Zapálený žalúdok

Príspevok v téme: Zapálený žalúdok
Simonella

ahojte :) uz asi pol roka mam zapaleny zaludok (moze sa zapalit z korenenych jedal, alkoholu...) tym padom sa vyprazdnuje nechcenym vracanim .. ked som nieco zjedla (vecer) tak to do hodiny vyvratil.. na zaciatku som to mala asi tak 2x do tyzdna.. neunosne, hrozne! bola som na gastro, zistili mi ten zapal, prdpisali Quammatel a Costi na znizenie zaludocnej kyseliny a jej navratu do pazeraka .. pomohli mi, no nie celkom.. teraz zvraciam menej.. tak raz za 3 tyzdne ale raz za mesiac ked zjem vecer nieco tazsie .. (mozem maximalne 1 kusok chleba) inac cez den mozem jest hocico co som aj rada :))
tak som sa vas chcela opytat, ci mal niekto taky problem.. ?? doktorka mi povedala ze sa mi to bude casto vraciat a to nechcem.. mama to ma tiez, uz roky, ale nevracia, len stale berie tie tabletky a je jej zle na zaludku.. lenze to nie je mozne, takto sa s tym neda zit , musi byt nejaky sposob ako sa toho zapalu zbavit :/ neviete niekto? nemate to este niekto? dakujem :(

- mira

Nečakaj od doktora, že ti povie čo máš jesť, nevie to a nechce vedieť.
Pozerala som, čo jedávaš, no pri chorobe žalúdka je najhorší cukor, a to i z ovocia a priveĺa bielkovín.
Dočasne by si mal znížiť strukoviny /aj mäso, ak ho ješ/ a vylúčiť ovocie. Zaraď do jedálnička varené pšeno, to je liek na žalúdok. Stačí variť 20 minút v 2-3 násobnom množstve vody. Ďalej zaraď guľaté zeleniny, hlavne cibuľu, kapustu, tekvidu hokkaido, reďkve a repy, prevažne tepelne upravené so štipkou soli a prípadne prírodného korenia a pár kvapiek kvalitného oleja. Tie by mali mať prevahu, ale nevynechávaj ani zeleniny vňaťové a koreňové.

Genesis

no neviem ci mam dostatocnu kyslost zaludocnej kyseliny ale aj keby nie nepoznam na slovenskom trhu suplement alebo liek co by tu kyslost zvysoval

co sa tyka vlakniny tej by som mal mat dostatok az prebytok ... jem vela strukovin (hlavne soja a fazula), bananov, mrkvy, melonov, kukurice, mam cakankovu vlakninu inulin, jem celozrnny chleba, a teraz v lete mam aj vela zeleninovych salatov)

infekciu helikobaktera mi na gastre nezistili ... doktor akurat skonstatoval ze mierna antralna gastritida s miernou metaplaziou ... ironia ale je ze ten gastrolog nepovedal absolutne nic ze co mam s tym robit alebo aky dietny rezim mam dodrziavat a ani mi nedal ziadne lieky :) ... proste z jeho strany ciste urcenie diagnozy bez akejkolvek pomoci :) ... BTW je to gastroenterolog zo zdravotneho strediska sustekova Bratislava takze v uvodzovkach vrelo odporucam :)

takze momentalne jedine co mam ze pijem rumancekovy caj a pred jedlom si dam trosku zazvoru :) ... bohuzial ani ujo google mi na liecbu gastritidy neposkytol dostatocne informacie.

RNG

Genesis, kvasenie v crevach sa da ciastocne obmedzit tym, ze zo zaludka do nich dostanes prakticky natravenu sterilnu zmes, ked mas dostatok kyselin. A ked jes dostatok mikrovlaknin, ktore nasiaknu do seba zlc, nemoze sa tio dostavat spat do zaludka. Zjedz kazdy vecer jedno jablko, pripadne aj cez den po vacsom jedle a stavim sa, ze ti to znacne pomoze. Mikrovlakniny ako jablcne pektiny, arabinogalaktany a psylium ti pomozu v pohybe(peristaltika) jedla spravnym smerom, nie naopak a naviac vsiaknu do seba rozne latky, vcitane zlci a inych splodin a vynesu von z tela. Zaroven mikrovlakniny podporuju probiotika a tioeto pot;lacaju rozne parazitne kultury v crevach a vyrabaju hromady obrannych latok.

