Aka je spravna vyziva pre zdrave zuby?

Príspevok v téme: Aka je spravna vyziva pre zdrave zuby?
AdamKrt

Zda sa mi, ze mam oslabene zuby. Hlavne v stolickach mam hlboke blomby a tak su steny zubov oslabene a v poslednej dobe sa mi casto lamu. Okraje dalsich zubov su mierne priesvitne.

Ako maly som pil hodne mlieka, ale potom, ked vsetko mlieko sa uz zacalo spracovavat tak, ze nemalo zive kultury, nejak mi prestalo chutit a dlho som ho nepil.

Uzivam kopec doplnkov - vitaminy, mineraly a napriek tomu pomerne casto v poslednej dobe sa mi lamu zuby. Do 30tky to bolo v pohode, potom prislo vytrhnut jeden zub a lavina sa spustila... Da sa to zastavit ? Pravidelne chodim k zubarovi, ten mal aj pomerne novu snimku celeho chrupu /cca 6 mesiacov staru/ a nevsimol si ze pod jednou stolickou bol obrovsky kaz. Chcel by som si zuby nejak stabilizovat, aby nedochadzalo k lamavosti, nejak posilnit ich tvrdost a zubnu sklovinu, aby ich spravna vyziva zabezpecila, ze budu pevne a nebudu sa lamat.

AdamKrt

Zuby si umyvam 2x denne. Rano a vecer. Pouzivam poslednou dobou aj fluoridovu ustnu vodu bez alkoholu.

Niekde som pocul, alebo cital, ze robili vyskum na pocudovanie, ludia, co si cistili zuby cca 1x tyzdenne /ci 2-3x/, nemali nejak viac zubnych kazov. Ze jedlo sa zacne rozkladat az tak po vyse tyzdni, ze z toho vznika potom kaz.

- mira:

robil som to poslednou dobou tak, ze som si daval mak miesany s cukrom do jogurtu :) Jablcka mam tiez rad, ale zase sa neponahlam umyt si zuby.

Skor casto pijem vodu - zo sportovej flase, kazdych 5 minut glg.
-------------
Rozmyslam, ze zacnem pestovat STEVIU CUKROVU. Neobsahuje cukor, je velmi sladka a indiani, ked ju zuvali, vraj skoro nemali zubny kaz.

kafe

V lekárni dostaneš kúpiť elmex gel - užíva sa 1x týždenne, po umytí zubov kefkou+pastou a vyčistení zubnou niťou. Remineralizuje zubnú sklovinu. Ten gel mi poradila doktorka pred 15r, užívam ho tak raz za čas (neviem sa dokopať ku každotýždennému použitiu) a ten subjektívny pocit po umytí zubov gelom je zvláštne príjemný. Motivujúci na častejšie použitie :) a vhodný aj pre deti.
Je skupina potravín, po ktorej neni dobré si umývať zuby, pretože spôsobujú odvápnenie-oslabenie zubu. Lepšie je vypláchnuť si ústa ústnou vodou s fluorom alebo minerálkou s fluorom (ja som objavila budišku), ktoré spôsobia, že uvolnený vápnik sa s fluorom opäť naviažu do zubu. Umytie zubov v tomto prípade zuby viac poškodí ako chráni. Z tej skupiny potravín som si zapamätala len jablko, jogurt a kyslé ovocie.

Zubnú niť - jej správne používanie vyzerá tak, že si ňou zub objímeš a prejdeš od korunky, ku krčku až kúsok pod ďasno. Nemáš s ňou píliť ale len jedným pohybom zotrieť povlak v medzizubnom priestore. V jednej medzierke zotieraš povlak najprv na jednom potom na druhom zube. (toto všetko by si sa mal dozvedieť od dentálnej hygieničky, ktoré ti môžu zuby vyčistiť, nafluoridovať a zinkasovať 30,- juro. Ináč, už som zabudla, prečo je pre zdravé zuby potrebný fluor a nie vápnik, je tu niekto, kto sa tomu rozumie lepšie?)

- mira

Inko, máš pravdu. Včera som na ceškom rozhlase počúvala diskusiu s odborníčkou na zuby, ktoré tiež tvrdila, že zdravie zubov je len vec čistenia. Nato jej moderátor povedal, že Karel IV. zomrel vyše 60-ročný s dokonalým chrupom a neverí, žeby si poctivo a dokonale čistil zuby. Tak musela s pravdou von a priznala, že príčinou kazu sú jednoduché cukry v strave, ktoré tvoria povlak a umožňujú rozmnožavanie baktérií spôsobujúcich zubný kaz. K tomu prispieva i mliečna strava.

inko.

