Mentalita slovakov

Príspevok v téme: Mentalita slovakov
Slovacisko

Stale viac a viac ma udivuje mentalita slovakov-nechcem hadzat vsetkych do jedneho vreca, cest vynimkam. Ale zila som v zahranici, kde som sa slovakom radsej vyhybala. Prahnu za peniazmi, a stale riesia kto ma viac, chvalia sa jeden pred druhym len aby mu zavideli. A este k tomu, slovak ohovara slovaka, iba kvoli tomu, ze je z inej casti Slovenska. Tak toto mi uz pripada fakt chore a niekedy sa hanbim, ze som sa tu vobec narodila.Ved sme preboha jeden narod a ked nebudeme drzat spolu, tak to potom tak aj dopadne.Dufam, ze aspon pri tom hokeji sa narod aspon na par dni zjednoti.

jajka001_

btw staci jeden blbec ktory sa prejavi a zastrie tisicku slusnych ludi. takze asi tak. verim tomu ze tych normalnych je viac.

jajka001_

neviem, ja drísty nepočúvam, blbým ľudom sa vyhýbam, takze sice viem ze taki ludia existuju ale keby ma to malo trapit tak sa mozem ist obesit a to nechcem, alebo odstahovat, a to nemozem.
su ludia ktori zavidia aj nos medzi ocami, to su podla mna chudaci, tak preco sa nimi zapodievat. osobne som radsej ked ma ignoruju alebo mnou hentaki ludia pohrdaju ako by mi mali zavidiet tak sa nechvalim co mam. naco provokovat. ono to chvalenie je aj neslusne, ako sa vravi, samochvala smrdi. zavidiaci ludia robia podrazy.

lost

Co som si vsimol na mojom okoli, a co sa neda prehladnut a ani nijak vyvratit je:

Závisť

- v tomto je minimalne Slovensko dost vyfarbene, alebo ako to povedat. I KED!!! v zahranici som nezil, tak neviem.
Mozno to nie je problem SVK ale problem "chudoby" ako takej. Naozaj, staci ak je clovek "krajsie" (rozumej cisto) obleceny a uz sa na neho pozeraju ako na nejakeho Marťana.

Dalsia vec su cesty, tu musim cakat na prechode aj minutu, aby ma niekto pustil na hlavnej ceste bez semaforu. Naco si kupuju ludia manualne prevodovky ked nechcu zastavit a znovu sa rozbiehat LOL. Zapad? Ked som tam bol na navsteve, necakal som minutu nikdy, dokonca zastavi aj auto, ktore je jedine v tej dedine a dobre musi vediet ze za nim nikto nejde, zastavi a pusti.. (podotykam nie som zena, ze by ma pustil aby na mna cumel, alebo bol inak orientovany? ale kazdy asi nie, cize...)

Celkom sa vyzivam v tom, ked som na "druhom konci" (tj. v aute), tak nashcval pustam vela ludi a aut tam kde mam ja prednost (vzdam sa prednosti) (ale nie vzdy, to by som rovno mohol zaparkovat, jednoducho castejsie ako vodici v ktorich autach som sedel) a sledujem ze ci bude ten za mnou trubit alebo blikat alebo sa rozculovat, ak mu vidim do tvare (skusil by zatrubit, na to naozaj cakam, aby som sa mohol na niekom "odbavit") :D

Ale(!) vela krat ma prekvapia slovaci v tom, ze ked vencim psa, tak hociaka rasa, ci vekova skupina sa da do reci a vedu normalnu konveraciu a je vidno ze slusnost im nechyba. Sice obcas sa najde aj pravy opak, no to nevadi... Pointa je, ze naozaj drtiva vacsina je prave z tej pozitivnejsej (priatelskej) skupiny.

Ale to ze niekto kategorizuje slovaka na zaklade zapadu alebo vychodu, juhu alebo severu, to je inteligencia na urovni teploty v izbe, alebo hupacieho konika.. Aj to kydanie na USA, madarsko, romov, bezdomovcov sa mi nepaci...

Ked som bol mensi, hovoril som rodicom ze ludia (teraz nie len slovaci, i ked toto je otazne, ale ignorujme rasu/narodnost teraz) si budu zavidiet aj houno.. Cudovali sa ze preco takto rozpravam ako 17-19 rocny, a teraz o par rokov neskor mi dali za pravdu, ked sa susedia vyfarbili, zaroven aj sirsia rodina, isty clen z nej. Proste existuju dve skupiny ludi:

1. ti co sa stazuju
2. ti co sa stazuju, ale aj nieco ohladom toho robia

Ta druha skupina ma tu vyhodu, ze ta prva skupina zostane len pri stazovani sa a nic pre svoju buducnost, alebo buducnost deti, rodiny a okolia nerobi.

Zivot je sice naozaj tazky, ale niekto ma rad asi hadzanie si polien pod vlatne nohy.

Slovacisko

konstatovanie a ohovaranie-AdamKrt najdi jeden rozdiel:)
No zavidiet si bude stale kazdy, ale ked si praju smrt dvaja slovaci len kvoli tomu, ze jeden je zo zapadu a jeden z vychodu - no nie je to trapne?

Campina

To mas tak. Najprv kydame na Americanov, pretoze "my" sme Europania, potom na okolitych susedov (Madari, Poliaci...). nakoniec sa neznasame zapad-vychod SR. Pretoze automaticky kazdy kto je z vychodu je gadzo; ja sa takisto ludom v malackach nesmejem za ich dialekt, je to proste tak, kazdy mame nieco. A nakoniec si zavidime este aj ako susedia. Smutne.

veves

no, priznam sa ze neviem ako je to u inych narodov ale podla mna rovnako. aspon to vidim vo filmoch a citam v knihach. ale tu naokolo slovenska je to to iste, teda cechy urcite