Genesis

no mne sa bohuzial ta zlc dostava do zaludka a naleptava mi tam steny .. neviem ci je to kvoli nedostatku kyselin alebo nefunguje nejaky zvierac ale to uz nezistim ... problem je ze poskodenie zaludocnych stien vyustilo v to ze sa niektore bunky zaludka transformovali na bunky creva ... za par rokov mi to pravdepodobne totalne zniči kvalitu života ... nech som nastudoval cokolvek odstranenie tohto problemu nedokazem riesit ... je to smutne ze clovek moze cvicit zdravo sa stravovat ale zdravie si jednoducho neochrani ... staci nejaky trapny geneticky defekt prirody alebo nejaka ina prkotina ktora vam na koniec moze uplne znicit zivot

Simonella

dakujem velmi pekne RNG, mne tie nevolnosti uz ustupili teraz v lete, ale bojim sa ze to od jeseene vsetko znovu zacne.
Inac asi nieco okrem nutridrinkov na priberanie nebudes vediet poradit co? :(

RNG

Zapal zaludka je hlavne dosaledok nakaz, ktore sa tam usadia pre NEDOSTATOK kyselin, ktore by ich inac vytlkli.
Kvasenie pokracuje aj do criev a zaroven sa tam dostanu rozmnozene v zaludku skodlive mikroby a tym potlacia dobru probioticku crevnu floru a dalsiou akciou poskodia steny criev, znizia absorbciu aj vyrobu enzymov celkove.MOzu vyvolat aj hiatalny reflux, tj pod tlakom plyniv c hodnej casti tenkeho creva sa obsah spolu so zlcou dostane do zaludka, kde nici zaludocne steny. Zaludok je toticz velmi odolny proti kyselinam tym ze ma na stenach maz, ale nie je odolny voci zlci, co ten maz rozpusta.
POmaha pri tom zjest na noc jablcko, co tu zlc nasaje a vynesie von spravnym smerom, aby sa nemohla dostat do zaludka a robit neplechu.
Takze menej zivin, viac skodlivych mikrobov a nedostatok enzymov na travenie a cistenie tela je priamy dosledok nedostatku kyselin v zaludku.
Nakaza v zaludku sa da vynicit napr pitiom koloidnej striebornej vody, ale pri nedostatku zaludocnych kyselin je to len docasne riesenie. Kyseliny si treba doplnit,pripadsne aj enzymi, vlakniny a probiotika, inac je z toho postupne stovky roznych zdravotnych problemov.
Na hojenie zaludocnych stien a criev pomaha aloe vera a DGL.

Simonella

a pocuj RNG nevies ako by som mohla pribrat? jem normalne , kolko vladzem, neprejedavam sa a ani si neodopriem ale predsa sa mi to nedari a skor sa mi vaha znizuje :( co mam ten zapaleny zaludok tak som odvtedy za ten pol rok schudla 5 kil :( to je strasne vela premna, ja uz neviem co mam robit .. prave mam 43-44 ,, nechcem skoncit ako nejaka chora anorekticka ale mne sa to fakt nedari.. pijem aj nutridrinky no nepomahajau mi. vecer tiez jest vela a tazke nemozem tak ja uz neviem :/ sa len spolieham na to ze cez zimu nejak zas priberiem lebo ma porazi :/
dakujem za pripadne rady aj od ostatnych :)

Simonella

fuh, dakujem Vam vsetkym za pomoc :)

Genesis, ja tie body dodrzujem stale.. bola som na testoch na helikobaktera a nastastie ho nemam. Tiez spim na vyvysenom mieste (mam viac vankusov) stale tak spim, ze hlava je vyssie, nepijem, nikdy som nefajcila, neprejedam sa.. jem po mensich davkach a casto.. tiez uz sa snazim obmedzovat tuky, hlavne vecer nejem uz ziadne, len nieco uplne lahke, ako jogurt aby mi to dobre stravilo a nevracalo sa to naspat do pazeraka.. a lieky tiez nechcem brat, ani tie dve uz nejak neberiem, lebo som citala, ze lieky znicia viac pecen, ako alkohol... cize skusam to takto, ako si pisal, a ak by to aj nadalej pretrvavalo, tak skusim tie kyseliny co pisal RNG. Ale najprv by som sa chcela poradit so svojou gastroenterologickou, aby som si nieco nedobabrala.. hoc ratam s tym , ze sa mozno nastve, ze ju spochybnujem, ked ona mi jasne povedala, ze mam vela kyselin (hoc neviem ako na to prisla, kedze mi robila test len na helikobaktera.. ratala s tym, ze tam ten bakter bude a ked prisli vysledky, ze nie je, tak mi jednoducho povedala ze mam vela kyselin).