Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Neschopná dcéra

Príspevok v téme: Neschopná dcéra
MamaM

Mám 19-ročnú dcéru, na strednej sa učila dobre, skončila so samými jednotkami a na jednotky aj zmaturovala. Prihlásila sa na vysokú - odbor história. Strašne veľa učenia a žiadne perspektívy uplatnenia. A ona celé dni sedí pri počítači a učí sa. Sú to šialené hodiny, kvôli tomu pribrala, lebo sa nehýbe a hlavne sa jej veľmi zhoršila alergia.
Zo všetkého najhoršie je ale to, že sa vôbec nedokáže učiť. Stále má pocit, že to ešte nevie a odkladá skúšky donekonečna. Z minulého semestra si preniesla do ďalšieho ročníka tri skúšky a teraz - v tomto semestri - jej ostali štyri, ktoré tiež musí preniesť. Prejde len tak-tak. Neviem si predstaviť, ako na budúci rok urobí v každom semestri o toľko skúšok viac.
Keby sa flákala, bola drzá, alebo mala veľké nároky, nepoviem ani slovo. Ale práve naopak. Chcem jej niečo kúpiť na oblečenie, povie, že nepotrebuje. Je skromná a tichá, nemá žiadnych priateľov, len do toho učenia sa nevie poriadne zaprieť. Nedokáže risknúť a ísť na skúšku ak nemá pocit, že je dokonale pripravená. Lenže to nebude nikdy. Okrem toho je strašná trémistka.
Som z nej strašne sklamaná, neviem vôbec čo s ňou bude. Je vynijakúca v informatike, navrhovali sme, aby išla študovať tam, ale to nechce, vraj ju história baví. Tento rok skrátka stratila, bojím sa, že na budúci sa problémy budú opakovať, a tak príde o dva roky. Manžel aj ja trváme na tom, aby išla z tej školy preč a nech skúsi niečo iné. Alebo nech ide pracovať, veď my ju tiež nemôžeme živiť keď sa to všetko ukazuje také neperspektívne.
Najviac ma trápi, že je veľmi inteligentná a citlivá a bude jej škoda. Žiaľ, to na absolvovanie školy nestačí.
Viete mi poradiť nejaký spôsob ako ju naučiť pristupovať k tým skúškam s väčšou ľahkosťou? Nie je nejaká kniha, kde by sa písalo o tom, ako študovať na vysokej škole?