Adam, ja sa stále s mojím zubárom na túto tému hádam... lebo tiež tvrdím, že je podstatná strava, vitamíny, genetika atď a on mi na to vždy odvrkne, že nie...že kazy a lámavosť sú LEN zo zlej hygieny..no a teda nechápem, veď s kefkou v ústach pomaly už aj spávam...som sa ho pýtala, čo mám jesť, prípade aké vitamíny brať a on iba povedal, že to s tým nemá nič spoločné
a ja odkedy som začala jesť viac mliečneho tak sa mi viac štiepia a kazia

bingham..to chceš až do 30tky chodiť bez zubov? :) veď si to rieš, alebo skús také športy pri ktorých neprídeš o zúbky...šach napríklad :P

H2O

10mcg je 400 medzin. jednotiek, smiešna davka, ale v tejto zaostalej krajine vačšie množstvo v jednej tablete nezoženieš..

Vapnik z mlieka ti je na dve veci, keďže kravske mlieko obsahuje veľa fosforu a pomer Ca:Mg ďaleko od idealneho 2:1

- mira

Adam, mak je dobrý zdroj vápniku, ale v kombinácii s cukrom nevhodný. Cukor je najsilnejší prekyseľovač a hlavná príčina zubného kazu. I sliny, ktoré by mali byť zásadité pri konzumácii cukru zásadité nie sú. Cukor je jednou z príčin povlaku a množenia baktérie, ktorá spôsobuje kaz.
Mlieko ako zdroj vápniku je problematické, pretože vápnik z mlieka sa neukladá v zuboch ani v kostiach, ale na stenách ciev a vyzráža sa v orgánoch na kamene. Navyše tiež prekyseľuje a zahlieňuje - tvorí sa z neho povlak.

Ako zdroj vápniku by si mal jedávať semienka, hlavne sezamové rozotreté za tepla s troškou soli. Okrem toho jesť neprekyseľujúcu a nezahlieňujúcu stravu, hlavne zeleninu a obilniny.
Čokoládu by si si mal odpustiť. Aby ťa neťahalo ku sladkému, dbaj na nízky príjem soli a vajec, mäsa a pečených jedál. Pečené, suché a slané jedlo je hlavnou príčinou lámavosti zubov.

hrozienko1

Ahoj AdamKrt, ako často si umývaš zuby? Pretože ako tak čítam, ked máš s nimi také problmy, vieš o tom, že ak si ich umývaš hned po jedle, hlavne po ovoci, tak robíš zle? Zuby sa nemaju umývať hned po jedle, pretože jedlo obsahuje cukry a hlavne niektoré jedlá spôsobuju to, že sa nalepia na zuby a oslabia tu zubnu sklovinu a ty ked do toho dáš ešte pastu a začneš zuby poriadne drhnuť ako píšeš, tak potom tu zmäkčenu zubnu sklovinu z jedla akurat tak ničiš. A preto máš priesvitné zuby... najlepšie je počkať aspon hodinu a potom si umyt zuby. Inak im viac uškodiš ako pomožeš. A všetkeho vela škodí, zuby si inak uplne stačio umyť večer pred spanim a ráno.

AdamKrt

Nechapem, co sa stalo. Ako maly som maval problem zo zubami a zubarmi. Ked som bol vacsi, uvedomil som si to a chodil poctivo k zubarovi. Roky bolo vsetko OK, snazil som sa to zlepsovat v staroslivosti o chrup, ale zacalo sa to skor kazit.

Teraz uvazujem, ze mam svajciarske kefky Curraprox 5460 Ultrasoft, ktore mi vyriesili problem s dasnami. Su velmi makke. Predtym som mal kefky tvrdosti medium, ale robilo to problem s dasnami, ale zo zubami nebol problem. Teraz s dasnami problem nemam, ale so zubami ano. Zeby suvilost - ze makka kefka neposkodi dasna, ale aj ked clovek tlaci na zub, nevycisti ho dokonale ? Alebo pouzitim kefky castejsie dochadza k obrusovaniu skloviny a narusaniu povrchu zubov ?

Tiez dalsi postreh, ze mavam napr. niektore stare blomby, ktore mi drzia dlhe roky. Ale niektore zuby - blomby vydrzia tak rok, dva a koniec. Zmenilo sa zlozenie v blombach, alebo schvalnost od zubara, zeby zarobil ?

bingham

ja mam zuby v poriadku...nemam ziadne kazy ani nic...len pri treningu...a sparingoch som o ne prisiel...ale zase nie vsetky :DD

AdamKrt

bingham Dnes 23:30 - urcite len pre zdravie.. Je to mak, nie ziadne opium z makovi ;-) Moc ho neoblubujem, ale pre zdravie si ho dam. Pomlety s trochou cukru, aby sa to dalo jest.