Neúmerne vysoké náklady na kúrenie - panelový dom

Príspevok v téme: Neúmerne vysoké náklady na kúrenie - panelový dom
Genesis

Mám trojizbový byt v petržalke v zateplenom 12 poschodovom dome v ktorom trištvrte roka nikto nebýval. Včera mi došlo vyúčtovanie za obdobie od 7 - 12 mesiaca v ktorom stálo že preddavky na kúrenie boli 220 eur a skutočné náklady boli 200 eur. Vôbec tomu nerozumiem keďže nikdy som za to obdobie nepustil radiator (všetky boli vypnuté) a sú na nich pomerové merače. Chápem že časť tepla prechádza cez steny lenže tá cena sa mi zdá neúmerne vysoká. Neviem si predstaviť keby som naozaj kúril (a to je zateplený dom).

Chcem sa spýtať či sa vám to zdá v poriadku a keď nie tak ako sa dá voči tomu brániť. Nemám s tým totiž vôbec žiadne skúsenosti.

je-

to koli tomu ze klima nie je len o chaldnom vzduchu ale aj o tom ze fuka studeny vzduch-ktory prefukuje a najcastejsie aspon co som ja pocula dostavaju ludia zapal usi-potom bolieva hlava ich s toho a taketo veci.PROSTE PRI KLIME SA ROBI PRIEVAN A TEN JE PRE CLOVEKA VELMI NEBEZPACNY.
Ked ides von-tak sa primerane aj oblecies k tym minusovym teplotam.Tak nie je to az taky sok pre telo.

lost

Avsak mam otazku k tej teorii o zdravi a nevykurenom byte:

Ak clovek z takeho velmi prekureneho bytu vyjde na ulicu kde je -10C, tak dostane z toho sok, ci nie? :)

Tak isto ak z -10C pojde do +25C tak je to "sok"

Mna toto zaujima hlavne z dovodu preco kazdy zakazuje klimu v byte a v aute.. Ved teplotny skok je predsa vcelku prirodzeny, tak preco nemozem mat v aute 18-20C a ked skocim von, je tam 30-35C
ok je to SKOK, ale su aj horsie skoky..
Sice uz mimo temy trochu, dufam ze sa Genesis nebude velmi hnevat :o)

lost

AdamKrt

tu teoriu by som bral, ak by sme nemali monopol, resp tak neskutocne rozkradnute vsetko a vsetko preplacali v stovkach percent... pretoze my vykurujeme chodniky najskor a az potom byty..

ono takto "spolocny" system nikdy nebude spravodlivy pre kazdeho..

niekto chce 18C v obyvacke a niekto chce 26C (realne teploty)
niekto si da pulover a niekto miluje tielko..

ale trestat toho co setri je este nespravodlivejsie..

ja napr platim cca 60eur mesacne za "teplo" to znamena 20C v zime.. je to zateplene a v maji je priemerna teplota cez den 26C.

som zvedavy kolko to bude v lete (august?) ale zateplenie stalo cca 5000eur na 1 byt. a udajne "nebude horkoooo v lete"

a tepla voda ani nehovorim, ta je tepla absolutne doslova - aj ked by mala byt horuca.. voda po 22:00 ? obetuj 20-30l a potom mozno pride.. ak nie, tak obetuj 50l a pride tepla/horuca.
to iste prakticky kedykolvek cez den.

cize toto je tiez vrcholne nesrpavodlive.

najradsej by som si dal ohrievac vody, co by mi znizilo naklady o velmi vela percent. lenze to uz radsej postavim DOM, aby som robil vsetko po svojom :D

len-

keby to zateplenie k niecomu bolo-nie stale sa to vyplaca-lebo ked sa ochladi vonku po par dnoch automaticky sa ochaldi aj dnu a je zasa zima...takze ked sa zatepluje tiez treba mat poriadne premyslene ako zateplit-cim zateplit-a tu sa vacsinou zatepluje len najlacnejsimi materialmi polystyren a ten ze vraj je smejd.
No a dalsie vec-ked pojde stale plyn hore-ani zateplenie a plastove okna nepomozu-a nikdy sa cena zateplenia a plastovych okoen cloveku nevratia.
skoda reci-niekedy sa nezateplovalo-bolo teplucko v bytoch a boli aj vacsie a tuhsie zimi ako teraz
este jedna vec je problem-nedodava sa kvalitne teplo ako sa dodavalo kedysi...

