starostlivost len za uplatok? vas nazor...

Príspevok v téme: starostlivost len za uplatok? vas nazor...
lenca45

Mate skusenost s dobrymi lekarmi a setrami, ktori mozu byt prikladom ostatnym vo svojom odbore? Mam na mysli tych zdravotnikov, ktori pracuju v nemocniciach na oddeleniach - napr. gynekologia, interne, chirurgia, ODCH, geriatria, detske.... Som sokovana zo skusenosti mojich vlastnych i znamych, pretoze sme sa stretli len s aroganciou, nezaujmom, necitlivostou a nedoslednou liecbou. Je mi z toho velmi smutno - ved kto by mal mat viac humanizmu a dobrej vole v sebe, ak nie lekari a sestry? To vazne treba na aspon normalnu starostlivost uplatok?

Laurina22

Suhlas s TPCH.Aj ja som tu uz viackrat pisala,kto naucil lekara na uplatok?Pacient.

Niet sa preto comu cudovat.

kafe

2x som ležala v nemocnici s deťmi (oni boli choré) a personál od sanitárky až po doktorku bol príjemný. Dokonca mi dovolili prespať s dcérou na posteli (doslova som chodila spávať do nemocnice) aj keď už bola školáčka a mohli trvať na tom, že je už veľká a zvládne to nejak.

Odstraňovali mi podkožnú hrčku na hlave a hoci som čakala na zákrok 3 mesiace, v objednaný termín som bola za pol hodinu vybavená. To mi vtedy padla sánka, he-he, lebo som odišla z práce a ešte sa stihla aj vrátiť :) si mysleli kolegyne, že si robím srandu, museli vidieť štichy.

Moje skúsenosti so starostlivosťou sú fajn.

lenca45, citujem: "ludia k nim pristupuju v drvivej vacsine s uctou, dokonca az pokorou" To si možno myslíš ty. Ale lekár by ti porozprával asi iné príbehy. Na tomto blogu romanova.blog.sme.sk som kdesi čítala (nechce sa mi to hľadať) ako chcel otec doktorke jednu vraziť, lebo nezachránila jeho syna (19r), čo sa ožral a spadol z balkóna. A to kmitala a robila všetko pre jeho záchranu.. žiaľ. Aj on bol asi presvedčený, že keby dal úplatok, tak jeho decko mohlo žiť. Lebo to len tí leniví lekári si nerobia svoju prácu. Tak si skús prečítať ako to vyzerá pri pohľade z tej druhej strany, zo strany lekára. Je to fakt skvelý blog.

muc

maspravdu, ja poznam ludi, ktori nie su lekarmi a so zdravotnictvom nemaju absolutne nic spolocne a predsa maju postavene domy. takze natiska sa otazka c.1: co je v tvojom ponimani standard a co uz nadstandard,
c.2: za co dostali ti "obycajni" ludia (nelekari) upatky, z ktorych potom stavali a stavaju a budu stavat svoje domy?

dla tvojej logiky potom v kazdom povolani sa uplaca, lebo inac by vsetci zili v kralikarnach a boli by radi, ze su radi ;)

....ta zavist je naozaj neprehliadnutelna ...

beta12

nedavno som bola na malej ortopedickej operacii, normalne na poistovnu. chovali sa normalne, dopadlo to dobre. Nikomu som nic nedala, len pri odchode sladkosti sestrickam.
To, ze sa zdravotnici nebavia s laikmi jak so seberovynmi, to nie je arogancia. Neni o com.

lenca45

"maspravdu", o tomto stave som samozrejme vedela. Ale velmi tazko mi padlo to, ze je neskutocne tazke najst vobec jedineho lekara a sestru, ktori by svoju pracu robili poriadne bez naroku na uplatok. Tema sa ma dotkla kvoli pocetnym sksuesnotiam mojich znamych, o ktorych sme sa cez vikend rozpravali a ti ludia su doslova uz zufali... Caka ma druhy porod a uz teraz sa "tesim" na vsetky okolnosti. A je ubohe stavat svoj charakter na vyske platu a pocite nedocenenia. Za slusny rozhovor a odpovede pacientom, ci rodine hadam platit netreba. A ucty maju az-az. Chybou je, ze im takyto pristup spolocnost dlhodobo toleruje. Je zaroven velmi velky rozdiel prijat odmenu (cokolada, flaska, peniaze) ako znak vdaky od pacienta, ako prijat uplatok vopred, aby svoju robotu robili poriadne!

maspravdu

suhlasim s tebou, je to naozaj tak. nasi lekari ktori chcu pracovat chodia do zahranica, lebo tam zarobia viac. tam su k pacientom slusni, lebo je to za viac penazi. mas pravdu, ze si to vybrali sami, ale mozno netusili, ze z lekarskeho platu si nepostavia dom. vsetci lekari, ktori ziju nadstandardne, maju tie majetky len a len z uplatkov. a cim je vyssie, tym su uplatky vacsie. je to hanba nasho zdravotnictva, taha sa to od socializmu a bude to tak dovtedy, pokym tento stat nebude bohatsi. ale to nebude nikdy, lebo politikom zalezi len na vlastnom bankovom konte, nie na ludoch.
len sa cudujem, ze si to zistila az teraz, ved sa o tom hovori stale.

lenca45

Ja zase ten pocit, ze by robili, co mozu, nemam. Praca v zdravotnictve predsa nie je len o peniazoch, je to poslanie, pomahat, chranit, osobnostne rast, naplno sa prejavit. Namiesto toho sa stretavam s aroganciou a absolutnou neochotou. Je mi z toho zle. Je predsa mnoho inych povolani, ktore nie su vysoko hodnotene, no ludia ich musia robit poctivo, lebo maju istu zodpovednost. A zaroevn je vela povolani, ktore ludia, ktori su v zdravotnictve, mohli robit radsej ako sa flakat v takej dolezitej sfere. Moj blizky pribuzny je sofer autobusu SAD, denne najazdi stovky km s najdivnejsimi pasaziermi za naozaj smiesnu vyplatu. Zodpoveda za ich zivoty, za zivoty inych na ceste, vypisuje kopu papierov, je zodpovedny za trzbu atd. No k ludom sa sprava normalne. Nezasluzi si starostlivost, za ktoru si plati, od ludi, ktori si toto povolanie vybrali, pracuju v teple, na stalom mieste, su spolocensky uznavani, ludia k nim pristupuju v drvivej vacsine s uctou, dokonca az pokorou? Viem, su v strese, pracuju dlho, ale toto poslanie si vybrali sami. Zvlastne, ze zrazu to ide, ked sa donesie uplatok...

filajka

No iste keď podplatíš takú sestričku, tak ti tie tabletky zoženie. A pozor, sestričkám stačí bonboniéra, bez nej sú totiž hotové (asi si nedokážu kus čokolády kúpiť za vlastné, ak majú chuť)a nepohnú ani prstom. Doktorovi už musíš dať obálku, inak ťa nechá umrieť.