Paradentóza - môže sa týkať aj vás!

Príspevok v téme: Paradentóza - môže sa týkať aj vás!
Katka78

Toto nie je otázka, chcela by som len varovať všetkých ľudí, aj tých, ktorí si myslia, že paradentóza sa ich nemôže týkať (ako doteraz som si myslela aj ja). Už pred siedmymi rokmi som spozorovala krvácanie ďasien pri čistení zubov. Bola som vtedy u zubára, ktorý sa špecializoval na protézy, umelé zuby a mostíky, nakoľko vypadávanie zubov vzniká práve v drvivej väčšine paradentózou, myslela som si, že je na to odborník. Robili mi vtedy aj panaromatický snímok zubov. Zubár mi vtedy akurát odporučil vytrhnúť jednu osmičku, pod ktorou už nejaký vačok bol a spôsobovalo to neustále zápaly a hnisania, čo bolo strašne bolestivé. Koľkokrát som ráno namiesto do práce sedela ráno u zubára s hroznými bolesťami a hnisavým ložiskom pri tom zube. On mi to vždy vyčistil a nakoľko sa to opakovalo veľmi často, odporúčil tú extrakciu zuba osmičky. Zubný chirurg vtedy povedal, že bolo by vhodné extrahovať všetky moje osmičky, pretože zle rastú, zavadzajú, nie je tam pre ne miesto. Žiaden zubár mi ich ale nechcel nechať vytrhnúť (a ten zubný chirurg potreboval od nich papier) hoci som sa o to snažila, aj súkromného som skúšala, odpoveďou mi bolo, že zdravé zuby oni netrhajú. Napriek tomu, že osmičky nemajú žiadnu funkciu. Ďalej som chodila poctivo každý rok zubárke, neskôr som ju zmenila a posledné 3 roky som chodila jednej, vždy som došla na preventívku, povedala, že nemám žiaden kaz ani zubný kameň. Že mám kameň som ale vedela, však ho bolo nielen vidno ale som ho aj cítila. Dožadovala som sa jeho odstránenia, chcela som si to aj zaplatiť, odpoveďou mi bolo, že ale ja nemám žiaden. Nemala som z toho dobrý pocit hlavne potom, keď mama, ktorá má tú istú zubárku a tiež jej vždy hovorí že nemá žiaden kaz ani kameň bola u iného, lepšieho zubára a ten jej pol hodinu odstraňoval zubný kameň a našiel 3 kazy (za 200 eur). Nemala som žiadne problémy, teda ža na to, že som videla, že mám niekedy zápaly ďasna, ale to som akosi ignorovala, keďže v priebehu tých siedmych rokov videli štyria zubári moje zuby a žiaden mi nič nepovedal. Ale nemala som žiadne bolesti, krvácavosť pri používaní najmäkšej zubnej kefky nebola, alebo bola len občas, hlavne keď som mala ten zápal. Na konci minulého roka som si v zľave dňa kúpila poukážku na bielenie zubov a hovorím si, že predtým by bolo dobré odstrániť zubný kameň. Že mi ho tá moja zubárka neodstráni mi bolo jasné, tak som si chcela nájsť a aj dlho hladala iného zubára. Nepáčilo sa mi, že väčšina nespolupracuje s poisťovňami a musím si platiť sama preventívku a tiež, že ako vstupnú prehliadku chceli robiť panaromatický RTG zubov. Nemala som žiadne bolesti, žiadne vážne problémy, hovorím si, u mňa sú to zbytočne vyhodené peniaze, však mi to už robili pred pár rokmi a nič nenašli. Nakoniec som ale bola nútená na to ísť, lebo nič lepšie som aj tak nenašla. Rozmýšlala som, či si mám na vyšetrenie vziať 50 alebo 100 eur, vzala som 100. Nakoniec som platila 130 a musela kartou, čo ale nebolo to