Ako sa prejavuje alergia, astma?

Príspevok v téme: Ako sa prejavuje alergia, astma?
timmka

Dostala som lieky na alergiu, vraj mám nábeh na astmu.Mám fixit a nejaké inahalačné kortikosteroidy. Stále však v hrdle (dolu v jamke pod ohryzkom) cítim hrču, tlačenie, bolesť.....nechápem, či sa takto môže prejavovať alergia, dýcha sa mi ťažšie, ale nemám nádchu, iba zdurené sliznice v nose. Neprechádza mi to , trvá to už mesiac, som z toho otrávená, unavená aj vystrašená.

tpch

Astma sa moze prejavovat aj vylucne suchym drazdivym kaslom bez znamok bronchokonstrikcie a s normalnymi funkcnymi hodnotami pluc.
Ventolin sa pouziva iba v pripade problemov.

timmka

Mne začal minulý rok v lete kašeľ, dusivý hrozne dráždivý, predpisovali mi tri druhy antibiotíkm jedny za druhými, vôbec mi to nepomáhalo. V priebehu troch mesiacov som prešla krčné, pľúcne, alergológiu. Obvodná mi zistila v krvi hraničné hodnoty na mykoplazy,tak som užívala doxybene tri týždne, po tom som dostala kvasinkovú infekciu v tráviaom trakte. Nakoniec keď mi nič nepomohlo, jedna infektoloička mi poradila, aby som si skúsil vsugerovať, že nekašlem :), neviem či pomohlo toto, alebo sa jednoducho zmenili podmienky "vo vzduchu"-predsa už bol október, možno nebolo toľko alergénov. V zime mi kašeľ ustal. Teraz v apríli som začala mať pocit, že sa dusím a kašeľ mám, ale nie stále, dva dni áno, dva nie.Alergológ tvrdí, že som mohla mať už prvé príznaky sezónnej alergie minulý rok.Na testy však môžem ísť až v auguste.Spirometriu mi robili aj na alergológii aj minulý rok na pľúcnom, vraj to nie je nič hrozné, ale som tak na hranici "s normálom", čiže známky perifárnej bronchokonstrikcie sú tam.....tak neviem.

jajkafr

Majka_21
keďže máš prepísaný Foster je to kombinovaný preparát obsahuje aj látku tlmiacu zápal aj látku rozširujúcu priedušky nepotrebuješ užívať Ventolin každý deň. Dobre si to pochopila. P.p. znamená podľa potreby. Ventolin sa berie pri sťaženom dýchaní, astmatickom záchvate, záchvate kašľa 1-2 vdychy ak ti to neprejde o pol hodiny zas 1-2 vdychy. Singulair je tiež liek na astmu, ten sa berie večer 2 hodiny po jedle.
Timmka
astma je jedno z alergických ochorení. Ja mám tiež astmu už niekoľko rokov. zistili mi ju keď som mala cca 13 rokov mala som ťažké astmatické záchvaty a skončila som v nemocnici. Okrem toho som mala od mala časté zápaly priedušiek, kašeľ... Astma sa diagnostikuje spirometriou to je funkčné vyšetrenie pľúc. Fúkneš do stroja a podľa výsledkov vedia či ide o astmu alebo nie... Prejavom astmy nemusí byť len astamtický záchvat pri ktorom nemôžeš dýchať. Stačí že pacient dlhodobo kašle... kašeľ je spôsobený zúženými dýchacími cestami a je len otázka času kedy to prejde do klasických záchvatov. Liečbu, ktorú ti predpísal lekár je potrebné užívať každý deň aj vtedy ak sa budeš cítiť dobre pretože inak sa ti môže astma zhoršovať a môžeš skončiť v nemocnici

timmka

A ako vlastne zistím, či mám astmu, alebo sezónnu alergiu, existuje nejaká hranica presná, alebo sa to nedá tak presne určiť. Alebo sa astma "počíta" až od prvého ozajstného záchvatu? A ako sa vlastne prejavuje astmatický záchvat? No prečítať sa o tom dá všade, ale chcem počuť názor niekoho , kto to má diagnostikované.
Iba nemôžeš dýchať, alebo iba kašleš, alebo všetko naraz?

