Strojček

Príspevok v téme: Strojček
Nika26

Dobrý deň,
mám veľmi krivé zuby, a chcem strojček.Nerada sa usmievam, a keď som bola mladšia robili si zo mňa ostatní srandu. To, že chcem strojček som vravela aj doma, ibaže moji rodičia s tým nesúhlasia.Vravia, že je to nanič, zbytočné vyhadzovanie peňazí, atď... Raz pred pár rokmi (keď som mala inú zubárku), mi bolo povedané, že mám veľký predkus (niečo cez 5 mm) a že tomu pomôže len strojček ... Vtedy som sa celkom potešila, ani rodičia neboli veľmi proti.. No potom sme sa presťahovali... Teraz mám iného zubára a ten nevyzerá, že by sa chystal povedať mi, že potrebujem strojček. Napísala som Vám, lebo som už zúfalá a neviem čo mám robiť. Ja by som veľmi chcela ten strojček, ale niesom ten typ človeka, ktorý dostane všetko čo chce, a ktorý vie presviedčať. Prosím, skúste mi pomôcť :/

Nika26

Aha, no ja som nikdy u žiadnej nebola. A myslím si, že sa ani nechystám. A som rada, že keď nemám 18 rokov, tak poisťovňa časť preplatí. A ináč ja mám zubára, ktorý to robí, aj mi raz povedal, že mám prísť na to odstranovanie, ale keď som prišla, povedal mi, že mi to teraz ešte netreba...

Eva531

Ja som sa prvykrat v zivote ocitla u dentalnej hygienicky az v tridsiatke, dovtedy som navstevovala lacnejsieho zubara, ktory bol vystresovany, k dentalnej hygienicke pacientv neposielal, ale ani on sam ten zubny plak a kamen pacientom neodstranoval a ked som mu povedala, ze by som chcela ist k dentalnej hygienicke (mala som uz vtedy precitane nejake clanky o zuboch, o hygienickach a o tom, ake je to dolezite), tak sa na mna pozrel, ako keby som spadla z oblakov, ze co to vlastne od neho chcem. Ale pravda je, ze ten zubar uz bol starsi pan pred odchodom do dochodku, ktory vysoku skolu studoval v "roku pana" a podla mojho dojmu sa naposledy zacital do nejakej odbornej literatury pred zaverecnou skuskou na vysokej skole a potom uz nikdy viac, a tak aj vyzerali jeho vedomosti a "mudre rady". Vraj netreba mne ziadnu hygienicku, vsak mam zuby pekne a co chcem. Zubny plak som nemala sice nikdy volnym okom viditelny, ale ak pacient prejavi zaujem navstivit dentalnu hygienicku a povie to zubarovi, tak by mu zubar mal nejaku dentalnu hygienicku odporucit. Od 16-tich rokov si umyvam zuby po kazdom jedle a od 14-tich pouzivam dentalnu nit medzi vsetky zuby, medzi ktore sa zmesti. Medzizubne kefky som az do 30.- teho roku zivota nepouzivala, lebo som si myslela, ze sa mi tam ziadna nezmesti. No dentalna hygienicka mi ukazala, ze predsa existuje taka, ktora sa zmesti (vyrobena vo Svajciarsku, da sa kupit iba v lekarnach, a aj to len v niektorych) a ukazala mi, ako ju treba spravne pouzivat. Odvtedy sa o seba dokazem postarat lepsie. Ked som si pred tridsiatkou nasla novu zubarku na sukromnej klinike v Bratislave a postazovala som sa jej, ze sa mi medzi zuby ziadna medzizubna kefka nezmesti a tazko sa mi cistia medzizubne priestory, tak prve, co mi povedala, bolo, aby som navstivila dentalnu hygienicku a ona mi uz poradi taku kefku, ktora sa zmesti, a tak sa aj stalo.

Eva531

Od toho ja mam viac krive zuby a trhat sa bude. Ak ten strojcek chces, nedaj sa od neho odradit a chod do toho! Ci bude treba nieco vytrhnut, to bude moct posudit aj tak len celustny ortoped. Podla fotky, ktoru tu mas, odhadujem, ze aj ked strojcek dostanes, asi ho nebudes musiet mat dlhsie ako rok. Ja budem mat strojcek dva roky. Este som zabudla pripomenut, ze pokial ide o cenu strocjeka, tak nakolko som dospela, tak si vsetko platim sama, takze ty to budes mat urcite omnoho lacnejsie, ale len pod podmienkou, ze ten strojcek dostanes skor ako dovrsis 18 rokov. A myslim si, ze to je dobry argument, aby si presvedcila rodicov. Pred nalepenim strojceka bezpodmienecne navstiv dentalnu hygienicku, ktora ti odstrani zuby plak a odporuci ti vhodne pomocky, ktorymi by si si mala cistit zuby v case nosenia strojceka. Myslim vhodnu velkost medzizubnych kefiek, single kefku, dentalnu nit, ktora je najvhodnejsia pre teba a taktiez zubne pasty, kefky a ustne vody, ktore su najvhodnejsie pre teba. Ide o to, ze kazdy clovek ma ine zuby a na kazde zuby plati nieco ine. Napriklad na zuby so strojcekom plati nieco ine ako na zuby bez strojceka. A prave to je vyhodou, ze dentalna hygienicka posudzuje kazdeho cloveka individualne. Zubny plak sa na zuboch usadza u kazdeho cloveka, uklada sa aj pod dasnom, pricom nemusi byt vobec volnym okom viditelny, preto treba chodit aspon 1x alebo 2x za rok k dentalnej hygienicke na odstranovanie plaku a kamena, co by malo byt normalnou sucastou nasej hygieny, lebo samotne umyvanie zubov nestaci. Ak nebudeme navstevovat dentalnu hygienicku, tak sa moze stat, ze budeme mat z toho plaku a kamena odhalene krcky, paradentozu a hnisave vacky. A prave vdaka pravidelnym navstevam dentalnej hygienicky mozme tymto problemomm uspesne predist. Odstranovat plak a kamen mozu aj zubari, ale podla mojich bohatych skusenosti s vlacenim sa po zubaroch mozem povedat uprimne a na rovinu, ze velka vacsina zubarov sa na to vyflakne. Nehovoriac o tom, ze v case nosenia strojceka by sa malo chodit k hygienicke castejsie ako v case, ked strojcek nemame.

