všetko možné na podporu trávenia

Príspevok v téme: všetko možné na podporu trávenia
Genesis

už dlhšie ma trápi žalúdok ... bol som 3 krat na gastroskopii a prvý krát mi našli že mam GERD (refluxnú chorobu pažeráka)
druhy krát mi už GERD nenašli a nenašli v podstate nič
tretí krát mi zistili gastritidu v spodnej strane žalúdka (antrum) a zistili mi metaplaziu (to znamená že vplyvom zlých podmienok sa niektore bunky žaludka nahradili bunkami črevnými. Helikobaktera nenasli ani raz.

Ako gastrolog mi k tomu nepovedal ani neporadil nič takze som sa do toho doma pustil a studoval som ale proste uz dlhodobo zlyhavam a uz neviem co skusit ... skusal som ocistne hladovky, stravu ryza maso .. zeleninovy salat tuniak ... pijem hodne cajov hlavne zeleny, rumancek, mate, mysi chvost, cakanku, zazvor .. skusal som pankreolan, wobenzym ale jednoducho sa neviem pohnut z miesta,

moja strava je cca nasledujuca:
1 ranajky - acidko + slnecnica + hrozienka + psenicne klicky
alebo acidko + ryzovy chleba s lekvarom
2. obed tuniak konzerva + zeleninovy salat s trochou olivoveho oleja a octu
alebo kysla rybycka s chlebom :)
3. vecera: sojovo fazulova polievka na kyslo s celozrnym chlebom
alebo gulasova polievka so srdciami a chlebom

ako korenie pouzivam cierne korenie a cervenu papriku a na solenie sol

pijem hlavne vyssie spomenute caje.

takze ak niekto vie o niecom (suplement, liek, metoda hoc co) co by dokazalo zlepsit travenie a dalo by sa to zohnat na slovensku tak prosim napiste.

musim totiz priznat aj ked nerad (pretoze barani neradi priznaju porazku :) .. ze na toto som proste kratky

RNG

Genesis, je to uplne trivialne, aj ked sa ti to nezda.
Ja som trpel pod lekarskym dozorom vyse 30 rokov , bez zlepsovania sa situacie so stovkami roznych casto protichodnych rad, a teraz , ked si doplnim podla potreby kyseliny a enzymi a obcas pre istotu nasadim aj probiotika a pridam si extra mikrovlakniny, mam konecne pokoj.
Naviac, a to treba pri pridavani kyselin, sa aj alkalizujem, cim si zvysujem odolnost tela a ako cukrovkar odstranujem skodlive prekyslenie tela a dodam aj potrebny draslik, ktoreho mame zialbohu v potrave primalo.

Genesis

RNG:

ty pises ako keby zabezpecit spravne PH a spravne mnozstvo enzymov bola uplne trivialna zalezitost :) ze staci si dat jednu pirulku a problem is solved :)

vlaknina mne urcite nechyba a probiotika tiez nie :)

mimo to tam moze byt plno inych problemov co sa tyka travenia .. je to tak komplexny proces ze vychytat tam muchy je v tomto case a priestore takmer nemozne

RNG

Boze, boze, robite s toho obrovsku vedu, zatial fakt je celkom jednoduchy,
na travenie treba
kyseliny,
enzymi,
vlakniny a
probiotika
A kazde z nich musi byt pritomne v spravnej koncentracii, napr
bez kyselin mnohe enzymi nepracuju,
bez vlaknin sa creva necistia a probiotika nevyzivuju(potrebuju mikrovlakniny=prebiotika ako potravu), bez enzymov(a je ich hromada roznych) sa rozne zlozky jedla nerozkladaju a teda sa nemozu absorbovat.
Vyhybanie sa roznym potravinam, ktore nevies stravit pre tie rozne nedostatky nakoniec povedie k podvyzive na rozne potrebne ziviny a teda k roznym zdravotnym problemom.
Naviac, enzymi treba aj v prebytku, aby sa mohlo nieco z nich absorbovat aj do krvi a cistit od roznych nepotrebnych materialov aj v celom tele, aj bunky sa rozpadaju, aj rozne mikroby treba zabit a odpratat atd. Takze nedostatok enzymov v traviacom ustrojenstve vedie k nedostatku enzymov v celom tele, a s tym k zamoreniu tela a zase s toho vyplyvajucich stovky zdravotnych problemov.