timmka

No ja som okrem problémov s dýchaním dostala aj teploty, takže som musela ísť k lekárke. Dala mi antibiotiká a mám užívať ďalej aj lieky od alergológa.
Mne kázal alergológ Ventolin užívať iba ak "ma dusí", ak sa mi horšie dýcha. Na krabičke je - podľa potreby. Dnes večer sa mi horšie dýcha, tak som si ho o deviatej dala.Do pol hodiny sa mi roztriaslo celé telo a búši mi srdce, už to trvá takmer dve hodiny. Ked som si Ventolin dávala predtým, nikdy som takýto stav z neho nemala. Dokonca sa mi dýcha horšie ako predtým, čo som si ho dala.

lizinka

Mne zistili prvykrat astmu pred cca 10mi rokmi..uzivala som nejake lieky, nazov si uz nepamatam..myslim, ze to boli nejake kortikoidy..potom sa mi polepsilo, tak som to nechala tak..a teraz pred pol rokom som zacala dostavat take zachvaty, ze som okamzite valila zas k doktorke..ta mi potvrdila nejakym modernym pristrojom astmu bronchialle a predpisala sprej Alvesco a ventolin..ventolin je LEN ako pomocka, ked mas zachvat, na okamzite rozsirenie dychacich ciest..ma zvozila, ked som jej povedala, ze si ho davam aj trikrat do dna..ze to je vela..pretoze tym castym pouzivanim klesa jeho ucinok a je zatazovy na srde..takze ja si aplikujem kazdy vecer Alvesco a Ventolin len ked citim, ze prichadza zachvat..ale neviem, ci si to nahovaram, zda sa mi, ze som pribrala..z toho Alvesca..je to mozne?

majka_21

Tpch, Ventholin mam brat len pri stazenom dychani? Myslela som, ze som doktorku pochopila, ale asi nie. Najprv povedala, ze Ventholin mi pomoze pri zachvatoch, ale teraz som si nie uplne ista, ze ci ho mam brat 2x1 vdych. Na krabicke mam napisane 1-2 vdychy (ale nie kolko krat). A v lekarskej sprave mam napisane k nemu: Ventolin inhaler (bez freonu); sus inh 200x100 ug/1 davka, pp 1-2, 1. Tak z toho som pochopila, ze mam zobrat 1, v pripade potreby 2 davky. Ale len ak sa mi zacne horsie dychat nie?

StanleyH

Timmka, teraz sme prave nasadili zopar ludom Omega 3 mastne kyselini a za par dni sa im ulavilo, jedna sa o alergikov zacinajucich, tieto su najhodnotnejsie na trhu, ale v lekarni ich nenajdes. nejde mi o to aby som ti ich predal ale je na tebe ako podlahnes tlaku imunologov, poznam ich 25 rokov a poznam ich metody liecenia, je im jedno ze ti je zle z injekcii a skusaju vselico, poslem ti link ak by si mala zaujem

tpch

chouchou, ak budes zabudat na Symbicort, pravdepodobne sa opat dostanes do stavu, ze bude nutne pouzit celkovo aplikovane kortikoidy (Dexamed a spol), co je zatazene vyrazne vyssimi neziaducimi ucinkami ako pravidelna aplikacia lokalnych kortikoidov v nizkej davke (Symbicort), ktore prakticky postradaju neziaduce ucinky systemovych kortikoidov.

tpch

1.Atrovent sa MOZE pouzivat dlhodobo.
2.Atrovent NIE JE urceny len pre starsich ludi.
3.maximalna davka Atroventu je 4krat denne 2 vdychy
4.Atrovent je anticholinergikum, nema protizapalovy ucinok, takze nie je absolutne vhodny ako monoterapia astmy bronchiale.
5.Foster je sprejova forma Symbicortu (Symbicort je praskovy inhalator, Foster obsahuje hnacie plyny, ktore niektorych pacientov drazdia, ucinky su vsak totozne)
6.kombinacia Foster+Singulair+Ventolin+Fixit predstavuje komplexnu liecby astmy bronchiale na alergickom podklade.