Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Neschopná dcéra

Príspevok v téme: Neschopná dcéra
MamaM

Mám 19-ročnú dcéru, na strednej sa učila dobre, skončila so samými jednotkami a na jednotky aj zmaturovala. Prihlásila sa na vysokú - odbor história. Strašne veľa učenia a žiadne perspektívy uplatnenia. A ona celé dni sedí pri počítači a učí sa. Sú to šialené hodiny, kvôli tomu pribrala, lebo sa nehýbe a hlavne sa jej veľmi zhoršila alergia.
Zo všetkého najhoršie je ale to, že sa vôbec nedokáže učiť. Stále má pocit, že to ešte nevie a odkladá skúšky donekonečna. Z minulého semestra si preniesla do ďalšieho ročníka tri skúšky a teraz - v tomto semestri - jej ostali štyri, ktoré tiež musí preniesť. Prejde len tak-tak. Neviem si predstaviť, ako na budúci rok urobí v každom semestri o toľko skúšok viac.
Keby sa flákala, bola drzá, alebo mala veľké nároky, nepoviem ani slovo. Ale práve naopak. Chcem jej niečo kúpiť na oblečenie, povie, že nepotrebuje. Je skromná a tichá, nemá žiadnych priateľov, len do toho učenia sa nevie poriadne zaprieť. Nedokáže risknúť a ísť na skúšku ak nemá pocit, že je dokonale pripravená. Lenže to nebude nikdy. Okrem toho je strašná trémistka.
Som z nej strašne sklamaná, neviem vôbec čo s ňou bude. Je vynijakúca v informatike, navrhovali sme, aby išla študovať tam, ale to nechce, vraj ju história baví. Tento rok skrátka stratila, bojím sa, že na budúci sa problémy budú opakovať, a tak príde o dva roky. Manžel aj ja trváme na tom, aby išla z tej školy preč a nech skúsi niečo iné. Alebo nech ide pracovať, veď my ju tiež nemôžeme živiť keď sa to všetko ukazuje také neperspektívne.
Najviac ma trápi, že je veľmi inteligentná a citlivá a bude jej škoda. Žiaľ, to na absolvovanie školy nestačí.
Viete mi poradiť nejaký spôsob ako ju naučiť pristupovať k tým skúškam s väčšou ľahkosťou? Nie je nejaká kniha, kde by sa písalo o tom, ako študovať na vysokej škole?

zuzana1223

Alzbetka,

Len ma tak napadlo, podstupila si pocas tych 10tich rokoch podrobne lekarske vysetrenia? Niekedy depresie mozu byt vyvolane hormonalnymi zmenami a inymi nedostatkami.

alžbetka1234

Ahojte,
neviem či mi bude niekto z vás vedieť poradiť, ale už neviem na koho by som sa mohla obrátiť. Mám pravdepodobne rovnaký problém ako dievča z tejto témy. K tomu sa mi pridružujú veľmi ťažké depresie trvajúce pomaly desať rokov, myšlienky na samovraždu ma sprevádzajú posledné roky neustále.
Do toho sa snažím uchytiť v obore, naskytla sa mi príležitosť, ale moc sa mi nedarí, snažím sa ako to ide, ale niektoré dni sú veľmi ťažké.Psychológov som pochodila do aleluje, ale bez výsledku. Vypočuli si ma, stanovili diagnózu podľa tabuľky. Nezáujem, hraná profesionalita. Kvôli rodine to nemôžem ukončiť, aj keby som ako chcela. Partnerský život neexistuje, podľa ohlasov som divná. Nefajčím, nedrogujem, nepijem, život dnešnej mládeže mi pripadá nudný a prázdny. Pokusov o zmenu som urobila nespočetnekrát, bez výsledku. Stratila som poslednú nádej. Navonok som bezstarostná, usmiata, svet je skoro gombička. Blbosť. Je to len dokonalá maska, ktorú nastavujem tam, kde je to potrebné, všade. Rodina sa mi pokúsila pomôcť, nepomohlo. To, koľko ľudí ma sklamalo, už ani nerátam. Už mi to ani neubližuje.
UMIERAM ZAŽIVA DESAŤ ROKOV A NEMÁ TO KONIEC.
Viem, že je veľa ľudí s podobnými problémami, želám im čo najlepší život, nech sa im darí. Ja som v poslednom ťažení.
Vyskúšala som na zlepšenie stavu počas tých rokov, vzdelanie, šport, jazykové kurzy, zoznamká, hľadanie nových priateľov, psychológov. Nemalo to význam.
Každý ma len poľutuje a dovi dopo.
Podal by mi niekto vitriol, neváham ani sekundu..

