Nechcu pacientov z VZP

Laurina22

Llek lenze sam velmi dobre vies,ze my takisto nemozme si robit s limitmi co chceme.Mame na rok urcity balik penazi.Ktory je konecny,nie nekonecny.A musime si velmi dobre rozmysliet,kam sa tie peniaze daju.Limity su navysovatelne,ale napriklad pre CT vysetrenia a im podobne to neplati.

llek

Oni skutocne viac neuhradia. Oni ti len poslu zoznam vykonov ci hospitalizacii, ktore ti neuznali a nepreplatia a potom zistis, ze musis zamestnat este jedneho pracovnika, ktory nebude robit nic ine len sa handrkovat s poistovnami a zistis, ze to je ten najdolezitejsi pracovnik.

llek

Lost, mas velmi velmi zjednodusenu predstavu o tom ako to vsetko funguje. Pri CT vysetreni -cena vysetrenia to nie je len obsluha. Cena vysetrenia musi pokryt pouzity material (napr kontrastna latka), amortizaciu pristroja (CT je velmi drahy pristroj), pravideny servis a parvidelnu vymenu suciastok, najom priestorov (je to vysetrenie s radiacnou zatazou, cize vsetky nutne opatrenia nie su lacne), personal (su to pracovnici v rizikovej skupine s radiacnou zatazou, aj to ta nieco stoji), energie, pracu lekara, popis. To len na ilustraciu.
Vies a s tymi limitmi - vysetris pacienta dnes, vykazes ho zajtra, ale to uz cerpas zajtrajsi limit, cize zajtra vysetris opat o jedneho menej. Je to bludny kruh a lekar je ten, koho poistovna svojimi limitmi postavi do situacie, ze on je ten, co pacienta bud vysetri na svoj vlastny ukor, alebo mu da termin taky, ako to zodpoveda jeho limitom. Mnohe CT pracoviska by urobili denne ovela viac vysetreni, lenze limity poistovni proste nepustia a tak su objednavacie terminy take ake su.

lost

alebo by som im povedal ze ak mi neuhradia 100% pacientov, tak si zalozim vlastnu poistovnu a ukradnem jej zakaznikov :D

lost

llek, vysetril by som ich dnes ale papierovo zajtra :)

alebo ma otazku, co stoji CT vysetrenie? to nemoze az tak vela, alebo hej ? (fakt netusim, ale ked uz vlastnim pristroj, tak jeho obsluha na par minut snad nebude tak draha).

llek

Dobre lost, ty keby si mal ambulanciu, dostal by si zmluvu od poistovne ze povedzme ti uhradia 300 vykonov za mesiac, objednal by si si pacientov na 350 vykonov a pritom by si vedel, ze zaplatia ti ledva za tych 300?
Keby si vlastnil CT a vedel by si, ze ti poistovna zaplati za 100 CT vysetreni za mesiac, objednal by si si 150 pacientov, lebo ved su to chori ludia, ale pritom by si vedel, ze ti zaplatia len za 100 vysetreni? Mal by si 2 moznosti - bud by si sa riadil limitmi poistovni, alebo by si presiel na priame platby, lebo nic ine by ti nezostalo

lost

myslim ze potom by sa ten lahko chory clovek nedostavil do ambulancie, ale cakal by kym nie je tazko chory :) :D klasicky "clovek"

inac, je to fakt nefer, lebo niekto sa chory jednoducho narodi, ALEBO(!) to dose*u lekari zlou volbou, popripade farmakravy s ockovanim.

jasne ze ten clovek nema najmensiu sancu prezit potom..

llek

Najst ten spravny model pre zdravotnictvo nie je jednoduche a v ziadnej krajine to nie je jednoduche, chory clovek to nema nikde ani lahke ani lacne, vzdy taha za kratsi koniec ako ti zdravi. V zasade by to malo byt tak, ze lacne ochorenia si pacienti viacmenej zaplatia sami aby im poistovne mohli platit tie drahe, na ktore by nikto z nas peniaze nemal. Teraz je situacia skutocne zla a lekari su ti, co sa stavaju tercom kritiky pre pacientov. Lenze limity stanovuje poistovna, nie lekar. ked ma lekar ambulanciu, je zavisly od platieb z poistovne, ked mu tato stanovi limit na mesiac a viac nepreplati, tak viac vykonov robit nemoze, lebo by isiel do dlhu. V servise vam tiez nikto neopravi auto, ked mu vopred poviete, ze nezaplatite. Nemocnice idu do dlhu, lebo mnohe vykony a hospitalizacia poistovna jednoducho odpmietne zaplatit, lenze ten pacient tam uz lezal a naklady uz boli vynalozene. Je to bludny kruh a hlavny problem je, ze tam kde treba peniaze chybaju.