domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...

Príspevok v téme: domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...
malina25588

pekný deň, dlhšie ma isté veci doma zarazili, no nevenovala som im zvýšenú pozornosť, teraz už to došlo do takého štádia, že len uvažujem, či som vadná ja a stav aký v rodine panuje je v podstate bežný, normálny. Alebo je to trochu na hlavu. Hlavný problém, okrem množstva iného (čo tu už rozoberať nebudem) sa týka varenia. Chcem sa vás opýtať, ženy, matky ... ako sa u vás doma varí? Je to podobne ako u nás? ... že mama varí vždy len o 4-pol 5 poobede (celý deň je doma), len preto, aby jej chlap keď príde z práce aby mal čerstvé? pritom ja so sestrou "hladujeme", teda vieme si vziať niečo pod zub, i navariť, lenže už keď mame prispievame z nášho sirotského na stravu, tak nám dosť málo zvýši, aby sme si varili aj niečo zvlásť (vzhľadom na to, že si platíme internát, školu, lieky, oblečenie, hygienu - prosto všetko ostatné). A okrem iného aspoň u mňa riešim problém s výrazne chudou postavou, chcela by som pribrať a viem, že treba jesť v pravidelných intervaloch 5-6x denne - no proste v našich podmienkach to nevychádza. Keby sme si so sestrou varili zvlásť, tak neviem či by nám peniaze ostali aj na to ostatné. Je to ako začarovaný kruh, nijako z neho vyjsť von sa nedá. ... a napríklad dnes na mňa mama kričala že som zjedla posledný rezeň čo bol v chladničke zo včerajška. ja už mám zo všetkého taký pocit, akoby som nemala právo doma jesť. je mi blbo.. a hlavne teraz keď mám skúškové, ze potrebujem trochu kľudu-ako napriek.

jeanny

skola sa nerobi preto lebo ju ma kazdy...robi sa preto aby si zvysila vzdelanie, kvalifikaciu a mohla vzivote robit to co chces...uz sa nedivim ze slovensko je nato tak ako je ked maju ludia taketo nazory...suhlasim ale s tym ze dnes ludia studuju hocjake blbosti ktore teda v praxi uplatnenie naozaj nemaju a to uz pride zbytocne aj mne no ale aj tak budu robit do konca zivota tak preco do nejakej 23 nestudovat? v ktorej zijete dobe?

jeanny

ved pisala ze pocas leta pracuje a ze cez semester jej to skola nedovoli, necitate to? by ma teda zaujimalo ako sa da za tri mesiace zarobit na celorocne ubytko, cestovne, stravu, oblecenie, kozmetiku, pripadne veci do skoly atd...teda to by ma fakt zaujimalo. navyse pisali ze oni jej na stravu prispievaju, tak by som ocakavala ze stravu ktoru si zaplatim aj dostanem

Excita

Jajka, no vidis. Mama ma frajera, ktory sa chodi k nim len najest a neprispieva. To je sice strasne, no ich mama ma moznost si vybrat partnera a ked si vybrala takeho, bohuzial oni dve s tym vela nenarobia. Ked je ich mama s nim co i len trosicku stastna, nech jej to stastie dozicia. Lepsie by bolo, keby jej ho kazdy den vykrikovali a snazili sa ukoncit ten jej vztah vecnymi hadkami? Ja neviem preco si vsetci tak strasne narokuju na svojich rodicov a beru za automaticke, ze rodicia sa maju starat.
Najviac clovek dokaze, ked prestane vyzadovat pomoc od najblizsich, rodiny a zacne sa starat sam. Ich mama nie je povinna sa o ne starat ako o baronky len preto, ze aj oni chcu mat VS "ako kazdy iny".
Predsa ovela viac by mohli dokazat, keby sa postavili na vlastne nohy a zamerali sa na prakticky zivot. Myslim, ze studuju len preto, "aby sa nepovedalo", alebo prave preto, ze studuje kazdy. Ako keby to bola hanba robit nieco ine ako studovat. Ale to je vseobecne mentalita Slovakov. Davova psychoza: sused si kupil novy televizor - musime aj my... kamarat ma plastove okna - nasetrime si na nich aj my, aby sme nezaostavali. To su len ilustracne priklady. To iste je to aj s tou skolou.