MamaM

Po niekoľkých dňoch sa hlásim znova na svojej téme. Hlavne preto, lebo predpokladám, že všetkých, ktorí mali snahu mi pomôcť, zaujíma, čo sa medzitým udialo a či ich rady neboli zbytočné.
Samozrejme, konštatujem, že ako na väčšine tém, aj na túto zavítali aj takí, ktorí nemali úprimnú snahu pomôcť, ale len kritizovať a osočovať. Ale nehnevám sa na to, každý má právo na svoj názor. Napokon, je to verejné fórum.
O mojom probléme som nepísala preto, aby som "zhodila" svoju dcéru. Nadovšetko ju milujem a spôsob jej života, aj smutné dni, ktoré prežíva, mi naháňajú strach. Aj keď niektorí tieto motívy nepochopili, v mnohých príspevkoch som našla veľa inšpirácie. Aj pre seba samu, čo mi určite pomôže pracovať na zmene prístupu k dcére.
A ešte jedno ponaučenie som tu našla: ak sama budem chcieť zaujať stanovisko k nejakej téme, nikdy by som to nemala robiť bez toho, aby som si prečítala všetky príspevky zakladateľa. Lebo z prvých viet sa objektívny obraz urobiť naozaj nedá.
Teraz v krátkosti, čo sa od môjho posledného príspevku udialo: dcéra do druhého ročníka prešla iba tak-tak. ostali jej teda tri skúšky zo zimného a štyri z letného semestra, dohromady sedem skúšok na ďalší ročník. Zdá sa mi to neuveriteľne veľa, zvlášť keď v druhom ročníku to tiež nebude mať ľahké. Seminárnu prácu, ktorá to vlastne všetko zachránila, tiež robila niekoľko dní, hoci sa to dalo zvládnuť za pár hodín. Čítala som ju, bola dôkladne urobená a učiteľka jej ju pochválila a dala jej najvyššie hodnotenie. Dcéra mi vysvetlila, že to bolo pre ňu dôležité. Vraj pozitívne hodnotenie je pre ňu ten najväčší stimul. Keď bolo po všetkom a začali prázdniny, sadla som si s dcérou a všetko sme prebrali. Nechala som na ňu, aby sa nad všetkým zamyslela a zvážila, ako chce ďalej pokračovať.
Záver bol takýto: štúdium histórie ju baví, nechce odtiaľ odísť. Zároveň si ale uvedomuje, že musí zmeniť prístup. Odkedy začali prázdniny, sama si určila denný program, chodí spať o 22.00 a vstáva o ôsmej. Potrebuje si oddýchnuť, ale počas školského roka to plánuje ešte upraviť. Pri počítači za uplynulých 5 dní bola iba raz na cca dve hodiny. Vôbec ho ani celý deň nezapne. Navrhla som jej, aby si popri škole urobila štátnice z niektorých jazykov, čo jej možnosť uplatnenia v budúcnosti rozšíri. Zároveň uznala, že by bolo zaujímavé venovať sa aj informatike prostredníctvom nejakého doplnkového štúdia, čo by jej raz na trhu práce tiež mohlo uľahčiť situáciu. Bolo by totiž naozaj škoda nevyužiť to, že je to oblasť, ktorá ju baví a je v nej dobrá.
Trocha ma ešte trápi, že neprejavuje záujem ísť niekam na prázdniny. Zatiaľ bola iba so mnou na chalupe, ale okrem zámeru navštíviť jednu konkrétnu krajinu, aj to len z "historického" dôvodu, si žiadny iný program nerobí. Možno je to aj preto, že naozaj nemá žiadnych priateľov.
Čo je ale dôležité, pochopila, že spôsob, akým si organizuje život, nie je ideálny. Že musí zabrať aj v domácnosti a nenechávať všetko iba na mňa. A zároveň, že sa k životu musí stavať aj trocha prakticky. Chce naďalej študovať odbor, ktorý je pre ňu veľmi zaujímavý, ale doteraz jej unikalo, že možno v budúcnosti v tejto oblasti nenájde žiadne uplatnenie. Preto je pre ňu užitočné, ak využije ďalšie svoje schopnosti a vzdelanie si doplní aj o tie praktickejšie oblasti.
Neviem, do akej miery to zvládne, bude toho na ňu určite dosť. Som ochotná jej v tom všemožne pomôcť, ale už nie tak, že budem za ňu robiť práce, ktoré sa musí naučiť zvládať sama.
Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste mali snahu mi pomôcť. Možno si ani neuvedomujete, ako veľmi ma vaše príspevky inšpirovali. V takýchto chvíľach si človek uvedomuje, že internet, ktorý často tak kritizujeme, nám môže poskytnúť aj takúto vzácnu službu. Je radostné poznať, že všade okolo nás sú ľudia, ktorí si na toho druhého nájdu čas. Vďaka!

hmmmmmmmmmmm

fuuuuha,no mama M, tazko radit, ale moj nazor je nasledovny:raz dcera zisti,ze svoje najkrajsie /ne/prezila zbytocnym sa izolovanim a ucenim.vybrala si odbor,ktory ju predpokladam bavi/l/.bavi ju to stale este?nechce to len z tvrdohlavosti dokoncit?bavili ste sa na tuto temu?zdravie a aj dusevne je prvorade.ano su odbory kde sa musis biflovat kvanta.a to historia urcite je, same datumy, fakty.ale VS je aj o studentskom zivote, nehovorim,ze musi zurovat,ale obcas vypnut by mala vediet..mozno chce byt najlepsia,treba ju uistit,ze skolou prejde aj ked zlavni z narokov a aj tak budete na nu hrdi!vela stastia.