Nika26

Aby si mala trošku vacsi prehlad, ze o com sa tu bavime tak tu si moje zuby mozes pozriet ... www.livedoctor.cz
P.S :Tá fotka je trošku skreslená a predkus nevidno ... škoda :/

Nika26

aha ... No tak mne treba iba obyčajný netreba mi ziadne taketo drahe veci, lebo s tym by mojij rodicia uz VOBEC nesuhlasili ...

Eva531

Ked som napisala, ze rozhodnutie je na tebe, nemyslela som tym, ze ked celustna ortopedicka povie, ze sa v tvojom pripade bezpodmienecne trhat musi a ina moznost nie je a ty nesuhlasis, tak ti da strojcek na plny pocet zubov, tak to teda nie. Myslela som tym to, ze ak by si za takych okolnosti s trhanim nesuhlasila, tak kludne mozes povedat, ze radsej ziadny strojcek nechces, ako by sa malo nieco trhat. K liecbe strojcekom ta nemoze nikto prinutit, ty jednoducho prides k celustnej ortopedicke, vypocujes si jej navrh liecby a ked s tym navrhom nesuhlasis, nemusis si strojcek dat. Co sa tyka ceny, tak u mna material + lepenie = 600 € za jednu celust. Strojcek budem mat kovovy a selbstligierende Brackets. To znamena, ze nebudem mat na strojceku ziadne gumicky, ale kovove ligatury, ktore plnia funkciu gumiciek. Tento typ strojceka ma v porovnani s klasickymi strojcekmi, ktore maju gumicky, tie vyhody, ze zuby sa s nim posuvaju o nieco rychlejsie, zuby su z hladiska hygieny dostupnejsie a na kontroly staci chodit v dvojmesacnych, ci trojmesacnych casovych intervaloch. Vraj toto je najdrahsi typ kovoveho strojceka. O mojej terajsej celustnej ortopedicke som uz niekde na nejakom fore citala, ze je to najdrahsia bratislavska sukromnicka, a kedze ja mam s lacnymi zubarmi len tie najhorsie skusenosti, tak som si vybrala prave ju. Studovala v Nemecku.

Nika26

A ešte taká jedna vec... ty budeš za strojček koľko platiť ? Lebo jedna moja kamarátka platila u tej istej doktorky ako sa chystám ja 100 €. Ale všade na nete píšu že platili od 300 € a viac...

Nika26

Aha, no ja mám také malé šťastie v tom, že najlepšia čelustná ortopedička u nás je mamina mojej kamošky takže :)))) A teda potešila si ma, že si JA možem povedať, či chcem aby sa mi vytrhli alebo nie trvalé zuby. Od včerajška som tu trpla, že napíšeš niečo ako : "Vieš, nemáš na výber" a tak ... :D

Eva531

Vsak o tom, ake su v tvojom pripade moznosti, ta uz poinformuje celustny ortoped. Najlepsie urobis, ak si este pred prvou konzultaciou u celustneho ortopeda pripravis zoznam otazok, co by ta zaujimalo, aby si hned vedela, na co sa mas opytat. Ak by ti bolo navrhnute niektore zuby vytrhnut, kludne sa spytaj, ake su vyhody a nevyhody toho, ked sa nieco vytrhne a toho, ked sa nic nevytrhne. Na zaklade informacii, ktore na celustnej ortopedii ziskas, si potom budes moct este raz vsetko dokladne premysliet, ved rozhodnutie je aj tak na tebe.

Nika26

Aha tak ahoj :D :)
A teraz som si všimla, že som sa predtým pomýlila, ten zub čo mám trochu nad ostatnými tak to je tá trojka čiže očný. Ale ja aj tak nesúhlasím s tým, že keď nemám zuby až tak poškodené, tak je podľa mňa blbé, že by sa mal vytrhnúť ... Ja by som si ho asi nenechala vytrhnúť.