Celiakia vs. crohnova choroba

Príspevok v téme: Celiakia vs. crohnova choroba
liii

Dobry den, desat rokov mam diagnostikovanu celiakiu (+ neznasanlivost mliecnej bielkoviny) - dieta dodrziavana, zdrav.stav sa vyrazne zlepsil uz po prvom polroku diety, (podvaha, hnacky, anemia atd. ustupili) nie je to vsak co byvalo - objavuju sa striedavo zapchy, hnacky, plynnatost, pocit plnosti atd.. Uzivam enzymy (Panzitrat), psylium, probiotika.. Viete poradit?
Celiakiu mam zdedenu po otcovi, dlho mu nevedeli prist na diagnozu, az skoncil na operacii so zauzlenymi crevami alebo take cosi. To sa stava pri nieliecenj celiakii? Nema to nejaky suvis skor s crohnovou chorobou ??

Deee

Prestudovala som si tie zelene potraviny a skutocne uvadzaju, ze neobsahuje lepok, ja by som vsak nenabrala odvahu to uzivat, uz len to slovo jacmen, a neskusala si nieco ine na precistenie organizmu?

Deee

No ja neviem, ale jacmen je podla mna vzdy len jacmen, mlady stary zeleny, ale jacmen, podla mna riskovat uzivanie jacmena pri celiakii je ako sypat si sol do rany, pride mi to nezodpovedne, ja uzivam probiotika a super detox nemenovaneho vyrobcu, obsahuje psyllium a detoxikuje organizmus, ale jacmen, ewelinka ma pravdu, ved my predsa nesmieme ani len cokoladu, kde je sladovy extrakt...

liii

To je mlady zeleny jacmen nie zrno!:-) (kukni zelene potraviny) Malo by to spolu s tou chlorellou detoxikovat, odstranit z tela nahromadene skodlivy a doplnit nejake potrebne latky (uz tu bolo o tom dost popisane), len neviem ci si s tym zaroven neznizujem aj tvorbu tych potrebnych kyselin..?

ewelinka

jacmen???? ja mam celiakiu a kebyze si dam jacmen tak ma roztrhne na zachode... ved to sa prave nemoze pri celiakii!

liii

Dakujem za rady. Nemam teraz moc cas sediet na nete a zhanat info, ale da sa k tym spominanym enzymom dopracovat u nas v lekarnach, na predpis??
Probiotika som skusala dlhodobo aj zdvojnasobila davku(Probiofix, Bion3 atd.) 4 mes.v kuse - vysledok nulovy :(
K tym kyselinam - nieco na tom asi bude,to som si asi moc nepomohla chlorellou a jacmenom, ze? (z toho mavam kyselinu taku tu zlu) Ale topiaci sa aj slamky chyta.. Uz skusam vsetko rad-radom, necitim sa dobre vo svojej kozi.. mimochodom ta vyzera tiez biedne a puberta uz bola teda davnesie.

RNG

Celiakia je ulepenie criev nerozlozenym lepkom(gluten). V nom sa premnozuju rozne bakterie, najma skodlive pre nas a to sposobi zapaly crevnych stien, najprv len hnacky(IBS) a potom za zmeny v stenach criev ako Crohnova choroba a ulcerozna kolitida.
Lepku sa da vyhnut bezlepkovou stravou a to malicko, co sa nejak presmykne z roznych potravin sa da odstranit specifickymi enzymami na lepok(vid gluten enzymes)
Panzitrat a vseobecne pankreaticke enzymi tu zialbohu velmi nepomahaju.
nafukovanie moze byt aj z nedostatku zaludocnych kyselin, co lekari bezne adresuju este potlacanim aj zbytku kyselin. Samozrejme potom to nemoze poriadne travit a cez zaludok bez kyselin sa do tela dostanu vsetky bakterie na jedle a doslova otravia crevnu floru.
Odporucam ti pouzivat pravidelne specificke enzymi na lepok a mlieko(gluten and dairy enzymes) A samozrejme probiotika a mikrovlakniny, pripadne doplnok kyselin, kedze ta nafukuje pravdepodobne aj v zaludku, co je mozne len pri NEDOSTATKU kyselin. Kyseliny v dostatocnom mnozstve totiz potlacia vsetky kvasne a hnilobne procesy v zaludku a zabiju drvivu vacsinu mikrobov , ktore sa tam dostanu hlavne so surovymi jedlami.

Deee

Tiez mam celiakiu dlho neliecenu az na poslednych 8 rokov, znama s farmaceutickeho priemyslu mi povedala, ze sa vraj neskor moze u celiatika rozvinut crohnova choroba, neviem teda nakolko je to skutocne tak, ale u teba asi na tom nieco bude