Iveta Michael

MamaM

Nehnevaj sa nešlo o to aby som vás vystrašila ale bola by som rada keby si nás ešte informovala ako sa to s ňou vyvinie...buď som sa ,,netrafila,,alebo sa moje slová neskôr potvrdia....:(

Iveta Michael

linda1234567...

prosím ťa pekne nehnevaj sa ale tá tvoja rada je v tomto prípade celkom od veci...na túto ,,dcéru,, by to určiet nezabralo,pretože....a tých pretože je viac ako dosť,no hlavne sa mi vidí že dcérenka je dosť pohodlná,komótne a pomalé pohyby ako tu jej mama opisuje môžu byť znakom nejakej začínajúcej psychózy...ospravedlňujem sa mame,ale z toho čo napísala nemám vôbec dobrý pocit..mala som v škole základy klinickej pschológie aj ked nie som odborník ale z toho opisovaného problému s dcérou mám podozrenie že by bolo už nanajvýš potrebné vyhľadať psychiatra...

žiarovka

a ešte čosi..v súvislosti s tým, čo bolo napísané o povahe dcéry..existuje veľa ľudí s povahou introverta, čo znamená, že človek nerád býva stredobodom pozornosti, nechodí až toľko do spoločnosti a nemá vela kamaratov...často sú to ľudia, ktorí si takýto sposob života vybrali, často sú to ľudia velmi citliví a vnímaví a častokrát umelecky nadaní a svoje emočné potreby dokážu pretransfomovať iným spôsobom, čo ich životne napĺňa...druhým typom sú však ľudia, pre ktorých je takýto spôsob života "nefyziologický"..takýmto ľudom veľakrát bráni v žití bežného života nejaká trauma napr. aj ten problém s učieľkou..a mnohé iné, ktoré zanechajú stopy...a pokiaľ tí ľudia tieto veci neriešia a neodstránia si ten bodel s podvedomia, môže sa stať, že im to bude komplikovať život neustále...psychoterapia (samozrejme bez použitia farmák) by mohla mnoho vecí premeniť k lepšiemu... prajem veľa šťastia...
a ešte jedna vec.. pokiaľ sa dcéra bojí, že keby sa rozhodla opustiť školu, že by to bol neúspech, tak by mala vedieť, že neúspech to bude len ak si to bude ona sama myslieť a brať to tak.. keď to nebude brať ako zlyhanie, ale podarí sa jej veci "zahodiť za hlavu" a ísť ďalej, ani ostatní to tak nebudú považovať... hlavné je, sa opäť postaviť na nohy..

žiarovka

Zdravím. K tejto téme by som chcela prispieť názorom, že dcéra podľa mňa nemôže 100% hovoriť matke pravdu, už len z toho dôvodu, že tvrdí, že štúdium ju baví... koho by bavilo sedieť denne toľko pri pc? A stále sa trápiť tým, že neurobím skúšky... práve naopak, podľa mňa je to veľmi vyčerpávajúce, deštruktívne a z dcérinho správanie nepozorujem jedinú známku radosti zo štúdia!!! Preto si myslím, že dcéra si buď zle vybrala odbor alebo príčina môže tkvieť aj v tom, že v škole nemá kamarátov, tým pádom sa jej tam nechce veľmi chodiť a radšej sa "učí" sama doma.. každé štúdium okrem toho, aby nás bavilo potrebuje, aby sme si navzájom pomáhali so spolužiakmi, aby sme s nimi mohli zdieľať názory a riešiť problémy..pokiaľ je na to sama, je to iste veĽmi ťažké... hovorím z vlastnej skúsenosti..ja som tiež v prváku nemala šťastie na dobrých spolužiakov a uvažovala som o odchode zo školy..no potom som prestúpila na inú fakultu a veci sa zmenili... takže dcéra určite nie je úplne úprimná, čo sa tohto týka - ju tá škola nebaví, ale ničí.. je však možné, že si to ani sama neuvedomuje :-( .. ďalším problémom je iste aj deficit nejakého koníčka a priateľov.. ťažko povedať, čo je v prípade Vašej dcéry príčina a čo následok.. lebo tieto veci zvyknú so sebou súvisieť.. málo priateľov, neistota, nízke sebavedomie, problémy so školou, depresia... jediným riešením je to, že dcára si musí dať všetko v hlave dokopy a nájsť niečo, čo ju baví, NECH JE TO ČOKOĽVEK a nemyslieť na to, čo si preto o nej myslia iní..pretože tí si myslia práve to, čo si o sebe myslí ona...