najhošie. Bola som tam dokopy takmer 2 hodiny. Odporučila mi extrahovať všetky 3 osmičky, o čo som roky bezúspešne bojovala, pretože mi tlačia na kosť a jedna z nich tlačí aj na sedmičku zub a môže zapríčiniť jeho poškodenie. Počula som, že trhanie zubov osmičiek po 30-ke (mám 32) je oveľa bolestivejšie a ťažšie sa hojí ako niekedy po 20-ke. To ale nie je to najhoršie. Keď zubárka sestričke oznamovala, čo mi v ústach vidí a počula som slovo paradontitída, až mi zle došlo, hovorím si, to predsa nemôže byť paradentóza, to predsa majú iní, ja nie. Ale vzápätí mi to lekárka potvrdila, mám paradentózu v začiatočnom štádiu, v podstate niečo medzi prvým a druhým štádiom, zuby sa mi zatiaľ nekývu, ale mám veľmi veľké vačky hlavne pod zadnými zubami a veľký zápal ďasien a krvácavosť. Keby sa toto ochorenie zachytilo včas, dalo sa mu zabrániť, dalo sa to zvrátiť, aby nespôsobilo trvalé škody. U mňa to už je nezvratné. Zubný kameň sa zaryl hlboko pod ďasná a spôsobil deformáciu/ústup kosti. Navždy tam už budem mať tie vačky, moja paradentóza sa nedá vyliečiť, dá sa len udržiavať v tomto štádiu v ktorom je, aby ďalej negradovala. A to hlavne zvýšenou hygienou, medzizubnými kefkami ktoré som doteraz nepoužívala a pravidelným odstraňovaním kameňa a povlaku. Ja som mala pocit, že si čistím zuby dobre, čistila som si ich 2x denne a dlhšie ako napr. moja mama alebo môj priateľ. Poctivo som drhla každý zub z jednej i druhej strany. Aj preto bol toto pre mňa hrozný šok a najskôr som tomu nemohla uveriť, hovorím si, doktorka je ešte mladá, určite sa mýli! Ale potom mi ukazovala obrázky RTG snímkov zdravých kostí a kostí napadnutých paradentózov a naozaj sa to zhodovalo s mojou snímkou. Okrem toho som si dala dokopy aj tie príznaky ktoré som až doteraz ignorovala, krvácacosť ďasien a ich zápaly. A ďaľšia vec, keď mi čistila tie vačky plné skazeného jedla pod zubami, ktoré si ja kefkou nemám šancu vyčistiť, cítila som dosť zápach. Pochopila som, že má pravdu a že toto je skutočne dobrá doktorka na rozdiel od všetkých predchádzajúcich. Ten šok bol taký hrozný, že mi bolo už jedno, že platím cez 130 euro. Čaká ma teraz odstraňovanie kameňa na niekoľko krát, lebo nedá sa všetko naraz, toľko ho tam je. Jediné čo ľutujem, že som už pred pár rokmi nešla nejakému takémuto lekárovi, že som chcela stoj čo stoj šetriť. Že som podceňovala príznaky, však lekár povedal že je to dobré, on to predsa musí vedieť lepšie jak ja. Prečo píšem tento príspevok, chcem varovať všetkých, aby neurobili rovnakú chybu ako ja a neboli tak šetrní. Aby sa nespoliehali na doktorov, ktorí su v našom zdravotníctve len na okrasu. Radšej zaplaťte 100, 200 euro za jedno ošetrenie, kým je čas, kým sa to dá liečiť. Čo som si teraz čítala články o paradentóze, v jednom písali, že ju má 30% ľudí, v druhom že až 80%. Tak ťažko povedať, ktorý sa viac blíži k pravde. V každom prípade odporúčam každému, aj keď máte pocit, že máte zdravé zuby ísť na drahé preventívne vyšetrenie na dobrú zubnú kliniku, a to najmä vtedy, keď máte hoc len občas krvácavosť ďasien a ich zápal.