perplex

aj ja sa stále učím a som málo komunikatívna. a niekedy nemám odvahu vyskúšať niečo, čo je pre iných ľudí hračka. a našim to tiež lezie na nervy a určite sú z toho aj nešťastní. ale pracujem na tom a verím, že sa zmením. MamaM, možno by tvojej dcére pomohol psychológ. ja chodím k psychológom už dva roky. vystriedala som ich viac a niektorí boli o ničom. dnes som bola prvýkrát u jednej perfektnej. ja som z bratislavy, neviem odkiaľ si ty,ale ak náhodou tiež z blavy, tak objednaj dcéru k dr. alene žabkayovej. ja som ju úplne náhodou objavila na internete. v tom centre kde pracuje robí súkromne, tam je to drahšie, ale robí aj v inom centre, kde to ide cez poisťovňu a tam sa iba dopláca. je neskutočne príjemná a chápavá. už dávno som sa s psychológom tak dobre necítila. držím palce tebe aj tvojej dcére. nevzdávajte to, určite sa všetko na lepšie obráti.

meredit

lololo ty si citala co napisala MamaM? sak to nie su jej body, tie body si stanovila ta jej dcera sama!
ani mne sa to tu cele nechce citat, tak sa k tomu ani radsej nevyjadrim, ale pozrel som si posledne dve strany a toto je o tych bodoch jasne.

malickasom

MamaM- napadla ma jedna pamatna veta: Internat ta nauci! :) doslova a do pismena, vsetci tam pridu ako take deti zo strednej ale 5 rokov prezitych na intrakoch boli super. Skoda ze byva doma. Clovek sa nauci ucit aj ked vo vedlajsej izbe je diskoteka, aj ked sa musi ucit s dalsimi 3 ludmi na izbe, byva so spoluziakmi a vie co sa naucit ma a co nie,a to nehovorim o samostatnosti. To nie je normalne sediet nad knihami tolko pokial nestudujete medicinu alebo veterinu alebo co ja viem co. Ved ked bude sediet doma na zadku a budete jej nosit jedlo pod nos, tak sa jej nezbavite dalsich 20 rokov. Ved preboha ja som sa ucila len cez skuskove, pocas semestra sa chodilo von, na vikendove vylety, alebo k rodicom. Cez leto brigada ako inak, na vlastnu past do zahranicia. Musi chodit medzi ludi, alebo jej najdite nejaku brigadku, nech nesedi len doma. Proste ju hodte do vody nech plave sama ved uz je dospela!

mriezka

Nedávaj jej najavo, že si sklamaná. Ona nie je dostihový kôň. Preto sa bojí skúšok, lebo jej na nich záleží. Ja som výšku začala robiť neskôr, po 6 rokoch pauzy. A prišla som na jednu vec: Celá výška je o tom, že si človek nájde v sebe odvahu ísť na skúšky, a nie o tom, či skutočne vie učivo. Odo mňa lepší neskončili školu - práve z tohto dôvodu - zo strachu pred skúškami. Tvoje dcéra si musí uvedomiť, že skúška sa dá spraviť aj na dekanský termín. T.j. má aspoň 5 šancí. A škola jej dáva len odrazový mostík. Dôležité je ňou prejsť a skutočné poznatky získa až po nej ;)