Proste naprava travenia je klucovy problem a neda sa riesit len vynechavanim niektorych jediel, aj ked to navonok vyzera, ze to pomaha obcas.

no-

ja sa len pytam,lebo vies ja som mala teiz napisanu GCHRONICKA GASTRITIDA S DEUDENOMOM/alebo tak nejak-nechce sa mi ist pre papiere/tiez som mala METAPLAZIU...mala som aj HELIKOBAKTERA...
no a vies lekari ti moc toho neporadia v JEDENI len vseobecne...
na tej stranke primar.sme.sk je rada TERAPIA zmena jedalneho listka...
asi ziaden lekar presne neporadi co clovek ma jest-lebo kazde telo je ine...
ja ked som bola na gastre mala som aj helikob.tak som musela brat aj nejake silne antib.a kedze som sa bala ist zasa na hadicku tak som ani na kontrolu nebola ci mam este helikob.mozno by mi poradil lekar co mam jest a mozno len tak vseobecne...
JE TO TAZKE...ALE JA SOM SI MYSLIM ZE TOU STRAVOU CELKOM ZVLADLA TRAVENIE...

Genesis

no-

však som pisal ze pravdepodobne to bude tym ze zlc naleptava steny zaludka takze predpokladam ze to bude ono ... bohuzial lekar na gastroskopii sa k tomu nevyjadril ... diagnozu dal len gastritidu antralnu s metaplaziou to je cele

problem je ze ja moc alkohol nepijem a nesteroidne protizapalove lieky nejem takze. Inak povedane aj keby to to bolo neviem co s tym

no-

Gastritída typu C Gastritída typu C, nazývaná aj chemicko-toxická gastritída, vzniká pôsobením toxických substancií na žalúdočnú sliznicu. V prvom rade sa pritom jedná o šťavu žlčníka a duodenálnu tekutinu, ktorá spätne prúdi z dvanástnika do žalúdka (=duodenogastrický reflux) a poškodzuje hlavne sliznicu v okolí pyloru. Aj chronický alkoholizmus a určité lieky (napr. aspirín) môžu vyvolať chronickú gastritídu typu C.

Čítajte viac: primar.sme.sk

-NETREPI TA GENESIS NAHODOU TOTO?

no-

...tu mas recept na pochutku ked mas chut na sladke...

Pšeno s jablkami vás udrží v zime vo výbornej kondícii
V chladnom počasí potrebujete množstvo vitamínov, minerálov, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu. Vyskúšajte pokrm, ktorý vám dodá energiu.
[Pšeno s jablkami je jedlo vhodné počas chladných dní.]
Pšeno s jablkami je jedlo vhodné počas chladných dní.
Autor: Shutterstock
Pšeno s jablkami je výživný pokrm, ktorý vám dostatočne zabezpečí príjem najpotrebnejších vitamínov a minerálov na posilnenie organizmu proti infekciám.
Potrebujete
asi 200 gramov pšena, 5 jabĺk, 5 decilitrov sójového mlieka, 3 lyžice oleja, soľ, strúhaný kokos, 2 lyžice medu
Recept ako na to:
Pšeno trikrát sparte a potom uvarte v mierne osolenom sójovom mlieku. Pridajte strúhané jablká, kokos, med, omastite olejom a všetko zamiešajte.
Ako uvariť pšeno?
Pšeno preberte od prípadných nečistôt, zalejte vriacou vodou, nechajte 2 - 3 minúty stáť a vodu zlejte. Postup opakujte ešte dvakrát, inak zostane horké. Potom takto sparené pšeno prepláchnite studenou vodou a varte na miernom ohni.
Prínos jednotlivých surovín pre zdravie
Pšeno
Vzniká odstránením semenných šupiek z prosa. Je dobre stráviteľné, výživné, je významným zdrojom vitamínov (B1, B2) a železa. Podáva sa ako príloha k mäsitým jedlám alebo ako samostatné jedlo s rôznymi omáčkami, syrom alebo dochutené makom, sezamom, jogurtom, ovocím a orieškami. Je vhodné pre málokrvných, povzbudivo pôsobí na nervovú sústavu. Neobsahuje lepok, môžu ho konzumovať i tí, ktorí držia bezlepkovú diétu.
Sójové mlieko
Je nápoj pripravovaný zo sójových bôbov, ktorý je vhodnou náhradou kravského mlieka. Neobsahuje cholesterol, je lepšie stráviteľné a obsahuje bielkoviny, minerálne látky a vitamíny A, B, D, E.
Jablká
Regenerujú, očisťujú a posilňujú organizmus. Majú protizápalové a krvotvorné účinky. Znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch. Podporujú odolnosť proti chorobám, pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Pri chrípke a kašli sa osvedčilo pitie šťavy z jabĺk.
Kokos
Obsahuje mastné kyseliny, ktoré fungujú ako prírodné antibiotikum. Kokosová dužina je bohatá na horčík, vápnik a fosfor. Najviac zastúpenou živinou v kokose je tuk. Na rozdiel od iných tukov sa neusadzuje v tele, trávi sa pomalšie než sacharidy a dodáva organizmu energiu postupne. Kokos má priaznivý vplyv pri osteoporóze, bolestiach kostí a svalov po nadmernom zaťažení.
Med
Obsahuje dlhý zoznam dôležitých vitamínov a minerálov, napríklad vitamíny A, C, B1, B2, B6, B12, D, K, E, z minerálov vápnik, draslík, fosfor, horčík, sodík, kremík, železo. Nájdete v ňom aj látky ako materská kašička, aminokyseliny, peľ, éterické oleje. Z celkového pohľadu je med úžasný kokteil životne dôležitých a zdraviu prospešných látok.

