Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Čudné prebudenie

andráš

Spánková paralýza je stav, keď je telo dočasne neschopné sa hýbať. Paralýza nastáva pri zaspávaní (hypnagogická) alebo pri zobúdzaní (hypnopompická). Osoba nemôže hýbať žiadnou časťou svojho tela a ma minimálnu kontrolu nad telom. Dokáže iba hýbať očami a dýchať. Fyziologicky je spánková paralýza spojená s paralýzou (ochrnutím), ku ktorému dochádza počas tých fáz spánku, keď máme živé sny (tzv. REM atónia). V REM fáze náš mozog účinne funguje, ale telo by malo "spať" a nehýbať sa. Spánková paralýza teda vlastne slúži na to, aby sa naše snové pohyby neprenášali na naše fyzické telo, teda aby sme si počas spánku neublížili. Keď sa zrazu zobudíme, tak mozog si myslí, že spí a ostane v paralýze.

Počas spánkovej paralýzy môže dôjsť k halucináciám: Vidíme obrazy, alebo zvuky. Osoba si môže myslieť, že niečo stojí pri nich, alebo môže počuť čudné zvuky. Môže vidieť rozličné veci, osoby a má rôzne vidiny. Môže mať dokonca aj pocit, že mu chce niekto ukradnúť dušu. Veľa ľudí má pocit, že ich niekto sleduje, i keď boli v miestnosti osamotení. Ťažko sa im dýcha.
Pri zaspávaní môžeme pociťovať paralýzu spojenú s halucinatórnymi obrazmi. Ešte nespíme, ale už sa nám “akoby” sníva. Toto sú dvere do lucídneho snívania.

Za spánkovú paralýzu zodpovedá nízka hladina melatonínu v organizme. Logicky teda z toho vychádza, že keď s tým máme problém a chceme sa ho zbaviť, mali by sme si dávať pred spaním melatonínový potravinový doplnok. (Navyše vraj omladzuje.) Paralýza môže trvať od niekoľko sekúnd až po niekoľko minút.

Ontário

Aj mne sa to už stalo. Asi dvakrát. Niečo zle sa mi snívalo a v podvedomí som sa chcel nasilu prebudiť, no nešlo to. A sice som mal pocit, že som na pol hore už, no nešlo sa pohnúť. Prebudil ma až PRUDKÝ POHYB, ktorý som nejak silo-mocou spravil.

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Čudné prebudenie - Fórum - ZDRAVIE.sk