sewie

Mila MamaM, zacalo som citat tvoju temu az dnes, teda len poslednu stranku lebo je tu uz dost vela prispevkov takze ak sa budem opakovat tak prepac:)
Reagujem aj preto, lebo tvoja dcera mi pripomina dost samu seba-teraz uz mam 25 ale zo zaciatku na vysokej som tiez nebola o moc ina-na strednej som mala same jednotky, maximalne dvojky a nebola som velmi spolocenska-jedine co ma zaujimalo boli vysledky. a chapem aj tvoje obavy-kazdy chce vidiet svoje dieta stastne s velkou perspektivou, ale....reco si myslis ze historia nema buducnost? Nie je mozno tak vela zamestnani kde sa da uplatnit ale aj tak:muzea, turisticky sprievodcovia, archeologovia, vedci!...-je vela povolani kde sa da uplatnit, praveze je skvele ze nasla co ju bavi-vela ludi na to nepride nikdy-alebo ich bavi cosi ako pozerat telku....a hrozne vela ludi aj tak nerobi to co vystuduje...najlepsie si je nechat rozhlad nech su moznosti-v tomto si myslim ze napad s kurzami je fajn a navyse mozno tam stretne nejakych novych ludi....:)len jej nechajte moznost ze ked toho bude na nu vela nech si z toho nic nerobi a necha to tak alebo nech sa uspokoji aj s horsimi vysledkami.... podla mna napad s psychologom by nebol zly-ja som sa raz strasne zavalila pracou, studiom a nieviem cim vsetkym a nakoniec som isla sama dobrovolne psyhologicke a ta mi velmi pomohla-na tom nic nie je, mohla by jej pomoct prekonat hamblivosta reorganizovat priority...
je dost mozne ze dcera je na seba prilis narocna-preto sa boji skusok, boji sa zlyhat, mat zle znamky-preto vsetko odklada dokym to nie je perfektne-skuste jej vysvetlit ze je ok dostat D ci dokonca aj E-mozno si mysli ze podla znamok ludia hodnotia jej intelekt-je to tazke ked doteraz bola zvyknuta mat iba same jednotky, ja som si presla tym istym, ale potom som si povedala ze kaslat na to-ja viem ze viem, viem aka som, a znamky neukazuju intelekt ale casto krat len stastie ci vynaliezavost pri opisovani....a mozno citi o to vacsi natlak ze sa vam jej skola nepozdava, tvori si z nej a svojich vedomosti svoj vlastny "nedotknutelny " svet.mozno ma pocit ze knihy su to jedine kto ju chape. casto krat cim rodicia viac nieco nechcu, tym viac na to dieta lipne....co sa priatelov tyka-nema aspon nejake sestranice ci bratrancov? niekoho kto by ju vytiahol von?...socialny zivot je velmi dolezity-dodava sebavedomie...a zisti ze su aj dolezitejsie veci ako knihy.....

Jouvej

A este dodam XD
Ono zase, ked sa nad tym tak zamyslim, historici nie su az taky ludia na zahodenie, pretoze studiom historie clovek velmi dobre spozna rozne politicko-spolocenske koncepty a metody, ktore sa vyuzivali, vyuzivaju a aj budu vzdy vyuzivat. Ako sa hovori historia sa opakuje. Myslim, ze clovek s takymito vedomostami musi mat velmi presny prehlad o tom ake su spolocenske pomery dnes, kam smeruju a co sa, kde bude ako vyvijat. Mozno sa raz uplatni ako poradca nejakeho politika a budu mat o nu zaujem ludia, pre ktorych su taketo informacie cenou zlata. Napriklad ako sa bude vyvijat situacia na Strednom vychode, ci v Afganistane ? Rozhodnutia politikov zavisia od takychto ludi, od takychto radcov, ktory do toho vidia, aj Barack Obama, tam ma niekde takehoto cloveka, ktory mu vie povedat, ze co tom ludia mozu chciet a co sa bude diat, aj tu na Slovensku bol napriklad komunizmus a ty co o nom vedia dost, vedia na tu ludia myslia, ako pojdu volit a co chcu, a mohol by som vyberat milion dalsich prikladov z inych statov a to su informacie CENY ZLATA... Ale musi byt dobra, fakt dobra a takyto ludia zarabaju nemale peniaze.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Neschopná dcéra - Fórum - ZDRAVIE.sk