Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Celiakia vs. crohnova choroba

Príspevok v téme: Celiakia vs. crohnova choroba
liii

Dobry den, desat rokov mam diagnostikovanu celiakiu (+ neznasanlivost mliecnej bielkoviny) - dieta dodrziavana, zdrav.stav sa vyrazne zlepsil uz po prvom polroku diety, (podvaha, hnacky, anemia atd. ustupili) nie je to vsak co byvalo - objavuju sa striedavo zapchy, hnacky, plynnatost, pocit plnosti atd.. Uzivam enzymy (Panzitrat), psylium, probiotika.. Viete poradit?
Celiakiu mam zdedenu po otcovi, dlho mu nevedeli prist na diagnozu, az skoncil na operacii so zauzlenymi crevami alebo take cosi. To sa stava pri nieliecenj celiakii? Nema to nejaky suvis skor s crohnovou chorobou ??

RNG

Crohnova choroba je zapal criev, ktory moze mat za pricinu premnozenie niektorych skodlivych mikrobov v crevach, alebo zamorenie z potravinovych alergii, chemikalii alebo liekov. V USA maju statisice crohnovu chorobu ako nasledok pouizivania proti acnoveho isotretinoinu(accutane, roaccutane) ktory nielenze zabrani vylucovaniu tukov cez pory, ale aj roznych hlienov cez sliznice, vcitane crevnych hlienov, ktore crevo vylucuje na svoju ochranu.

Pomoc je obvykle v doplnku kyselin, enzymov, mikrovlaknin a probiotik a pripadne brani hojivych aloe vera, DGL a Triphaly.
Kazdemu samozrejme odporucam aj zvysovat si viralnu imunitu, lebo casto sa virusy "zvezu" s oslabeniami tela a tiez sposobuju okrem ineho zapaly sliznic a nervovych obalov.

asia

dobry den,trpim crohnovou chorobou, mam 13 rokov a chcela by som vediet, ci na slovensku existuje liecebny pobyt pre maloletych na preliecenie / nieco ako byvale ozdravovne/ a ci je hradeny zdravotnou poistovnou.

dakujem!

liiii

Prosim prosim prosim mozte mi este napisat kt.konkretne probiotika su naj (znacku), nech mi chudiatka nepomru, kym sa ku mne dostanu.
A alkalizacia??? Chcem skusit ten batain, tak asi je potrebna potom. Mozem vecer dve hod. po poslednom jedle? Vy si tusim davate rano, ale ja skoro vstavam a potrebujem hned jest, takze vecer mi to vyhovuje viac. Asi by bolo lepsie nieco ine zohnat, ale mozem aj sodu bicarbonu?? Ď.

RNG

lii, pri pocite paly alebo kvaseniu v zaludku gastoenterologovia az na vynimky predpisuju antiacidy, tj presny opak.
Na zvysenie kyslosti zaludka sa pouziva Betain HCl, Penpsin HCl alevo L-Lysin HCl, a to su vsetko neskodne potravinove doplnky, ktore tvoj lekar velmi pravdepodobne ani nepozna a nepredpokladam,ze by ich lekaren vobec drzala.
Co sa tyka enzymov, tie tak isto v Slovenskych lekarnach dostanes zriedka a nie dost silne, naviac pridrahe.
Takze sa budes muset obratit na internet a objednat si to zo zahranicia.
Odporucam napr iherb.com alebo swansonvitamins.com, alebo puritan.com atd.
Zialbohu, ked mas celiakiu, budes ju mat do konca zivota, tj sa budes musiet vyhybat jedlam s lepkom/gliadinom. Tie kyseliny, to sa ti este moze zregenerovat mozna, casto je nedostatok kyselin spojeny s poskodenim parietalnych buniek v zaludku roznymi infekciami, casto staci aj "zaludocna chripka"(norovirus a lebo podobne dvoj-trojdnove pliagy, alebo rozne ine mikroby)
Clovcek ma moznost alebo si doplnit chybajuce, alebo trpiet.

liii

Pan RNG, ked si objednam nejaku tu vami odporucanu zmes enzymov (asi len z USA, lebo pochybujem, ze u nas za rohom v lekarni to skladuju), budem to robit do konca zivota?? Sam od seba sa asi nezacne vytvarat,ze? Neviete o nejakej alternative kt.by sme mali aj doma na sk? A je teda zbytocne, ze do seba ladujem ten Panzytrat, prip.Kreon??
A priznanie: fajn mi robi zapit obed suchym bielym (1dcl), ale uznate, to sa dennodenne praktizovat neda:) (ziadne skvrkanie, prelievanie, nafuknute brucho bezprostredne po jedle) Da sa ta kyslost v zaludku nejak odmerat? Lebo neviem si celkom dobre predstavit, ze skocim ku gastracovi nech mi predpise nejaku kyselinku ..

RNG

Lii. Ak budes brat kyseliny a enzymi, nebudes mat problemy ani s ovocim ani so zeleninou.
Zelenina nafukuje pre obsah sacharidov, ktore nase telo nevie stravit ale bakterie v crevach ich kvasia
Pomaha enzym alfa galactosidase,v davkach 600 GALU
Tento mozes dostat osobitne napr ako znamy produkt Beano(najviac nafukuju strukoviny, bean=fazula) ale dnes je to sucast roznych dobrych enzymatickych zmesi. Odporucam najma silny Digest Platinum od firmy NOW

liii

Kedze cerstva zelenina, ovocie mi nerobia moc dobre a bezl.muky a potraviny su chudobne na vlakninu, tak beriem psylium a to je asi tak vsetko :-/

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Celiakia vs. crohnova choroba - Fórum - ZDRAVIE.sk