ich koša!!! O pár dní napadol môjho brata na ulici---že prečo búcha v garáži,že či tam vyrába pre neho truhlu!!! Zasa o niekoľko dní bol brat na hríboch a keď sa už vracal po lesnej ceste,vidí,že na ceste stojí prútený košík a nikde nikoho.Potom zbadal ďalej od cesty ako z poza stromu trčí ruka s nožom,zastal chvíľu počkal a spoza stromu za vyrútil sused a bežal za bratom.Brat zobral nohy na plecia a našťastie mu utiekol.Po tomto incidente sme to už boli riešiť s jeho mamou.Aj tak šťastie,že do vtedy niekomu neublížil.
Moja švagriná je tiež schizofrenička.Je to des.Myslí si,že počuje ako ju ohovára suseda z druhéhokonca ulice,že je zlá matka.V noci sa prechádza po ulici a pooblieka sa do vecí,ktoré nosila na strednej škole--teraz má 37r.Počuje,že z telky na ňu niekto hovorí// mimozemšťania// ,že bude koniec sveta...atd atd,je toho strašne veľa.Raz za rok skončí na tri t.,mesiac na psychiatrii,najhoršie je,že nechce brať lieky,preto máme denno denne strach čo bude...
A najhorší príklad.
Kamoška sa vydala za schizofrenika.Nevedela o tom roky rokúce.Bol všelijaký,ale povedala,že u iných to nie je o moc lepšie,tak to neriešila. Raz v noci sa zobudila,ako ich syn strašne kričí.Utekala do detskej,ale dvere boli zamknuté.Bežala na dvor,pozrie cez okno dnu a vidí svojho muža ako dýkou bodá ich syna!!!Začala revať na neho a on s nepríčetným pohľadom utekal za ňou,že ich musí všetkých zachrániť.Kamoške sa podarilo utiecť susedom,ktorý už volali medzi tým políciu.Jej muž bodol aj seba,zomrel v sanitke.Syna našli lekári v posteli s roztvorenými ústami // ako kričal,keď ho zabíjl vlastný otec!!!// a s hrôzostrašným výrazom v tvári. MAL 9 ROKOV!!! Kamoška je odvtedy utiahnutá,nevolá,nikam nechodí.Iba raz sme sa stretli od tej udalosti,iba ma pozdravila,ale nekomunikuje.
TAKZE AK MA NIEKTO BRAT NA NIECO LIEKY,TAK ICH MUSI BRAT--PRETO MU ICH PREDPISALI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jajka001_

je to ako pise tpch. podstatne ale je ze schizofrenik musi lieky brat a to az do konca zivota, bez nich nemoze normalne fungovat. lenze schizofrenici si casto myslia ze su ok, vysadia lieky a to psycho zacne odznova.
je mile ze ho mas rada a chces mu pomoct ale nevies o com to je,nevies do coho sa to chces pustit.

Threesha66

A nemoze to byt vyliecene ked je len v rannom stadiu? Totiz som zistila ze na zaciatku nasho vztahu to len tajil a islo mu to dobre a po case sa to zacalo prejavovat uz to nedokazal tajit a teraz sa len ospravedlnuje a ja ho proste Milujem a chcem mu pomoct

User_37597

nebudem sa tu hadat o to ake lieky ma pouzivat,nevyznam sa v tom ale ked mu tie lieky predpisali tak asi by ich mal brat...myslim si ze tie lieky boli ucelovo vyrobene a ked ich on brat nebude nebude to teda o nic lepsie...bohuzial ludia s touto poruchou nebudu vylieceny nikdy da sa to len stlmit a je na tebe ci sa s tym vyrovnas alebo budes hladat lasku niekede inde.