Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?

Príspevok v téme: Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?
Lukasis

Chcel by som vediet kolko bielkovin treba prijat denne. Vsade sa udava ze 1,5g na kilogram. Ja vazim 85kg vyska 185,takze primerane hodnoty,ale 1,5x85=127,5 gramov bilekovin denne,podla mna je to moc,ved to by som cely den musel premyslat ake vyzivne potraviny,hlavne meso,syry mliecne vyrobky jest..a to je aj financne narocne,,zaujimalo by kolko bielkovin denne staci,ja sportujem casto ale aj tak toho tolko nezozerem.

BJ

Este doplnim, ze na to, aby sa bielkoviny vobec stravili (inymi slovami, rozlozili na zakladne aminokyseliny, ktore sa mozu vstrebat cez crevnu sliznicu do krvi), treba mat dostatocne mnozstvo kyseliny chlorovodikovej v zaludku. Tu produkuju bunky zaludocnej sliznice. Pri dlhodobom strese, prve co prestane v ludskom tele fungovat, je prave zaludok a zacne produkovat kyselinu v nedostatocnom mnozstve. Pripada mi to ako ironia, ako ti vsetci vystresovani ludia naokolo cpu do seba tie kvanta bielkovin, ked kazdy druhy ma oslabeny zaludok, ktory vlastne ani bielkoviny nevie poriadne stravit, lebo bez pritomnosti HCL sa neaktivuje pepsin... enzym, ktory bielkovini stiepi.
Takto sa do creva dostavaju nie aminokyseliny, ale nedostatocne stravene bielkoviny, tzv oligopeptidy, co su vlastne retazce niekolkych aminokyselin... tie su telu "na dve veci" , lebo ono potrebuje zakladne aminokyseliny v krvi, aby ich na nieco vobec pouzilo.
V takomto pripade cim menej bielkovin, tym lepsie a uz sa dostavame na mojich menej nez 25g denne, a radsej sa zamerat na vydatne zdroje aminokyselin (ovocie, zelenina)... takze kazdemu, kto sa chce zacpavat bielkovinami, najprv odporucam vysetrenie zaludka, ake mnozstvo kyseliny chlorovodikovej vlastne tvori, a ci funguje spravne, bez zapalenej sliznice (gastritidy), inak hazarduje s vlastnym zdravim. Pre mna je viac ako 25g bielkovin denne hazard so zdravim, a navyse uplne zbytocny... v dnesnej stresovej dobe, a pre zeny, este dvojnasobne.

BJ

Este doplnim, ze zenske telo zvlada travenie a metabolizmus bielkovin horsie nez muzi, a je tak ovela nachylnejsie na otravu bielkovinami, ako muzske telo... takze pri 2,5g / kg / den , pan Boh s tebou.

BJ

Jasne sisi, ja ti nebudem tvoj nazor vyvracat, to uz tu bolo milionkrat predtym - strasne mudri, rychlokvasky, co ziskali mudrost do roka, ale za par rokov umieraju na otravu bielkovinami, samozrejme to umieranie trva aj 30 rokov, s velmi skaredym koncom, pokial sa nespamataju... ostava mi len popriat ti, aby si to nebola ty.

geekygirl7

Sisi135:
Kde si prisla k tomu cislu 2-2,5? To je strasne vela. Vsade sa uvadza tak 0,8g na kg vahy, pri fyzickom zatazeni tak 1,2g. (aj tehotne zeny maju zvysenu potrebu)
A nehnevaj sa ale nemala si tak okolo 40kg nadvahu? Predchadzajuce stravovanie asi nic moc, vsak? Vsak ked si schudla a zacala sa racionalne stravovat,jasne ze sa ti hodnoty vylepsili. Ale s tymi bielkovinami si zarabas na problemy.

Sisi135

BJ: Za cca posledných 7 - 8 mesiacov som bola každé 3 - 4 týždne na pečeňových testoch a na začiatku to bolo dosť zlé ale každý ďalší test bol lepší a lepší - teraz sú už super, a to pred tými osmimi mesiacmi som jedla menej bielkovín ako teraz. Takže bielkoviny straaaašne ničia pečeň.
A k tomu cvičeniu ja cvičím už dosť dlho a chcem aby to na mojom tele bolo vidno

BJ

H2O... ale presviedcat o tom nikoho nebudem, zaujimave je, ze len hrstka ludi je natolko mudra, ze to vie pochopit... vacsina ludi co idu cvicit sa zacpe bielkovinami, aj tak je ich problem zahumusene crevo, a to tak, ze sa skoro nic nevstrebe a o stave ostatnych organov, hlavne pecene radsej pomlcim.
Ovela lepsia cesta je vycistit si creva, a potom staci 25g bielkovin, ak je dostatok aminokyselin v strave...
2,5g bielkovin na kilo hmotnosti... no velmi rad sa porozpravam s takym clovekom o 30 rokov... respektive, prijdem mu polozit kyticku na hrob. :-)

Genesis

uplne staci 1,5 g na kg

pokial neberies steroidy tak telo aj tak vysoke davky bielkovin nedokaze vyuzit a zatazuje to zbytocne organizmus

Sisi135

Lukasis Ono záleží aj od toho ako športuješ, či v tom chceš dosiahnuť aj nejaké výsledky... Ak si chceš vyformovať postavu tak potrebuješ viac bielkovín. Ja cvičím, chcem nabrať trochu kvalitnej svalovej hmoty a fičím na cca 2 - 2,5 g bielkovín denne

H2O.

BJ veľmi mudro piše, nadbytok bielkovin ti okrem toho vyplavi z tela množstvo doležitych mineralov a jednym z nich je vapnik - aj keď sa nam všetky tie reklamy s roznymi kravami snažia nahovoriť ake je mlieko pre nas a pre stavbu našich kosti nesmierne doležite. Telu je 1000x jednoduchšie budovať si vlastne bielkoviny priamo z aminokyselin, okrem toho sa zbytočne nezaplavi kyselinou močovou, nevraviac, že všetky nadbytočne aminokyseliny telo vyluči močom, takže si v podstate priplacate za to, že sa poškodzujete a obohacujete svoju zachodovu misu o aminokyseliny.

bingham

BJ:...to si robis srandu...ze 25 a 50g bielkovin ??? to som mal ked som bol mozno 5 na zakladke...

lukasis:...presne ako si pisal 1,5 az 2g bielkovin na kilogram....

treba jest vela masa...jest tvarohy...pit mlieko(ked mozes)...to neni az tak drahe