Annika1987

Tiez som pocas studia dostavala sirotsky dochodok, takze mam predstavu, co to je. Ale zaroven je pravda, ze dospely clovek moze vyvinut vlastnu inicativu, ak je s niecim nespokojny. Napriklad tie brigady alebo zarobok pocas letnych prazdnin.

jeanny

no ja neviem ake ambicie vy v zivote mate ale pokial chce dievca studovat je to len dobre a vobec nieje pravde ze s vs nemas lepsie uplatnenie, zavisi sice od druhu skoly ale niektore povolania jednoducho bez vs robit nemozes a takisto sa castokrat bez diplomu dalej jednoducho nedostanes, mozes vediet aj stokrat viac ako ten s vs...potom bude cely zivot lutovat ze si nespravila skolu

jajka001_

vies ale ked sa k niecomu vyjadrujes, excita, mala by si si precitat aj starsie prispevky. vselico by si zistila. napr to, ze ich mama ma frajera, ktory sa k nim chodi najest, hoci na stravu prispieva minimalne.

jajka001_

to, ze by si mohli same varit, tu uz bolo riesene, napisala ze proste by to financne potom nevychadzalo
ano, s vs to nemas o moc lepsie, ale prave to,ze dnes ma vs takmer kazdy, preco by nemohli mat ony

Excita

Jajka, ano, ani otca nemaju. Myslis, ze su to jedine deti, ktore nemaju otca? Zdaleka nie. Podla mna je potrebne riesit problem "pdkial ziskat viac penazi" a nie ich lutovat. Najjednoduchsie by bolo, keby som jej napisala "chuda moje, mas to tazke, spravna mama by vam mala vyvarat obom a neziadat od vas ani to sirotske. Alebo: Nech ide pracovat mama, nech si len najde hoc aj dve roboty naraz a zodrie sa, len aby vam mohla vyvarat. No toto ju predsa niokam neposunie!
Predpokladam, ze dotycna slecna studuje VS(necitala som starsie prispevky). Ak je to tak, bol to nepremysleny krok ist studovat. Bohuzial, ked maju taku situaciu aku maju, mala mysliet na to, ze to moze takto dopadnut. Vedela, ze ked pojde na skolu, bude mat len minimum penazi zo sirotskeho. Neviem preco silou mocou vsetci chcu len studovat, aj ked na to nemaju vytvorene podmienky :( Ved sa potom len zbytocne trapia. A nemam pocit, zeby clovek s VS mal lepsie moznosti na uplatnenie ako clovek bez VS. Ak nemas ziadne konexie, darmo studujes aj 2 skoly naraz.

jajka001_

malina, prosim ta, napis sem,kolko dostavate sirotske, ake mate vydavky na skolu, kolko vam ostane na stravu, lebo ludia si to zjavne nevedia predstavit

bibi123

no my sme so sestrou uz ako 10rocne decka vyvarali vecere, upratovali.Neviem, preco je nepisane pravidlo, ze mama musi varit, podla mna ste uz dost stare na to, aby ste si nakupili, uvarili sami. Prazenica s rozkom by Vas stala 40 centov, krupicova kasa, spagety s kecupom,... tiez. Ked chodi mama na nocne, tak si potrebuje doobeda oddychnut a nie kmitat pri sporaku. Ved sa jej snazte trochu pomoct. Nesuhlasim, ze by bola krkavcia matka, ak by bola, tak Vas neda studovat a v 18tke Vas vyhodi z domu. Akakolvek VS sa da zvladnut aj s brigadami-aspon pocas vikendov. Cez leto ma student skoro 4 mesiace prazdniny, da sa zarobit na cely rok. Ja som si vedela na VS zarobit brigadami na auto, takze pochybujem, ze sa neda zarobit "len" na stravu..