Psoriaza / lupienka... rady a skusenosti

2bodka

Drzim ti palce, aby to nebola psoriaza. Pityriasis by presla sama od seba... a na tvar by sa nemala dostat.

Daj mi potom vediet ako si dopadla.

Hlavu hore, to bude dobre..

minesotka

ano videla tu skrvnu, tu mam nad zadkom, a je tiez taka vecsia cervena a trosku suchsia.. a strasne svrbi. A takisto mam vyrazky hlavne na bruchu a stehnach, a uz sa mi zacali aj robit na chrbte.. som zufala z toho, aspon ze to nemam na tvari, dufam ze ani nebudem mat. Stvrtok chcem ist za inym koznym tak som zvedava co mi povie. Vobec neviem co mam s tym robit :(:(

2bodka

Canesten je hovadina, pokial to nie je mykoza, co asi nie je. Kozna videla aj tu hlavnu skvrnu? Pretoze ja som tu hlavnu mala tiez az dva tyzdne nez som sa vyhadzala cela.. A nebolo to ani po celom tele, ale skor trup, ruky a stehna. A najviac teda trup - teda brucho, chrbat...

Velmi to svrbelo, v noci som sa isla zblaznit a vzdy som sa zobudila na to, ze sa do krvi skriabem.
Ale svrbiet mozno moze aj psoriaza. (neviem)

Kazdopadne by nebolo odveci konzultovat to este s nejakym inym koznym. A pokial nevidela tu hlavnu skvrnu, treba jej ju ukazat. Ta bola u mna velka asi ako pat koruna - okruhla a okraje boli viac cervenejsie ako stred. V strede to bolo skor take supinkate.

Canesten ale vysad. Ten ti nepomoze.

minesotka

urcite mi povedala ze je to psoriaza, aj v karte mi napisala ze diagnostika psoriasis vulgaris, ale nebola si tym 100 percentne ista.. poslala ma dokonca aj ku gynekologicke, ze ci to nemoze byt pohlavna choroba, a ona to vylucila.. taktiez ma poslala aj na krcne ci to nemoze mat aj s tym suvis, ale na to som nesla este. Ja si myslim, ze ta doktorka je uplne neschopna. Pozerala som si na internete ako vyzera psoriaza a vobec sa moje cervene male flaky po celom tele nepodobaju.
A ano, nasla som si tu primarnu heraldovu skrvnu tu som mala uz asi mesaic a som si myslela ze je to len nejaky ekzem. A pred dvomi tyzdnami sa mi spravil vysyp na celom tele, preto si aj myslim ze ide o pitoriazu. Tak neviem ci mam cakat, ci co, je leto a nechcem 3 mesiace chodit obodkovana :(:( len ci sa to neda nejako urychlit.
Som bola pri mojej koznej ta mi zas predpisala ATB a masticky na psoriazu, sa to bojim na seba natierat. Kupila som si Canesten, je to mast na mykozy a tou si to zatial potieram. A neviem co dalej, asi vyskusam ineho kozneho lekara.

2bodka

Inak este som zabudla, pityriasis spoznas velmi dobre podla tej "zakladnej" prvotnej skvrny - citaj:

www.cme.sk

Spomen si, ktora ta skvrna bola prva, tu treba hlavne ukazat lekarke. Je to nieco ako "lozisko" a odtial sa potom robi vysev po celom tele. Pokial ta prvotna skvrna nezmizne, tak nezmiznu ani ostatne. Je to zahadna choroba ..

Spytaj sa lekarky, ci nemoze ist o toto. Mala by to poznat.

2bodka

Kozny lekar by ale mal vediet posudit ci je to psoriaza, alebo pityriasis rosea. Neexistuje, ze povie lekar ze je to "asi".. Nerozumiem, preco kozna predpise antibiotika na psoriazu..? Ved to nema s bakteriami nic spolocne. :-o

Musis urcite zistit, co to je. Nemas moznost ist k inemu lekarovi? Lebo toto sa stava casto, lekar nevie, da antibiotika, ked nepomoze, da ine.. Toto je kretensky pristup.

Si si urcite ista, ze lekarka povedala psoriaza?

Neviem co ti poradit, ked som si ja liecila tu pityriasis, hladala so rozne clanky na webe a zistila som, ze to prejde samo. Kozna mi predpisala tekuty puder, ale ten smrad otrasny sa nedal vydrzat. Nehovorim o tom, ze to na kozi zaschlo a potom po celom byte opadavalo. Dokonca mi vtedy povedala, nech sa neumyvam (teda zakaz kupania a sprchy), ze si mam umyvat iba to najdolezitejsie. Ja si seba ale bez dennej sprchy predstavit neviem. Puder som skusila jeden den, ale vykaslala som sa na to. Na vsetkych zahranicnych webkach pisali, ze treba cakat, ze to prejde samo. Trvalo to cca tusim 3 mesiace a potom to zacalo pomaly miznut. Davala som si na to iba detsky krem proti zapareninam - Sudocrem. A inak, to ze je to pityriasis skonstatoval uz moj OBVODNY lekar, takze kozna mi to len potvrdila a este povedala, ze mam sikovneho lekara :) (Suhlasim s nou)

AVSAK TOTO NIE JE RADA PRE TEBA. POKIAL NEMAS DIAGNOSTIKOVANE PRESNE O CO VLASTNE IDE, TAK JE ZBYTOCNE NIECO UZIVAT. SPYTAJ SA LEKARKY Z AKEHO DOVODU TI PREDPISALA ATB. A POTOM SVOJ PROBLEM KONZULTUJ ESTE S NIEKYM, POKIAL SI DR. NIE JE ISTA, CI JE TO PSORIAZA. (co mi pride nepravdepodobne). Stane sa totiz obcas, ze sme vystresovani, cakame x hodin v cakarni a potom nam dr. nieco povie a my nepocuvame.. Aspon mne osobne sa to stava. :)

Takze najprv teda zisti, co to vlastne mas :)

minesotka

Rozmyslam, ze vyskusam ineho kozneho lekara.. Neviete zatial nejake rady, co si mam na to davat aj co nie je na predpis?

minesotka

2bodka mas pravdu, moja kozna je uplne neschopna.. vobec nejde o psoriazu, psoriaza vypada uplne inak, smutne je ze som si to musela sama vypatrat co mi je na internete a zistila som, ze je to presne to iste co si mala ty : pityriasis rosea. Ako si to vyliecila? lebo moja kozna mi zase predpisala nieco na psoriazu, aj antibiotika a teraz neviem ci si to mam davat alebo nie..

dedicne

ja som zila s takym covekom co mal psoriazu a precitala som si toho vela a vsade sa pise o dedisnej chorobe...
podla toho co som videla ja-psoriazu clovek moze mat v sebe-ale nemusi sa mu cely zivot preukazat-len v nom drieme.A az pride nejaky stress-alebo nieco zle v zivote preukaze sa.U kazdeho je to individualne.Ale viem na 100percent ze je to dedicna zalezitost