Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prianie - pravopis

Príspevok v téme: Prianie - pravopis
Liteon

Dobrý deň,
Myslíte si, že je pravopis tohto priania k meninám správny? Mám to pre priateľku do obrázka a nechcem tam mať chyby. Text:

Ahoj zlatíčko moje!

Chcem aby si vedela, že Ťa nadovšetko milujem, vážim si Ťa a som šťastný, že Ťa mám. Dúfam, že si aj Ty so mnou šťastná a pokúsim sa urobiť všetko preto, aby to tak ostalo. Verím, že budeme dlho kráčať životom ako šťastný a zamilovaný pár.
Stále na Teba myslím a veľmi mi chýbaš.
Posielam jemné objatie, nežné pohladenie a sladkú pusu!

Tvoj ...

Text by mal byť správne, len asi štýl, čiarky a odseky nebudú moc dobre - to mi nikdy nešlo :(
Ďakujem za pomoc!

luuska

mate59
To súvetie je zložitejšie, takže ide skôr o to, že čiarka patrí po slove "šťastná", tým sa oddelí podraďovacie súvetie (Dúfam, že si aj Ty so mnou šťastná)od ďalšieho pokračovania zloženej vety (vlastne od ďalšieho podraďovacieho súvetia). Takže, či je tam "a" alebo nie - to je v tomto prípade irelevantné :)
Ale slovo pusa je nespisovné, to je pravda :D

mate59

Po ahoj je čiarka, lebo je to oslovenie, ako písala luuska,takisto aj za chcem patrí čiarka.Pred a čiarka nepatrí, lebo je to zlučovacie súvetie, čiarka pred a sa píše v odporovacom súvetí.
Slovo pusa je nespisovné,správne by bolo - sladký bozk.

luuska

V oslovení ide po pozdrave (ahoj) čiarka, no a spojenie "zlatíčko moje" je predsa oslovenie :D
A čo sa týka tej čiarky po slove "šťastná", tu nejde o to, že je to čiarka pred "a". Normálne sa čiarka pred "a" nedáva, ale tu sa oddeľuje predchádzajúca vedľajšia veta v súvetí od ďalšieho pokračovania zloženej vety :D No, trochu je to komplikované, ale správne ;) Takže to má vyzerať takto: "šťastná, a". Ale aj keby si tú čiarku tam nedal, tak sa nič nestane, to už je len taká drobnosť pre nachytanie v diktáte, i keď podľa pravopisu :D :D

Liteon

Oblečenie na seba už má ;)
Luuska ďakujem za poradenie, ale po "ahoj" čiarku? To mi nejak nesedí, ale asi sa lepšie vyznáš.
Po "chcem" som aj tušil, len som si nebol istý :)
Po slove"šťastná" je čiarka aj pred "a"? Pred a-čkom som moc čiarok v textoch nevidel :) Alebo dať čiarku a "a" preč?

luuska

Chýba len zopár čiarok :)
1. Po ahoj v oslovení.
2. Medzi Chcem a aby (je to súvetie)
3. Po slove šťastná (oddeľuje sa vedľajšia veta od ďalšieho pokračovania vety)
Štýl sa mi zdá OK, aj odseky.
Toť moja pomoc a hlavne pomoc k veci ;)

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Prianie - pravopis - Fórum - ZDRAVIE.sk