Ingulik

...Katka,preboha,odkial si....kde navstevujes zubara?....take ceny?!....ved ja tiez nebyvam na lazoch...v Kosiciach...cenniky zakrokov u mojej zubarky su blazene v porovnani s tebou...som po velkom zakroku...dlhodobom...kvoli parodontoze som prisla o podstatnu cast zubov...som uz starsie ziena,ale len aby si bola v obraze...kazde vytrhnutie dvoch zubov so specialnou lokalkou /chore srdiecko /suma 12EU !!.... to sa ti do buducna oplati prist na par dni do Kosic a dat si hubu do poriadku zde....neskutocne nieco....pekny den...a neplatte,co nemusite

Lucia256

Ahojte mam s tymto podobnu skusenost kedze parodentoza je u nas v rodine dedicne. A co viac zacalo sa mi to po porode zhorsovat. Krvacali mi dasna, uspupovali mi krcky a doktor mi ma pomaly zacal pripravovat na to ze mozno o zuby aj pridem. Pasty, ojeceky sa nechytali, maximalne to zmiernili.Dlhu dobu som sa z toho nemohla dostat az dokym stryko z usa nedoniesol zubnu pastu. Po uskych skusenostiach som bola uz otrnula an nove vyrobky ale povedal mi ze stoji 7 dolarov tak som skusila. Po druhom dni uz som bola bez bolesti, ale dasna boli stale dost mizerne, po piato dni sa dasna zacali davat do hromady. neslo to nejak extra rychlo ael chrup sa mi zlepsie nepomerne. Nedavno sa tato pasta zacala predavat aj u nas, takze je dostupna nie uz len z usa. Ak nemate predsudky pred novymi produktami kludne skuste. stoji okolo 5 euro. Poznam chlapika ktory je distributorom pre nas trh. Tu je cislo ak by mal niekto zaujem sa informovat 0905 834 943. Dufam ze vam pomoze ako mne :)))

stuent467

liecivka: aky si mala problem a ako ta vyliecila, ta doktorka, ak to cches tuna napisat?

a ostatni: este nejake rady v pripade ustupu dasien?

liecivka

no aj ja som k nej chodila ale nie s tym co tu pisete ale s inym problemom. a ona lieci rozne u mna napriklad cinsku medicinu ale niekoho aj homeopatiu alebo detoxikaciu a je aj psychologicka.

mimisek

Pracujem ako manazerka v ordinacii u skvelej zubarky, zo zaciatku som suplovala aj sestricku. Kazdy druhy pacient ma paradentozu. Je jedno, ci je pacientom neurologicka alebo robotnik. Pouzivanie dentalnej nite kazdy den po vecernom umyti zubov by malo byt samozrejmostou. Dvakrat rocne ma byt robeny rontgen zubov vratane ich korenov, rovnako ako vycistenie zubov od zubneho kamena. Paradentoza je liecitelna, robi sa periodontal scaling and root planing a dasna sa zahoja. Zuby a dasna sa zbavia bakterii. Najspinavsie casti ludskeho tela su usta a zadok. Bakterie su schopne doslova zozrat kosti, takze ked su zuby a dasna vo velmi zlom stave, castokrat sa na ne neda polozit ani proteza, ked je kost uz tenucka. Vela zalezi od genetiky a samozrejme ustnej hygieny. Ja som mala prvy malinky kaz ako 19 rocna.

ivan.mlkvy

pred par rokmi som absolvoval liecbu paradontozy u dr. albertovej v bratislave. nie je teda pravda ze sa to neda vyliecit lebo sa mi to nielen zastavilo ale mi aj dorastli dasna. no ale musim priznat ze to trvalo skoro dva roky takze to nie je zase ziadna sranda. lenze predtym zubari ma vzdy len osetrovali bez uspechu a kazdy mi povedal ze sa to vyliecit neda. toto ochorenie ma ale hlbsiu pricinu v organizme a zubari su asi na to kratki ti sa zaoberaju len zubami a ine ich netrapi. len mi radili masaze a hygienu ale to vobec nepomahalo a zuby sa mi zacali kyvat. bohuzial ta dr. albertova bola uz vtedy pred dochodkom tak neviem ci vobec este pracuje. mozno ze uz nie a mal som stastie.