žažiká

merilin kde beries tu istotu ze to dievca poznas, ved tu chodia ludia z celeho slovenska aj zo zahranicia nielen z tvojho mesta...ved tieto "priznaky" mozu pasovat na desiatky ludi, tak nechapem preco si si taka ista...a hned tu rozpisujes a klebetis jako stara baba na trhu :))) a uz si si 100% ista ze je to ona...si uz proste mimo temu...a ty urcite nepatris tiez medzi bystich ludi ked ta takto naplna klebetenie kto s kym kde fajcil kokoty...sorry za vyraz

no-

este ma napadlo pisala si ze sedi pri pc-ani sa nenaje ma alergiu...
mozno jej chybaju aj nejake ziviny...
skus jej nenapadne davat do jedla B-KOMPLEX FORTE /ale to by sa malo zapijat vodou-lebo su to vit.b rozpustne vo vode VELMI DOBRE NA STRES/
KUPIS V LEKARNI
MOZNO JEJ POMOZU A HLAVNE PRED SKUSKAMI ASPON MESIAC DOPREDU/moze brat aj dlhodobo-lebo vit.b su dolezite pre cloveka a pri nadmernom strese ich clovek straca/
neviem ci este na to forum chodis-ale ja osobne ta nechcem sudit-lebo kazdy mame svoje a kazdy znasame svoje problemi inak...A MOZNO ZE SI TO ANI TAK NEMYSLELA TO SLOVO -NESCHOPNA-ako sme to pochopili...ked je clovek NESTASTNY NIEKEDY SA NEKONTROLUJE CO POVIE...
ESTE RAZ VELA STASTIA NIE LEN TEBE ALE AJ TVOJEJ DCERE...
este ma napadlo-ked ma tento problem-ze sa boji ist na skusku-urcite bude mat aj problem ist niekde na pohovor do prace-a dnesna doba je velmi kruta na ludi a prijimanie do prace...uz aj obycajny robotnik musi zvladnut nejake testy aby ho prijali...u urcitych odboroch...
urcite skus jej davat ten vit.b POSILNI JU A URCITE NEZABIJE...

no-

Používateľ
sweater
dátum a čas príspevku
06.07.11 19:32
IP adresa
10.70

clovek si musi sam uvedomit co v zivote chce, uz nema 4 roky aby ste zanu rozhodovali co je pre nu dobre a co nie, myslim ze ona by z vas bola velmi sklamana keby si toto precitala, ze nieste na nu pysna ako by rodic urcite na svoje dieta mal byt ale ze ste z nej sklamana, je na skole ktora ju bavi, mozno vystuduje, mozno nie, mozno sa stane dalsich milion veci, je to jej zivot tak ho nechajte na nej, a vy jej poskitujte len oporu a podporu za kazdych okolnosti...

...tiez si myslim podobne-KEBY SI PRECITALA TUTO TEMU UZ BY STE SA ASI AKO KAMARATKY NEROZPRAVALI...
KAZDY MAME CHYBY A ONA ASI MA TU ZE JE TREMISTKA A BOJI SA...
tak jej pomoct treba v tom aby sa zbavila tremi-mozno psycholog...tazko radit-zalezi ako by to chcela ona...
ale je to velmi ponizujuce pre vasu dceru ked o nej napisete ze je NESCHOPNA...SILNE SLOVO...
MOZNO ZA TO MOZTE AJ VY VASOU VYCHOVOU/bez urazky/
hladajte vychodisko ako jej pomoct a nie ju ponizovat niekde na fore...a ked uz chcete radu tak prosim-ale nenazivat ju NESCHOPNOU...
MLADY LUDIA TO MAJU DNESNEJ DOBE VELMI TAZKE...
mam skusenost tiez zo synom-ktory sa nechcel ucit-chodil domov a nosil same 4,5 bola som nestastna-ale nikdy ma nenapadlo aby som ho niekde roznasala-a ked boli zaverecne skusky spravil ich na vybornu...
dnes pracuje a je spokojny...
netreba hned na deti pouzivat tak silne slova-hoci prisny musime byt...
ZELAM VELA STASTIA ABY SA TO NEJAK VYRIESILO-A VASEJ DCERE ZELAM VELA ODVAHY A VELA STASTIA V ZIVOTE.

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Neschopná dcéra - Fórum - ZDRAVIE.sk