Prosím pomôžte mi-kolotoč tráviacích problémov:(

Príspevok v téme: Prosím pomôžte mi-kolotoč tráviacích problémov:(
bulbasaurko

ahoj. môj problém je trošku zdĺhavejší ale aj tak vás moc moc prosím o nejakú radu , pomoc, tip, som zúfalá.
Ako to začalo- asi pred 3-4 rokmi som velmi málo jedla ,zdravá strava atď.(teraz mám 19), no dlho to nepochodilo. potom som sa začala prejedať, pribrala som späť a nakoniec sa mi váha ustálila na svoju... ale to je vedlajšie. mávala som dosť často nafúknuté brucho, plus strašne velká únava, už na obed sa mi chcelo spať, vydržala som byť hore tak do 9 maximálne. vtedy sa dostal na trh espumisan tak som ho užívala, no nič. vyskúšala som aj probiotiká , zase nič. nechala som to tak. v roku 2010 (niekedy v decembri) sa to začalo znova - nafukovanie, únava. robila som si vodičák, stresy som na zovňajšok nepociťovala ale asi boli. asi vo februári tohto roka som skončila vodičák a už začali prípravy na maturitu. stresy som opäť nepociťovala ale moje zdravotné problémy sa začali stupňovať. striedali sa mi velké hnačky so zácpou (týmto trpím už asi 2 roky, ale vtedy sa aj toto vystupňovalo). okrem týchto \"striedačiek\" som mala aj strašne nafúknuté brucho, naozaj nadmernú plynatosť. zažalo aj neznesitelné pichanie na pravej strane dole - niekde v čreve. najprv som sa zlakla že slepé črevo, ale to by asi inak bolelo. bolesť bola fakt silná, nemohla som sa pohnúť. bola som u svojej doktorky - spravila mi test na celiakiu a anémiu, štítna žlaza - všetko v pohode, poslala ma domov a viac ma neriešila. cez známu som si vybavila sono brucha, tiež všetko v poriadku. všetko pripisovali stresom zo školy atď. , ale dohodli sme sa, že po ukončení školy by som mohla ísť (ak to neskončí) na ostatné vyšetrenia, gastroskopiu a kolonoskopiu. chcela som byť uspatá ale pri hadičke sa to vraj nedá (ja mám panický strach aj z prezerania hrdla alebo zubára). spravila som si test food detective a vyšla mi intolerancia na mlieko. vynechala som totálne všetko čo malo v sebe mlieko (išlo to aj dosť do peňazí), užívala som laktazan. prv sa zdalo že to zaberá, ale pociťovala som po pár dňoch že to nezaberá a ešte ma to aj otravovalo tak zase všetko okrem mlieka jem. v priebehu maturít ma to črevo tak bolelo, že som prespala dva dni v akademický týždeň a nestihla sa doučiť. zmaturovala som, síce to bolo največšie nervy v mojom živote, ale skončilo to. potom sa moje brucho trošku skonsolidovalo. pred cca dvoma týžňami začali moje problémy znovu. začala som mať hnačku a také divné pocity v bruchu, ako keď má človek z niečoho stresy, keď sa niečoho bojí. ale čoho som sa bála? veď som doma a užívam si leto. trvalo to asi 10 dní, už to bolo na nevydržanie, všade ma to chytilo. potom to zničoho nič prestalo a teraz mám asi 5 dní strašnú zápchu, brucho mám doslova ako balón, síce sem-tam chodím na záchod ale je to s prepáčením tak tvrdé až ma to naozaj bolí. mám z toho strašné nervy, brucho mam naozaj strašne velké, vyzerám že mám tak o 10 kilo viac, zavadzá mi, cítim sa hnusne, celá nafúknutá,hambím sa, pretože sťahovať brucho ma nebaví stále. zase mi volako prestalo chutiť jesť. nútim sa jesť , nevynechávam ale cítim že mi až tak \"nejde\". taktiež začala zase aj strašná plynatosť, je to otravné, nechutné a často to aj poriadne smrdí. prepáčte, znie to nechutne ale ja si už neviem pomôcť. zase jem aj probiotiká zo začiatku sa to zdalo ok, ale asi nieje. viem že asi tej hadičke sa nevyhnem ale z okolitích názorov viem, že to vlastne nikomu nepomohlo a na kolonoskopiu musel ísť človek tak či tak. a ešte ku mne - mám 19, váha je ok, strava podla mňa tiež primeraná (áno snažím sa zdravo ale nepreháňam to), stresy už nemám mať z čoho, pohyb mám tiež primeraný. prosím vás o nejaké rady, tipy... asi by som si mala zapisovať čo jem a všímať si kedy ma nafúkne... p.s. odjakživa si musím po pití alebo jedle pár krát grgnúť, keď to nespravím tak ma ťaží v bruchu, neviem či to s tým niečo má, ale predsaj. prosím poraďte, moc ďakujem :(

