Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?

Príspevok v téme: Bielkoviny - kolko ich vlastne treba?
Lukasis

Chcel by som vediet kolko bielkovin treba prijat denne. Vsade sa udava ze 1,5g na kilogram. Ja vazim 85kg vyska 185,takze primerane hodnoty,ale 1,5x85=127,5 gramov bilekovin denne,podla mna je to moc,ved to by som cely den musel premyslat ake vyzivne potraviny,hlavne meso,syry mliecne vyrobky jest..a to je aj financne narocne,,zaujimalo by kolko bielkovin denne staci,ja sportujem casto ale aj tak toho tolko nezozerem.

BJ

A prave pri strese odchadza cloveku schopnost travit dobre, rovnako ako pri roznych inych negativnych emocnych stavoch, ktorymi su dnesni ludia vystavovani, spolu s dalsimi vplyvmi (nedostatok mineralov atd...)
A prave pri tychto podmienkach je najrozumnejsie prejst na co najlahsie stravitelnu potravu s co najvacsim mnozstvom mineralov a vitaminov, plus dalsie veci (ocisty traviaceho traktu).
Zamysli sa, ako sa vacsina ludi stravuje.
Minimalne delena strava by mala byt v takychto podmienkach standartom, nie cakat, az im lekar zisti rakovinu, alebo cukrovku a dovtedy si uzivat.

Velke mnozstvo bielkovin zatazuje travenie a rovnako, ak sa nedodrzuje delena strava (aspon z vacsej casti). A zdravotny stav obyvatelstva a jeho vyvin len poukazuje na to, ze mozno mame "akoze vzdelanie", ale ako spolocnost sme stale sprostejsi a sprostejsi. Ty mozno ides na taku skolu, ako vacsina studentov, za ziskanim coho? Poznania, mudrosti? Ked vidim, ako ti studenti do seba pchaju vseliake bagety a v strese sa stravuju uplne katastrofalne, mnoho z nich nema ani paru o tom, co je to zdrave ovocie a zelenina, mudrost v tom nevidim... v strese za nejakymi vedomostami, ktore su aj tak povrchne a derave, si nicia travenie, a vyhliadky na kvalitny zivot... a hlavne kvalitny zivot ich potencionalneho potomstva.
Ok, samozrejme aj ty tvrdis, ze treba kvalitne zdroje... ale u mlieka to znamena surove nepasterizovane cerstve mliecne vyrobky a aj to najlepsie kysane... idealne z kozieho mlieka, ktore je lahsie stravitelne. Povedz mi, mas pocit, ze ma 5 milionov slovakov podmienky, aby si zabezpecilo take vyrobky? Samozrejme, keby ich chceli, trh by sa asi casom prisposobil, otazka je jednoducha... preco ich nechcu? Preco nemaju zaujem o svoje zdravie? Pretoze oficialne stanovisko im podstrkuje teoriu, ze to krabicove mlieko staci,a je prospesne na zdravie... denne pozeraju reklamy na uplne nechutne nahrazky mliecnych vyrobkov. Cize, spolocnost propaguje, manipuluje ich do toho, aby nakupovali to, co im podstrcia, lebo je to prehlasovane, ze je to v poriadku. A rovnako je to s ostatnymi zivocisnymi vyrobkami, atd...
Ked mi moj znamy, ktory ma teraz 50 rozpraval, ako bolo kedysi dostat surove mlieko vsade, a zrazu prisla pasterizacia, v obchodoch sa ocitlo mlieko v sacku, obcania si nemohli vybrat... prisiel z dediny, surove mlieko z dediny pil cely zivot, ale ked prisiel do mesta a kupil si to sackove, dosral sa... ze vraj na tu hnacku nikdy nezabudne. :-)
Mas automaty na surove mlieko, vedla mas hypermarket... ludia chodia s taskami trvanlivych mliek v krabiciach, ktore su este k tomu drahsie, nez aby sa zastavili na 2 minuty a nacapovali si, nosia si kelimky, nez aby si vyrobili domaci jogurt z toho mlieka (ake je to jednoduche)... a mlada generacia, to radsej nebudem komentovat, co ludia do 25r. beru z tych obchodov ako "jedlo".