Genesis

zateplenie priečky nepotrebujem ... ak v tom byte nik nebyva tak sa tam ani nevetra a unik tepla z takeho bytu je minimalny ... to znamena že prestup tepla z okolitých bytov nie je až taky obrovsky ... okrem toho ja netvrdim že nemam platiť vôbec za žiadne teplo .. len sa mi zda riadne nefer ze platím rovnako ako tí čo mali radiatori na plno a spokojne si vetrali ... potom tie pomerove merace sú uplne ze na hovno pretoze clovek nema sancu usetrit ani tak ani tak

ja napr nemam rad prekurene byty ... a mna nezaujma ze sused nadomnou chce mat v byte 31 proste nebudem mu predsa platit teplo aspon nie v plnej vyske ako teraz ... ja som sa ho o jeho teplo neprosil .. ak chce nech sa odizoluje

jednoducho je to zlodejina ked clovek nekuri a nevetra a plati rovnako ako ti co maju vsetky radiatori na plno.

AdamKrt

Genesis Dnes 10:04 - lenze, zateplene priecky v domoch NEMAS... Takze, ak nekuris a sused chce mat svoju teplotu, musi kurit viac, lebo Tvoj chladny byt mu odobera teplotu. Takze Ty svojim cinom zvysujes druhemu naklady a tiez na tom nejak neusetris, pretoze teplo prechadza cez steny. Jedine, kto na tom bude zarabat je teplarenska spolocnost, pretoze sused musi kurit viac, tak viac bude platit a Ty budes musiet platit nahradu za jeho teplo a susedovi nikto tie peniaze nevrati.

AdamKrt

lost:

ten zakon zmysel ma, ale podla mna by bolo lepsie, keby sa platilo za vykurovanie pausalne podla plochy bytu.

Vysvetlim to na priklade:

- predstavte si, ze zijete v panelaku plnom dochodcov a su tam niektore byty odstavene, kupene ako investicia.

Zacnete kurit a nemozete sa dokurit, lebo vykuruje uplne kazdeho na okolo, co je teda pekne svinstvo.

Dochodcovia kurit nechcu a ten, kto si kupil byt ako investiciu, vypne tiez kurenie. Zrazu zistite, ze aj ked date kurenie na maximum, v byte je zima a dokurovat si musite este elektrickymi vyhrievacmi.

Najlepsie to bolo volakedy, ked nebolo ziadnych meracov a rozratalo sa to pausalne. Ked sa dali merace, stari ludia prestavaju kurit, potom ochoreju, zatazuju viac zdravotnictvo. Rozni smelinari si nakupia bytov, nestaraju sa o ne, neda sa s nimi dohodnut a nechaju si vykurovat svoj byt dalsimi domacnostami.

Toto je vydieranie - ked sa na cloveku prizivuju ostatne byty a dobre, ze je aspon aky taky zakon i ked to pausalne platenie za cely panelak by bolo najlepsie.

lost

a preco si to myslim?

lebo ludia zatepluju, avsak teplarne maju vela nenazranych raiditelov a chcu fixny zisk, dohodnu sa napr na 100 milionoch roncne a tak bez ohladu na to kolko ludia tepla kupia, zisk BUDE tolko kolko chcu.

ak nie, zvysime ceny o 30% , ze SPP ?

Genesis

ja akceptujem že nejaký ten prestup tepla tam bol takže 0 by som platit nemal ale ak normalny čo kúria zaplatia 220 a ja čo nekúrim 200 tak to je fest sila

lost

ja by som povedal, ze zakon je tak nastaveny, ze clovek musi platit bez ohladu na to ci zije alebo nie.

to je - VYPALNE :D