Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

prosim kto rozumie PRÁVU pomoooc

Príspevok v téme: prosim kto rozumie PRÁVU pomoooc
jajka01

ahojte...no dnes som dostala posudok k bakalarke, a dali mi take otazky, co neviem poriadne co k nim patri, a ze co mam k nim odpovedat na obhajobe...pls pomozte, ze co to k tym otazkam treba hovorit...dakujeeeeeeeeemm.... tu sú:

1. charakterizujte povahu normativnych zmluv medzi štatom a registrovanymi cirkvami a nabozenskymi spolocnostami na SVK. Ake maju postavenie medzi ostatnymi pramenmi spravneho prava?

2. Uved, aku ulohu zohrava v sucasnosti judikatura sudov vo vztahu k aplikacii normativnych spravnych aktov v cinnosti organov verejnej spravy

este raz dakujem za kazdu radu....

malina25588

Ak ide o prvú otázku: môj názor je taký:

Povaha zmluvy má predovšetkým charakter finančnej pomoci štátu cirkvám (ktoré sú SR registrované samozrejme - to je podmienkou). Štát prispieva finančnými prostriedkami hlavne na platy duchovných, ale aj na cirkevné školy a pod.

Ak ide o jej postavenie v rámci prameňov SP: tu by som poukázala na odlišnosť od iných prameňov, t.j. normatívna zmluva: vzniká konsenzuálne, teda ako zhodný prejav vôle dvoch či viacerých subjektov. Týka sa individuálneho právneho vzťahu.
Zatiaľ čo napr. Právne predpisy (normatívne právne akty) platia pre každého rovnako a nevznikajú na základe dohody. atď...

malina25588

no moja, mna takisto najskor zaskocilil otazky ktore som dostala k bakalarke. Tiez som zhanala od kazdeho znameho, co sa vyzna, aby mi ich vysvetlil. Takze viem na com prave si :) no posnazim sa ti pomoct aspon k druhej otazke, ta mi je blizsia:

2. judikatura sudov, je v podstate suhrn sudnych rozhodnuti, ktoré sú výsledkom aplikácie právnej normy na konkrétnu skutkovú podstatu. Co je podstatne, tak judikaty = sudne rozhodnutia - nie su vseobecne zavazne!Teda platia len pre daný konkrétny riešený prípad konkrétneho účastníka súdneho konania. Napriek tomu, by sudy, ktore riesia pripad podobny/rovnaky mali na také rozhodnutie prihliadat. Mali by sa takýmto judikátom riadit - aby sa v tej istej alebo podobnej veci nerozhodovalo inak (mame na to pravo). Okrem toho to má význam hlavne v tých situáciách, kedy právna norma je neúplná, alebo ak sama vytvára priestor na úvahu samotného orgánu aplikujúceho právnu normu na riešený prípad. (Veď zákonodarca ani nemôže predpokladať všetky možné situácie, ktoré si vyžadujú zákonnú úpravu.)

Treba ale povedat, ze aplikaciu pravnych noriem uskutocnuju nielen sudy, ale aj organy verejnej spravy. Takze to, co som povedala vyssie, sa vztahuje aj na organy verejnej spravy:

Aby vo veciach, kedy pravna norma pripusta vo svojich medziach tzv. "spravnu uvahu", aby organy verejnej spravy nerozhodovali znacne odlisne, ale aby prihliadali na sudne judikaty (teda ako sud rozhodol v tej-ktorej veci). Väčšinou platí, že ak OVS vydá nejaké rozhodnutie, s ktorým adresát nie je spokojný, môže podať odvolanie, resp. možnosťou je aj podanie žiadosti na preskúmanie rozhodnutia súdom. Ak súd v danej veci rozhodne, dotknutý OVS je rozhodnutím súdu viazaný a ostatné OVS, by na takého rozhodnutie súdu (judikát) mali prihliadať pri riešení rovnakého/podobného prípadu v budúcnosti.

Všetko to má zabezpečiť jednotný výklad právnych noriem do budúcnosti, ktoré tvoria súčasť normatívnych správnych aktov. A tým aj rešpektovať naše právo rovnosti pred zákonom. Aby sa nestalo, že v tej istej skutkovej podstate príslušný orgán rozhodne u jedného tak, u druhého onak.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.