Sladidlá

Príspevok v téme: Sladidlá
GunaKa

Čo si myslíte o umelom sladidle? Nemá žiadnu energetickú hodnotu a ja si ním pravidelne sladím kávu (2bobulky), je teda vhodné pri diéte nie? A ešte sa chcem spýtať koľko kcal može mať 15g lizátko (určite nemá veľa kcal a ked človeka prepadne strašná chuť na sladké myslím že je to celkom dobrá alternatíva)

odpovedam

utajis jeden vyskum, ale nie stovky po celom svete. mimochodom, robili sa aj na slovensku, dokaze si ich jednoducho vyskusat ktorykolvek chemik/medik/biolog atd. Na konspiracie typu "vsetko nam vedci zatajuju" ja neverim, pretoze sama som pracovala v oblasti vedy a zatajovanie v globalnom rozsahu mozne ani nie je. existuje aj efekt nocebo, mohlo isto ten. ale vyskum v skupinach ani krvne testovanie ziaden skodlivy ucinok nepreukazal.

jedine mozne negativum je spominany metanol, lenze jeho prijem z ovocnych stiav je napr. mnohonasobne vyssi nez z aspartamu a nad tym sa uz nik nepozastavuje. je to zbytocne bububu.

RNG

Odpovedam, nemas pravdu, dokazane to bolo mnohonasobne ale bolo to zatajene, dokonca islo to az do protiustavnych nariadeni, kde v kongrese odsuhlasili, ze nikto nemoze priniest na sud v USA ziadne nove dokazy na aspartam, ci uz neurotoxicitu alebo karcinogennost. Take absurdne protiustavne sprisahanie nema v USA obdobu!!!
Mne to nikto nemusi vysetlovat, ked sa napijem dietneho drinku,bez toho, ze by som o tom vedel, co obsahuje aspartam, za pol hodiny ma rozboli hlava.

odpovedam

nie je to pravda, ziadne z vedlajsich ucinkov aspartamu sa nepreukazali. ide len o propagandu alternativnej mediciny, ktora nidky nedokazala, ze aspartam skodi.

Aspartam sa v tele rozpada na esencialnu aminokyselinu fenylalanin (ktory ludske telo na svoj zivot potrebuje) a na metanol. Pritom pri dychani sa vyluci omnoho viac metanolu, takze strach z nahradnych sladidiel je len zbytocny krik pre nic.

*** :) ***

Umelé sladidlo, tzv. aspartám (E951) je jeden veľký bordel a spôsobuje okrem rakoviny kopu iných problémov ! Viď info nižšie:

Americký úrad síce povolil sladenie aspartamom, zároveň ale zdokumentoval 92 škodlivých príznakov pri jeho častej konzumácii. Medzi inými uvádza otupelosť, bolesti hlavy, únavu, závrate, bolesti žalúdka, búšenie srdca, zvyšovanie hmotnosti, podráždenosť, úzkosť, stratu pamäti, halucinácie, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučanie v ušiach, depresie, stratu sluchu, kŕče, stratu chuti, nespavosť, slabosť. Niektorí odborníci ďalej aspartam dávajú do súvislosti s nádormi mozgu, sklerózou, epilepsiou, chronickými bolesťami svalov, chronickou únavou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, cukrovkou, malígnymi tumormi lymfatického tkaniva, defektmi u novorodencov.

Dobrú chuť.

Jessi_1111

Pribrať od toho síce nepriberieš, ale je to jed, zničíš si zdravie... Radšej používaj, keď už musíš, tak trstinový (hnedý) cukor. :-)

marika11

ako píše stanley, stévia by mala byť lepšia ako tieto umelé sladidla, ja moc na sladké nie som, ale kamarátka je do tejto stevie blázon www.monsea.sk navyše je to vhodné aj pre diabetikov :)

2bodka

Najlepsia kava je aj tak bez cukru. Ja som kedysi pila kavu s 2 lyzickami cukru a mliekom. Potom sa raz v robote minulo mlieko. Bola som leniva ist ho kupit, tak som si dala kavu iba z cukrom. Neskor sa v praci minul aj cukor, tak som si spravila kavu aj bez cukru. Prvy hlt bol horky jak fras, ale potom som si zvykla. Takto som pila kavu tyzden horku az som isla kupit mlieko a cukor. Ked som si spravila znovu svoju sladku zbrndu, musela som ju vyliat do dresu. Nechutila mi. Od tej doby pijem kavu horku. 2,5 decova salka, dve kopcove lyzicky instantnej kavy. Je to super horka chut a nemozem si to vynachvalit. A umele sladidla by som nepouzivala ziadne. A kvoli diete uz vobec nie.

RNG

www.youtube.com
www.cspinet.org
Napriek vsetkej skodlivosti sa priemyslu podarilo "dokazat" ze aspartame nevyvolava rakoviny mozgu u ludi, hoci u potkanov ano...
Nic podobne nebolo na potkanoch dokazane zo steviou a to ani s davkami aj 100 nasobnymi, ako by clovek normalne pouzil na sladenie. Naviac stevesidy podporuju regeneraciu pankreasu, tj su pre nas uzitocne nielen ako nahrazkove sladidlo.
Ja ako cukrovkar ich pouzivam, hoci nie som prilis priatelom sladkej chuti.
Dalsie prirodne a neskodne sladidla su rozne polyoly, ako napr xylitol(brezovy cukor) a erytritol(nachadza sa v roznych ovociach a zltych melonoch). Oba su uzitocne aj na odhaknutie roznych mikrobov zo sliznicnych stien, preto sa pouzivaju napr do zuvaciek, kde znizuju bakterialne posobenie v ustach a tym ochranuju zuby, tiez ako vyplach do nosa na vymytie nakaz. Ja pouzivam erytritol miesto cukru, da sa s nim robit rovnako, ako s cukrom, ale pre svoju malu molekulu prepadne cez sitko ladvin az na 95% tj neprispieva k zvyseniu hladiny cukrov v krvi podstatne.To je pre cukrovkarov typu 2 velmi dolezite.

Genesis

na kazde jedno umele sladidlo nasli nieco nebezpecne

sacharin - rakovina mocoveho mechura atd.
aspartam - poskodenie nervoveho systemu, depresie, anxieta atd
sukraloza - zvacsenie obliciek pecene, prerusenie tehotenstva, zhorsenie rastu

no nie je nic horsie ako si zacat citat clanky o umelych sladidlach na internete :)

osobne by som neveril ani stevii :) .. to ze to je z prirody neznamena ze je to zdrave :) .. z prirody je aj mnoho jedov ktore by ti na zdravy moc nepridali :)

v podstate ale skutocnu pravdu sa nemas kde dozvediet takze ja byt ty tak umele sladidla striedam a uzivam ich v omedzenej miere

ovcisyr

Mnohí si umelé sladidlá spájajú s rakovinou a hovoria že je to nezdravé no robili niekoľko pokusov a nezistili že by mali umelé sladidlá nejakú spojitosť s vznikom alebo podporou rakoviny...Umelé sladidlá sú nezdravé iba v spojitosti s niektorými farbivami (napr coca-cola). Inak nemajú žiadny efekt na organizmus. Samozrejme že ani sním to netreba preháňať keďže je chemický...
Osobne by som uprednostnil radšej umelé sladidlo ako biely cukor ktorý ničí zuby a je hrozne kaloricky...