Takisto nerozumiem, ked si chcela byt vegetarianka, a to z lasky, lepsi motiv v celom vesmire ani neexistuje, ako ta tam preboha zlomili... Je to smutne, ked vidim, ako mysel vyhra nad srdcom... mysel ide pomylit, srdce nie.
Zaujimalo by ma teda, kolko masa za tyzden jes, a v akej kvalite ho kupujes a ci si s tym, ako to mas spokojna. Teda ako si sa postavila k tomu, co ti navravalo srdce, a co ti tam ti biologovia tlacili do hlavy.

vevericka

vies ty si z nejakeho dovodu presvedceny o niecom, ja som tiez kedysi z lasky k zvieratam chcela byt vege..lenze potom prisla skola (biologia), musis nacitat kvantum informacii a studii od evolucniej biologie, cez antropologiu genetiku, zoologiu, anatomiu nielen cloveka, ale aj zivocichov od vyssich az po mikro a kadecoho, co sa ani neoplati vymenuvat a nejak sa ti to v hlave ulozi a zistis, ze proti prirode ist nemozes..z nejakych pricin (napr dolu linky) nas prapredok zacal pit mlieko inych zvierat (a teda aj ako dospelym nam ostavaju aktivne s tym suvisiace geny) zacal varit a prisposobil sa, keby to neslo a bolo by to skodlive neudrzalo by sa to tisicky rokov, ale uz ked ta nepresvedcim ja, ani clanky od profesora z Harvardu (antropolog a primatolog), to je uz tvoja vec..;)..jedine v com s teobu suhlasim je, ze clovek sa hlavne nesmie stresovat, musi byt optimista a vtedy bude zdravsi..stres je v dnesnej dobe jeden z tych zlych faktorov..

vevericka

jeden priklad..dlzka traviaceho traktu (to ze sme vsezravci) nemameho taky kratky ako masozravce ani taky dlhy ako bylinozravce..ale vies co, ved ty urcite mudry chlapec, najdes si sam..len treba chciet..btw prednasky na univerzite su verejne mozes studovat vsetko to, co studuju biologovia;)

vevericka

bj problem je, ze pleties jablka z hruskami..nieco ine je problem chovu a ziskavania masa (zdrava krava pasuca sa na pasi je nieco ine ako to chuda, co nevidelo slnko za cely zivot)nieco ine su ekonomicke boje statov, stylom ja chcem viac predat, ja chcem viac zarobit a ostani nech sa potentuju(narp afrika je dost zbedacena aj vdaka byvalym kolonizatorom) nieco ine jed bat na ekologiu a prirodu ako taku a nieco ine je, clovek ak je zdravo a maso zo zdravych zdrojov nema problem, co sa tyka zdravia..( aj ked je to otazne lebo aj ked sa bude zdravo stravovat vzduch uz cisty bit nemusi, voda tiez nie..

BJ

Vevericka, este ma zaujima jedna vec... akym sposobom ma clovek usposobenu traviacu sustavu na travenie masa? To by ma fakt zaujimalo.

BJ

Nedochadzaju argumenty, tych mam tolko, ze by sa to sem nevmestilo. Dochadza mi zmysel pisat to sem... aj tak neverim, ze niekoho presvedcim, ti co to uz vedia, to uz vedia, a ti co nie, nazor nezmenia na takomto fore.
Ja neobhajujem konzumaciu masa, je to proste blbost, bez ktorej by clovek dokazal bezproblemov zit... ale tato tema je o bielkovinach.. akoby bolo maso jediny zdroj bielkovin. Proste ani bielkovin netreba vela.

BJ

Niekedy prechod z nezdravej stravy moze znamenat problem, ano je to tak, ked je psychika zavisla na tom zradle nezdravom...
zdravie je aj o inych veciach ako o strave, niekomu sa maso stravi, ale stale plati, ze do tela ist nema, a tak je lepsie pomaly to napravat... rovnako ako zbytocne velke mnozstvo bielkovin.
Nehovoriac o tom, aka neekonomicka zalezitost je chov na maso, vacsina ornej pody je vyhradenej na krmenie zvierat.
darkmother (zaujimavy nick, to co mas nejaku muciaren v gothic prevedeni? :-)) - to ze sa ti stravi, este neznamena, ze ti nejak prospieva, z dlhodobeho hladiska urcite nie... ale mozno ho jes malo, to ti moze telo v pohode ustat a ostanes zdrava, ale mohla by si byt este zdravsia. Proste, ja som za to, ze clovek by sa mal snazit o maximalne zdravie, nikdy nevie, kedy prijdu take extremne podmienky, ze bude potrebovat kazdy kusok nadrobenej vitality a zdravia... pre seba a pre svoje potomstvo. Tuto degeneraciu, co tu ako ludstvo predvadzame, to je len otazka casu, kedy nas masovo skolia choroby alebo obdobie hladu.

vevericka

ale bj no tak..dochadzaju argumenty tak ides cez humanizmus?? clovek je tiez len zviera a lovec je v nom....ludia kupuju maso hlavne preto, ze su lenivi, keby si mali pestovat vlastne ovocie alebo zeleninu tak tiez nebudu mat co jest?..ak by boli fakt donuteni naucia sa zasa zabijat rovnako, ako kedysi nasi pradedovia..

smajliQa

tieto vase hadky tak trochu nemaju vyznam. sto ludi znamena sto nazorov. ten kto to odsudzuje tak to aj vzdy odsudzovat bude, a ten kto nemoze bez masa zit, tak si pojde aj sam sliepku zabit... hotovo