no-

dobre pokusim sa ti napisat ako ja robievam si nejake jedla aby mi nezatazovali zaludok...ja som zasa dost taka gurmanka-ale musela som si zv.aj na take chute co mi moc nejdu...
a k tomu MELOUNU ten je velmi dobry-ma miner.vit.a cisti telo-oblicky,krv-ale zasa nemozes byt len o meloune-niekde som citala ze raz za cas je dobre si urobit taku 1dnovu melounovu kuru pre telo je to velmi dobre...
no a nedavno som zasa nasla recept na jablko kombinovane so psenom-ze to je velmi dobre/sice na zimu/ tak ti tu tiez to dam...ale postupne ked budem mat cas... a k tym STRUKOVINAM a bielkovinam to som vycitala ze vegetariani tak doplnaju bielkoviny napr.urobis si sosovicu/privarok/a k tej sosovici si das celozrny chlieb a tym dostanes do tela KVALITNE a LAHKO stravitelne bielkoviny co telo potrebuje a plus strukoviny obsahuju aj vit.sk.B...
-takze som to vsetko skusala na sebe a funguje to...a ked uz chcem maso-tak jem ale len kuracie-nalozene den predtym v soli aby zmaklo a ked ho zjem tak si dam doplnok PAPAYA ENZYM/bez cukru/od f.MEDPHARMA ale snazim sa cim najmenej to brat-aby telo NEZLENIVELO...
ZACALA SOM KAZDE RANO BRAT LYZICKU SUROVEHO PSENA POCHRUMKAM A ZAPIJEM POHAROM VODY A ZDA SA ZE TO MI TIEZ ROBI DOBRE A ROBIM TO AJ VECER PRED SPANIM ASPON POL HODINY...
no a ked je mi velmi biedne-tak si dam PSYLLIUM PLUS a je mi dobre...
PSYLLIUM PLUS pouzivam aspon 2-3x do tyzdna na precistenie criev,zaludka a travenia...
JA TA CHAPEM ZE TY SI CHLAP A POTREBUJES MASO-ale na cas ho musis vynechat aby si zaludok a travenie odychlo a potom mozes zasa uzivat a aj konzervy nie su dobre-lebo su tam konzervaty vselijake...
na vsetko musis prist sam...
-ja to robievam tak ze zjem nieco a ked je mi potom zle-dam sa dokopy-skusim este raz tu potravinu zjest a ked mi je zasa zle-UZ VIEM NA 100%ZE JE TO S TEJ POTRAVINY a takto testujem jedlo na sebe...
no a potom sa jasne tym potravinam vyhybam-takze uz to mam celkom dobre...
ty si pisal ze trenujes tak je dobry aj BANAN ale zrely/lebo ked je nezrely-ZATAZUJE ZALUDOK A JE TAZKO STARVITELNY/A JE DOBRY NA ZALUDOK-KED JE PREKYSLENY-ALE AJ NA SVALY JE DOBRY PRE SPORTOVCOV...
-dalej KUKURICNA KRUPICA je velmi dobra...UVARIT KUKURICNU KASU-na sladko-alebo slano.../len tiez sa nesmie jest casto-lebo vo velkom mnozstve skodi/
ja ti popisem nejake recepty postupne...
inak ja som tiez zo zaciatku bola zmatena-nevedela som skade zacat-TAK SOM PRVOM RADE SI NASLA NIECO O GASTRITIDE PRECITALA SOM SI O NEJ NIECO-POTOM O TREVENI AKO FUNGUJE ZALUDOK A TRAVENIE A TAK...TAK SOM SI NA GOOGLI NASLA VSETKO O VSETKYCH POTRAVINACH CO JEM-AKE MAJU UCINKY NA TELO A POTOM AKO ZNASAL MOJ ZALUDOK POTRAVINU A CHVALA BOHU POMAHA TO...
CUKOR by si mal VYMENIT- NAMIESTO BIELEHO CUKRU TRSTINOVY alebo ine len nie biely REPNY...
-PECIVO-NAMIESTO BIELEHO PECIVA CELOZRNE PEVIVO...JA SI PECIEM DOMA CHLIEB ZO SPALDOVEJ MUKY...
NO POPISALA SOM TI TU VELA TOHO-TAK SI TO NEJAK NAPIS NA PAPIER-ALEBO SI TO VYTLAC A JA SA POKUSIM TI POPISAT NEJAKE RECEPTY-ALE SU TO LEN MOJE VLASTNE RECEPTY...
MOZES IST AJ NA NEJAKU STRANKU VEGETARIANOV-TAM SU VSELIJAKE RECEPTY BEZ MASA-LEN TREBA POCITAT S TYM ZE TY MAS GASTRITIDU TAK UPRAVIT TO PODLA TOHO...
-este som zabudla NA OVSENE VLOCKY tie su teiz vyborne-ja si ich pridavam aj do polievok,chleba,na ranajky jem s kokosom...
DALEJ-VAJICKO PRAZENICA-ALE JA SI JU ROBIEVAM TAK ZE SI JU ROBIEVAM AJ ZO ZELENINOU-A PRIDAM TROCHU CHILLY KOLI TOMU ZLEMU CHOLESTEROLU CO VAJICKO OBSAHUJE ALE INAK JE TO VELMI DOBRE A VYDATNE JEDLO NA ZACIATOK DNA-RANAJKY-TO TA ZASITI A DODA ENERGIE...
potom si pisal ze pijes caje-tak to je ok...ja pijem este aj ZELENY +ALOE VERA
obcas si dam z DUBOVEJ KORY,z LIPKAVCA...
VODU nemal by si pit SLADENU len normalnu/ani nie bublinkovu/
A ESTE PODSTATNE JE JEST PRI GASTRITIDE 5XDENNE PO MENEJ A PORIADNE POTRAVU POZUT...INAK O VSETKOM BY SI SA MAL DOCITAT V CLANKU KED SI NAJDES V GOOGLE O GASTRITIDE...
NO ZATIAL ASI LEN TOLKO...DUFAM ZE SA V TOM TROCHU VYZNAS...A POTOM TI DAM NEJAKE VECI ZASA TU..

