pes a človek

Príspevok v téme: pes a človek
Fanfalina

Dobrý večer. Manžel nechtiac zranil psíka, vek 1 rok. Podľa veterinára má zlomenú chrbticu, ale vraj by mal prežiť. Ja som za to, aby sa na neho pozreli cez RTG, manžel že načo, vraj ak má prežiť prežije, ak nie umrie. A že prípadná operácia by stále najmenej 1000 Eur, na čo som navrhla, že sa ako rodina môžeme poskladať v prípade potreby. Všetko odmieta.Je mi z neho zle, len čumím, že na to, ako ho má rád, že ako sa teraz k tomu všetkému stavia. Normálne pochybujem o tom či má srdce. Nedokážem s tým nič urobiť, lebo je to svokrov pes, no jeho zranenie má na svedomí manžel. Ide tu o princíp, ale aj o to aby psík netrpel. Je možné, aby mal normálny človek takto nízko posadené city voči zvieratám? Asi neviem s kým dlhé roky žijem, je mi na nič. Len to zveličujem, alebo mám naozaj pochybovať o tom či doma nemám Herodesa?

Fanfalina

Janulik33, AdamKrt a ostatní, ďakujem za príspevky. Manžel mi sľúbil aspoň ten RTG, cesta môže trvať takých 20 min. dúfam, že to psík vydrží. Už sa cíti
lepšie, ale stále nemám istotu či netrpí.
Veterinár povedal to isté čo Ty Janulik, že ktovie či mu tá operácia naozaj pomôže a či nebude potom aj tak stále trpieť. Vraj máme ešte počkať a čas ukáže. Ja viem, že je to "len" pes, ale ja s dcérkami sme si ho tak obľúbili, že je to pre mňa človek. Ironicky povedané, je to vlastne jediný človek, ktorý ma rád vidí a ktorý ma víta, keď prídem do dvora. Útulok neprichádza do úvahy v žiadnom prípade, ak by aj nedaj Bože ostal ochrnutý. Podstatné je, aby sa netrápil. Ak sa z toho dostane aj keď s následkami, ale nebude mať bolesti, bueme radi. Ale ak by mal už len trpieť, dokážem pripustiť tú injekciu. Adam ja viem, 1000 Eur je dosť, ale navrhla som aby sme sa poskladali tri rodiny, s čím som zase súhlasila len ja, čiže zase nič. No rozhodovať o zdraví psa, ktorý ma trhovú hodnotu 100 Eur a toho ktorý stojí 2000 Eur, je u mňa bezpredmetné. Nie je to vec, je to živá bytosť a tam sa hodnota meria inak. Viem že si to myslel dobre, vlastne uvažuješ presne ako môj manžel, ale nepáči sa mi to. Ide tu o citovú stránku. Asi teraz vyzerám ako strašne precitlivelá, ale čo už.

.

AdamKrt

Vidim to uplne rovnako ako Janulik33 Dnes 10:11
--------------------------------
Fanfalina -

Otazne je, ze manzel sice to sposobil psovi, druha vec je, ze napr. pes si za to mohol aj sam, ak podbehol pod auto, alebo ako sa to stalo.

Neni to jeho pes, pre neho je CUDZI.
Vysledok operacie je neisty. Naviac, aj ked pes prezije, otazne je AKE TO BUDE MAT NASLEDKY, potom starat sa o invdalidneho psa.

Predstav si, ze operujete psa, operacia bude uspesna a po nej ostane pes ochrnuty na vsetky labky, alebo iba zadne. Co potom ?

Dalej - 1000E je dost penazi a mozu rodine v buducnosti chybat. Dnes je kriza, co ked manzela prepustia z prace ? Ani nemocnica nie su samaritani, ze by psa operovali zadarmo...

Potom, zober si to tak, ze podla zakona je pes definovany ako majetok svokra. Ak je Tvoj manzel praktik, realista tak rozmysla - obstaravacia cena psa, povedzme 100E. Pes si mohol, ci nemohol za to zranenie i sam, ktovie... On ma uhradit 1000E. Tak si povie, ze zaplati injekciu a kupi svokrovi noveho psa.

Neviem, ako by si sa citila Ty, keby si mala problem s financiami a cudzi pes by Ti podbehol pod auto a vybehnu na Teba s takou sumou.

Vies, keby Tvoj manzel bol ropny magnat, tak len kyvne rukou, nech mu urobia operaciu aj za 10 000E a nemrkol by ani okom.

