Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Čo to môže byť a ako postupovať?

Príspevok v téme: Čo to môže byť a ako postupovať?
Wilhelmina

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či niekto nemá podobnú skúsenosť. Môj priatel má viacero zdravotných ťažkostí: v noci je úplne mokrý,prepotený, takisto pobadal už dlhšiu dobu srdcovú arytmiu, sťažené dýchanie, často sa vyprázdňuje a za rok schudol 10 kg. Čítala som o možných príčinách typu lymfóm, infekcia, endokarditída, poruchy štítnej žľazy či celiakia. Problémom je, že má lekárku,ktorá toto ignoruje a jediné, čo mu odporučila bol magnézium vo forme rozpustných toboliek...Nemyslím si, že som hysterická, tiež som zdravotníčka. Len naozaj neviem ako ďalej, či ísť k inej lekárke alebo čo. V každom prípade ďakujem za odpovede...Dúfam, že pomôžu...

llek

Lulu, opodstatnenost a na druhej strane riziko zobrazovacich vysetreni ako je napr. CT (CT ma skutocne nie nevyznamnu radiacnu zataz) treba hodnotit vzdy podla toho v akej situacii a u koho to vysetrenie robim. Plati zasada, ze vzdy musim presne vediet odpovedat na otazku preco ho robim a ako vysledok ovplyvni moj postup. Inak hodnotim jeho radiacnu zataz u zdraveho cloveka, ktory ma este vela rokov pred sebou a ak mu budem nerozumne robit napr CT vysetrenia ma sancu sa dozit nasledkov tychto radiacne zatazujucich vysetreni (na to sa musi dozit 10-20-30rokov). Inak hodnotim riziko versus prinos CT ak mam pacienta s vyliecitelnym onkolgickym ochorenim, ktoreho liecim chemoterapiou a je velmi dolezite vediet co je s ochorenim pred liecbou a ci som liecbou dosiahla, ze vsetko vymizlo, tam sa bez tychto vysetreni aj opakovane neazaobides.Ked je takyto pacient po liecbe v poriadku, tak ho sledujeme a uz mu robim RTG ci CT len vtedy ak by bol nejaky problem alebo pochybnosti, ze je v poriadku. Radiacna zataz nie je ale velmi relevantny problem pre pacienta s pokrocilym nadorovym ochorenim, ktory nema sancu sa dozit nasledkov urobenych napr CT vysetreni. Ovela dolezitejsie je spravit mu CT,niekedy aj castejsie, aby som vedela, ci liecba ktoru dostava je ucinna, aby mal z nej aj uzitok, nielen vedlajsie ucinky. Alebo aby som vedela, ze treba nejako operacne zasiahnut a odstranit jeho problem. To cele som napisala len na ilustraciu, ze veci nie su take jednoduche ako sa navonok zdaju byt. K tvojmu pripadu sa vyjadrit neviem, neviem co vsetko si mala urobene, ake su vysledky, mozem povedat len to co som uz napisala

uz-

WILHELMINA
ale ak je clovek zdravy ani fyzicka a tazka praca mu nic neurobi ked sa poriadne naje a pracuje...
ja ako zena som tiez pracovala tazko aj muzske prace som robievala a kym som bola uplne zdrava-NIKDY MI NIC NEBOLO-ANI LEN UNAVENA SOM NEBOLA I KED SOM PRACOVALA 12-13HOD.DENNE A TAZKO...ale ako nahle prisli zdr.problemi podotykam nie z prace /ale alergia ma znicila/som sa zacala pocitovat zle,bolesti-unava,slabosti potenie...a tak dalej
takze musi mu byt nieco-len treba zacat niekde s vysetrenim
bud zmente lekara alebo zacnite chodit po vysetreniach...sami bez odporucania obvodneho...
ZELAM VELA STASTIA

Lulu2011

llek - ok pri problemoch, ked uz clovek ma a stale mu tvrdia, ze nevedia z coho, alebo nevedia najst pricinu, vtedy by som zvolila CT

nevadi, ked kazdy mesiac robia onkologickemu pacientovi CT? myslim, ze v porovnnai raz za 2 roky je to takmer nic

llek

Lulu, robit kazdemu v ramci preventivky CT by bol uplny nezmysel a neopodstatnena radiacna zataz. CT nie je vsemocne a neodpovie na vsetky otazky. Okrem toho by si takto nezmyselne zatazila obrovsky pocet zdravych ludi. Od akeho veku by si davala ludom robit CT? Co by bola otazka lekara na radiologa- co by tam mal hladat? Povedzme, ze od veku 40 rokov, kazde 2 roky CT (a pritom nikto ti nezaruci, ze dnes tam nic nie je a o par mesiacov tam uz nieco je), to by znamenalo minimalne 15x CT kym by mal dotycny 70 rokov + u zeny mamografia povedzme 10x (lebo CT nenahradi mamografiu) +nejaky ten RTG hrudnika (lebo za 30 rokov moze mat clovek napriklad zapal pluc) + napriklad vylucovacia urografia (lebo CT nenahradi toto vyserovanie ak hladame napr kamienok v moc cestach) a tak by sme mohli pokracovat. Vo veku 70 rokov by dotycny mozno vdaka tymto preventivnym vysetreniam mal ci mala nejaky nador sposobeny jeho nadmernou radiacnou zatazou. Robim v oblasti onkologie dostatocne dlho na to, aby som vedela o com pisem

Wilhelmina

Pracuje v Peugeote. Strašne sa tam narobí a je tak unavený z tej práce. Ale to by bol asi každý. Práveže mi skôr pripadá, že napriek tomu ako málo spí a vládze robiť aj iné veci.

Lulu2011

ja vravim, ze keby kazdemu cloveku mohlo byt v ramci preventivky urobene CT vysetrenie celeho tela raz za 2 roky, alebo pri problemoch, mohlo by sa plno "nejasnych" a "nenajdenych" chorob ozrejmit, ale radsej nechaju lekari ludi tápat a potom nenoprmalne peniaze sa platia za rozne chemoterapie, inekcie a lieky a ct vysetrenia kazdy mesiac, ked sa nieco zisti, proste na hlavu je vsetko v tomto state uz dost davno

co robi? vladze?

Wilhelmina

Priateľ ma 25 rokov a ja mu síce poviem,aby robil to a tamto,ale samozrejme, že to berie na ľahkú váhu. Myslí si, že je jeho ťažkosti sú spôsobené namáhavou prácou. Ale podla mňa je v tom niečo viac. O to viac ma to trápi, keď viem, že jeho matka zomrela na karcinóm, takže genetická záťaž tam prítomná byť môže.Jeho obvodná ordinuje u nich v dedine a nepripadá mi extra spôsobilá. Teraz mi jediné rozumné riešenie pripadá zmena lekárky. Lebo toto nemá úroveň.

Ajuša

Ako čítam, laici majú viac rozumu ako tá lekárka. Už len to, že schudol 10 kg, niečo signalizuje. Búšenie srdca, potenie určite by som zašla na endokrinológiu. Teraz netreba výmenný lístok, tak konajte.

2bodka

Nepodcenovat, trvat na vysetreni, ak lekarka odmieta (neviem ako je to vobec mozne pri tychto priznakoch), zmenit lekarku. Nenechat sa odbit! Nocne potenie a strata vahy je vazny problem.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Čo to môže byť a ako postupovať? - Fórum - ZDRAVIE.sk