Genesis

no-

ak vies nejake dobre recepty (najme take kde je trosku viac bielkovin) a ktore by boli co najlahsie stravitelne a co mozno najmenej alergenne tak mi napis .)

vies ja nie som velky kuchar a sice nie som az tak na jedlo narocny co sa tyka chutovej stranky ale zas jest pseno uvarene vo vode alebo ryzu tak ako to spravne vystihnut ??? no bleeee :)

inak vypada to tak ze strukoviny ako soja a fazula mi nejak problemy nerobia :)

a mozem take ze jablko alebo melon? .. ja viem ze to ma cukor alebo v sebe ale zas clovek ma niekedy chut na nieco sladke :)

Genesis

ako zatial jedine co mozem skusit je ten Betain HCL - len ho musim zohnat

a potom skusim ryzovo - psenovu dietu asi tyzden .. to je plan - zas schudnem 3 kila ale nic s tym nenarobim .. neviem sa pohnut z miesta

ono ja si myslim ale je to len teoria ze mne sa zlc dostava do spodnej casti zaludka a tam naleptava jeho povrch a to je dosledok toho preco sa moje zaludocne bunky transformuju na bunky tenkeho

creva jednoducho aby dokazali tej zlci odolavat .. lenze to zas nedokazu odolavat kyslemu prostrediu zaludka ... no teorie mam pekne :) len ako to dat do poriadku tak to vazne neviem.