bulbasaurko

Nefajcim ,preco? a tiez beriem hak, cca 4 roky. inak mi povedali, ze to moze byt sposobene aj tym, ono sa to nezda ale dokaze to spravit dost sarapatu len sa mi zrovna nezda ze hormony mozu mat nejake docinenia s travenim.
Jasne da sa papat pomenej, len je mi trochu trapne ked ma priatel pozve na obed a ja zjem tak stvrtku lebo sa hned citim plna a nechcem aby mi bolo zle. to vyzera ako keby som sa v tom len pomrvila a ostane z toho stale plnohodnotna porcia :D
Takze ked si mala nafuknnute, tak bolo len tvrdsie? to by si mala vidiet moje, original jak tehotna. a ked sa naseba kuknem do zrkadla pripadam si jak 100 kilova. a teraz v lete? to by som musela pred kupanim preventivne nejest a to by som veruze nezvladla, bez ranajok by som neprezila ani hodinu.
Takze taketo si ty mala, ani nevies jak... sranda. bojim sa brutalne tej hadicky a este viac sa bojim ze mi tam nic nenajdu a budu dalsie a dalsie vysetrenia... to ti v bratislave robili?

1angelina23

V pohode :) vies co, robil mi aj sono... tam mi povedal ze mi nic nie je a ked sa uz pozeral na obraovku pri endoskopii... tak si uveodmil o co ide, tiez nemozem toho vela zjest naraz:D doetraz, dokonca mi pride zle ked vidim vela jedla... ale tak nevadi, da sa papat aj po troskach:) a co sa mojho brucha tyka.. ja som ho mala male stale,ekdze mi nechutilo jest a ked som bola "nafuknuta" tak som ho mala len tvrdsie, ale mozem ti povedat,... ze za posledny rok co beriem aj hak... uz ho nemam nafuknute, skor som do nho od toho papania pribrala:D a uz nie je ani take tvrde, ako ked byvalo nafuknute... neboj sa to sa spravi ;),len to chce to vysetrenie..mozem sa spytat ci fajcis?

bulbasaurko

Ahoj, dakujem za odpoved, som rada ze sa niekto ozval :) fu znie to dost kruto ze zapaleny zaludok. dost sa teraz obavam lebo ono to tak s prestavkami ozaj trva aj tri roky. a predtym ti sono brucha nerobili? myslis ze tam by to nezistili? ja som objednana uz dlho na tu hadicku ale neviem ci uz nahodou neni aj po termine, lebo na to sa vraj dost dlho caka. a co ti este bolo okrem nafukovania a ze ti bolo zle? mne je strasne tazko po kazkom jedle, potom to trosku prestalo a teraz je to tak zase, musim jest malo a casto lebo som stale hladna ale nechuti mi nic a ked si dam trosilinku viacej tak je mi zle. viem ze espumisan a taketo tie veci, aj s tou zabou co si chyta brucho od bolesti su blbosti ale vies, co by si nespravila ked sa takto trapis, navyse je to aj nesteticke. a teraz si ok? uz to nemavas? co by som zato dala mat rovne brucho. to mam len v obdobi "hnaciek". vtedy je az prehnute smerom dnu :D este raz diky, cakam na dalsiu odpoved!

1angelina23

Aj ja som mala "podobne" problemy, a tiez mam len 18:) mam to od zaciatku strednej, obvodna to pripisovala tiez stresom a tak, ja to mavam najma v prechodnych obdobiach jar-jesen...rok som to vydrzala, chodila som stale k obvodnej.este detskej, ale potom som si povedala dost, bolo to neznesitelne,nevedela som sa najest.. nechutilo mi, a mne byvalo este aj na vracanie, stale ma nafukovalo, proste hroza..Tak som si vybavila vysetrenie u gastroenterologa, na endoskopiu (to je ta hadicka)... riez mi ju len tak tak spravil, najprv mi to tiez oznamil ze je to zo stresu atd.atd... no a jasne ze vysledok bol "zapaleny zaludok"... liecila som si ho pol roka roznymi tabletkami ktore som musela jest kazdy den,..rano vecer na obed,pred jedlom po jedle,bolo to tuto jesen...preto by som ti odporucala nenechavat to tak, rozhodne to riesit s doktorom...a espumisan?....aj ten som skusala, doktor mi povedal ze je to najvacsia klupost aku mozes urobit, ked mas problemy s travenim, ono ti to pomoze co sa tyka plynatosti,ale ak mas problemy aj s potravou tak to vela nezmoze. Je to len akysi "obchodny trik".