Janulik33

Ja mam rada zvierata a psov obzvlast. Ved aj mame doma havkaca. Keby sa mu nieco stalo, tiez by som sa snazila mu pomoct zo vsetkych sil. Nenavidim tyranie zvierat a ked sa da pomoct, som ochotna. No ked sa pozeram na tvoj pribeh a to co tu pisu ostatni, tak si myslim, ze:
1. Pes patri svokrovi, v 1. rade by mal on s tvojim muzom sa snazit o zachranu toho hava.
2. Ked nemaju zaujem, chodte na RTG a uvidis co dalej.
3. Ak bude potrebna operacia, kt. vraj stoji 1000€ a nie 100€ ako pise lilek treba sa o tom porozpravat. HLavne s veterinarom. Ci mu ta operacia naozaj pomoze a ci nebude potom aj tak stale trpiet.
Ako sorry, ale 1000€ je dost a nemat riadnu zaruku, ci to nebudu peniaze vyhodene do luftu... Potom radsej zvazit ten utulok, prip. injekciu.

lilek

ako nehnevaj sa...ale tvoj manzel sa sprava ako bezcitne hovado a o to dvojnasobne viac kedze to zavinil on...nedokazala by som zit s takym clovekom to ako sa chova dost vypoveda o jeho povahe...viac mu je drahsich nejakych trapnych 100 eur...nez zivot a utrpenie kt. sposobil fuj

ta3

Fanfalina,
je mi luto Vasho psika ked toto citam, ano velmi vela vypoveda laska cloveka ku zvieratam, ja stale tvrdim a citim na 100%, ze to tak je, ze clovek, ktory ma rad zvierata nemoze byt zly, ale ak psika mam rada, urobim vsetko preto, aby som mu pomohla, najma ak som mu zranenie sposobila sama

ja som mala maleho bradacika a nadovsetko som ho milovala, ked mal 15 rokov a bol uz takmer slepy a hluchy mal problemy s chrbticou, ja som nikdy nemala penazi nazvys (starala som sa sama o dve deti), ale som nelutovala koruny za operaciu (oprovali ho v Brne) jeho chrbtice, kolko to prene stalo si uz nepamatam, ale bolo to na moje pomery dost vela, no bola by som dala aj posledne koruny, len aby som mu pomohla, hoci ako hovorim, uz bol stary a skoro slepy a hluchy, operacia pomohla, aj personal nemocnice bol prekvapeny, ze na svoj vek sa velmi lahko z operacie zotavil

vo Vasom pripade by som rozhodne dala urobit RTG, budete vediet ake vazne zranenie je a podla toho sa rozhodnete co dalej

smajliQa

je strasne ako tvoj manzel reaguje.ja osobne beriem psika ako clena rodiny, ,,, pochopila by som, keby sa tak spraval v pripade ze k tomu psikovi nema ziadny citovy vztah, ale ide uz len o to, ze by mal brat zodpovednost za to, co urobil, ved ho predsa zrazil on.

a zo spravania sa cloveka k zvieratam mozes vycitat velmi vela.

moja rada : nepytaj sa ho uz co si mysli, a co mas robit. konaj ty, ako uznas za vhodne,si dospela a mas svoj nazor, a vies sa rozhodnut aj sama a spravne.

silva28

Fanfalina-ak mu nemozete pomoct, zaneste ho do nejakeho utulku o ktorom viete, ze spravia pre zachranu psika vsetko a povedzte, ze ste ho nasli, oni ho uz zachrania a operaciu uhradia z prispevkov. Urcite volim zivot, aj ked zalozeny na klamstve... RTG stoji okolo 30eur, tazko povedat, ci ho budu musiet uspat, alebo mu to spravia hned, boliet ho to nebude boliet, ale bude to pre neho stres.

lost

Cca 90% ludi si mysli, ze kupi psa a potom do neho nic nevrazi, bude jest zvysky a na vetererine dostane vsetko zadarmo...

Problem je ze 1000 Eur je pre bezneho slovaka celkom dost.. Respektive aj nadpriemerne zarabajuceho slovaka.. Kto by dal 1/2 az 1 mesacnu vyplatu na nieco co ani nebude iste?

Ked k tomu psovi nema silny citovy vztah - tak sa velmi necudujem preco tak reaguje.. Tak ludia su rozni.. Mozno len nemal svoj den ?

jajka001_

rtg nepomoze, ale budete vediet na com je. a,ze budete ho zbytocne trapit? neviem, rtg boli? alebo ako to myslel?

Fanfalina

Preberali sme to už aj pokojne aj s emóciami, vždy povedal, že jemu záleží na tom aby bol zdravý a netrpel, ale že veterinár povedal - RTG aj tak nepomôže a budete ho zbytočne trápiť ak si netrúfate na takú operáciu. Som sa ho už v zlosti opýtala či nemá vlastný úsudok. Skúšala som sa pýtať aj iného odborníka kinológa a bol takého istého názoru ako ja. Nikdy som neriešila tento problém, ale príde mi to ako totálne neľudské špekulovať čo i len nad tým, že či s ním cestovať pár km kvôli RTG, však môže ísť aj o iné zranenia....akoby bol natvrdlý, ja už to nechápem. jajka ďakujem že si zarágovala.