Ako ochrániť peniaze pred inflaciou?

Príspevok v téme: Ako ochrániť peniaze pred inflaciou?
Genesis

Vzhľadom na dost nepriaznivu situaciu vo svete a hroziacu hyperinflaciu by ma zaujmalo ake su moznosti ochranit svoje peniaze voci niecomu takemu.

Dajme tomu ze mate 30 000 Eur ... bezna inflacia je 2-4 percent rocne ... bohuzial moze nastat stav ze bude 10 a viac co uz by ste rocne stracali okolo 3000 Eur co zrovna zabavne uz neni.

takze co sa s tym da robit aby sme tie straty minimalizovali ?

lost

ok oprava :)

bolo to pred 30 rokmi, cize inflacia moze byt 250% co robi zo 700 USD 9nie 800, pamat ma oklamala) cca pekne blizko k 1800 USD, cize fakt je zlato velmi velmi blizko k svoju rekordu, ak tam uz nebol (inflacia moze byt nepresna)

(ten predosli prispevok platil pred rokom, ked bolo zlaot na 1200, odvtedy som vysiel uz z obrazu :/ )

lost

avsak zlato je v obmedzenom mnozstve (pokial ho niekto neskovava v extremnom sklade, napt 1 milion TON, to by bolo zle pre drzitelov zlata (to iste co robia s diamantami, podla mna bezcenny kus kamena! :P)

tak mame povedzme 170 000 ton zlata

to je velmi hrubo 5 483 870 970 oz zlata

to je 9 870 000 000 000 USD = za toto by sa dnes dalo kupit cele svetove bohatstvo zlata. (povedzme ze 10 bilionov dolarov, menej ako USA "dzli" svetu)

ale cely svet stoji viac ako je toto.

cize podla rovnice moze mat zlato hodnotu kdekolvek medzi 10 - 15 tisic USD za 1oz.

AVSAK... nie len zlato je to co udrzuje "hotnotu" (resp. jedine platidlo), existuju nehnutelnosti, pozemky, zvierata atd..

cize takato teoria ma sice zastancov, ale aj odporcov..

velmi zaujimave, ze pred zrusenim zlateho standartu bolo zlato za 35 USD za 1oz ;)

tesne po zruseni zlateho standartu sa mi zda ze zlato poskocilo na 800 USD, cize ak si zoberieme inflaciu za 40 rokov, to mame 1.03^40 = 3.26203779 = 326% zaokruhlene.

cize 800 krat 3 = 2400 USD

a dnes je zlato na 1800 USD

tj, nie je na absolutnom rekorde, ako to vyzera...

lost

no ono so zlatom je to vlemi vtipne.

ked bolo zlat ona 650, bol to rekord, kazyd cakal pokles, ludia saleli.. a sup to na 800.

ten isty scenar, rekord "vyssi to uz ist nemoze"

a prask, prelomilo to 1000

potom 1200

potom 1400

potom 1500, 1600, 1700, 1800

a zas tie iste reci ze "vyssie to ist uz nemoze" :D

ale... pravdou je ze co ide hore, musi spadnut.. zakon gracitacie plati viac menej uplne vsade (az na malinke vynimky)

ale! nic nemoze ist hore vecne (ani bublina)..

ale aby bolo zlato vyssie ako platina? ehm.. velmi zaujimave casy...

ono nakoniec mate59 (a sweater) bude mat predsa len pravdu :D

mate59

normálny smrteľník peniaze pred infl. neochráni.Aj stavebné sporenie,aj niekoľkoročné termín. vklady infl. nepokryjú,aj ked banka dá napr.3,5% pred zdanením,rast cien a všetkého ich pomaly ale iste znehodnocuje.Človek by musel mat velmi velké prachy, kedy by napr. mesačné úroky robili 2-3 tisíc euro, ktoré by som mohol minut,infláciu by som neriešil.Všetky fondy,akcie a podobné veci sú na dve veci.

lost

ok sorry sefe :P

len sme sa pokusali vymysliet ako napr kupit nieco na hypo a nezaplatit to prave vdaka hyperinflacie :)

ale to je asi luteria :)

Genesis

no inak mohli by ste sa skusit drzat temy :) ... precital som par poslednych prispevkov a teda vela o ochrane pred inflaciou som sa nedozvedel :)

lost

fufko

teraz sa mu to hovori ;)

ja (ako nestudovany ekonom, triezvo rozmyslajuci, vsetko pripustajuci) som to vedel este ked sa iny rovesnici opijali v baroch..

tak dlhy clanok :D nechce sa mi to ani citat, kazdy expert to iste .. ak by s tymto prisiel pred 15 rokmi, alebo ak je novacik v obore, tak aspon pred 5 rokmi, tak uznavam ze je genius, ale prist s tym za pat dvanast..

a vsimni si, ze ludia to budu aj tak ignorovat, a kaslu na to..

tomu sa hovori, historia sa opakuje, alebo ako ja tomu osobne nadavam, zijeme na planete opic :D