Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

vyživovacia povinnosť

som zvedavý

Mám takúto otázku - ak sa dcéra, ktorá má viac ako 26 rokov a ktorej chýba do ukončenia štúdia vysokej školy ešte minimálne rok, vydá, trvá moja vyživovacia povinnosť naďalej, alebo je to už vyživovacia povinnosť medzi manželmi? Pokojne vydržím platiť do skončenia školy, ale zaujíma ma pohľad práva....

mate59

samozrejme z úradu nič nedostaneš ako absolvent, ale sa bavíme o výživnom.Ak študuje denné doktorandské štúdium, povinnosť výživného pretrváva do ukončenia posledného ročníka štúdia.100 %.

vevericka

tak sa chod spytat na urad prace, pretoze, ked som este bola ten cerstvy absolvent po 2. st VS, presne toto mi povedali..nemam narok na nezamestnanecke ani na davku v hmotnej nudzi, lebo do 26. rokov ma maju zivit rodicia..(teda ak si pracu nenajdem skor, co som si teda nasla, ale to je vedlajsie)..aj vsetky zlavy, studenske ucty, ci ISIC a Euro 26, ti platia len do 26. roku..potom uz si brany ako normlany dospely clovek, aj ked je student doktoradnskeho niektore zlavy uz neplatia, uz je brany ako student bez naroku na zlavu (max mu bude platit euro 26 (do tych 26), to je tusim posledne 2 roky len?)

vevericka

len pokial chodi do skoly. doktorandske sa nerata uz pretoze tam uz dostava doktorand "plat", aj ked sa to vola stipnedium, aj druhy stupen VS, ked bude studovat, tak len do 26. rokov, rovnako ako, ked zije absolvent s rodicmi a nema hned po skole pracu, nema narok na nezamestnanecke, lebo je absolvent a este teda nepracoval a nema narok ani na davku v hmotnej nudzi, lebo do 26. su rodica povinni zivit ho.. , tato povinnost konci bud nom nastupenia do prace, alebo dovrsenim 26. roku.

mate59

a ak odmaturuje a nechystá sa hneď na VŠ, musí sa nahlásiť na ÚP,čiže sa nepripravuje ďaľším štúdiom na povolanie, povinnosť mu zanikne.Ak by napr. pracovalo a po roku sa prihlási na školu, jemu už povinnosť prispievať nevznikne nanovo.Preto v svojom záujme by malo nastúpiť na denné štúdium.

mate59

sel - platiť by mal do konca augusta a ak s dieťaťom neudržiava osobný kontakt a dieťa pokračuje v štúdiu na VŠ, malo by mu dať potvrdenie o štúdiu, potom na každý rok nové.Ak mu nedá, mal by požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti voči dieťaťu, kt. nastúpilo pracovný proces.
Povinnosť výživného nie je v žiadnom prípade daná nejakým vekom, napr. 25.
Platí sa vždy do konca šk. roka, teda aj včetne prázdnin.

sel

Neviem z kade ste prišli nato, že som chlap a nechce sa mi platiť..
To viem, že pokiaľ chodí do školy, no niektorí vravia, že aj do 25, pokiaľ nieje na tpp.
Takže ak dieťa odmaturuje a nechystá sa hneď na výšku a otec v tom momente prestane platiť je to vporiadku? Nemal by aspoň do septembra?

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

vyživovacia povinnosť - Fórum - ZDRAVIE.sk