Rady pre ležiacich pacientov

vsevedka

Na osetrovanie leziacich npacientov jednoznacne osetrujuce a cistiace pripravky z rady MENALIND, je to odskusane, pochvaluje si to personal v nemocnici, ze su s nimi dobre vysledky, ale co je dolezite hlavne pacienti a ich blizky

Ohladne "kasickovych" jedal asi velmi neporadim, ale strava by mala nielen vyzivna, ale mala by obsahovat i dostatok ovocia, zeleniny a mineralov, vsak v podstate mixovat sa da vsetko, treba dochucovat podla prania pacienta, aby jemu jedlo bolo chutne. Na predpis su aj energeticke napoje s vitaminmi a mineralmi, ja som ich davala svojej krstnej mame. Doktorka predpisala neutralnu prichut, ale kedze cena bola rovnaka, lekarnicka mi vzdy bola ochotna "namiesat" s roznymi prichutami, napr. banan, vanilka, jahoda, exoticky a pod.
Tak bude mat pacient na vyber podla chuti a nalady, takymto pacientom treba aspon takto trosku sprijemnit zivot.

ADMIJA

Ahoj Peťka,
dlho som pracovala s imobilnými klientmi a nakoniec aj môj manžel je imobilný a tiež striedavo bojujeme a predchádzame vzniku dekubitov. Najdôležitejšie je vlhké hojenie rán, t.z. ranu vymývať, kúpať pacienta, vyplachovať ranu jemným prúdom vody, vždy udržovať pokožku čistú, polohovanie a vysádzanie pacienta ja tiež veľmi dôležité. Potom vykúpanú ranu nahriať Biolampou a pri ošetrovaní striedať liečbu aplikovanú na dekubit.
Ak máš problé s kúpaním pacienta, poradím ti pomôcku, resp. stropný zdvihák pre imobilných, ktorý ti pomôže s hygienou. Ja osobne ho mám s firmy Erilens Slovensko, jedná sa o Roomer a je to špička ...HoĎ si ho do GOOgle a pozri si ako pracuje...
Veľa šťastia a síl...lebo to potrebuješ

Laura1

Ahoj Monika,podľa mňa to dobre robíš.Ako robíš rannú a večernú hygienu? Na posteli? Aj trošku cvičíte na lôžku? Práca s človekom, ktorý stratil sebaobslužné funkcie a je odkázaný na pomoc inej osoby je neľahká.Ale ak sa k nemu pristupuje zodpovedne,s úctou,láskou a kľudom ,stáva sa táto práca radostnou,zmysluplnou.
Zdravím obe.

Well

monika.....mas pravdu v tom,ze imobilny pacient je ovela viac nachylnejsi na prelezaniny a mal by sa polohovat castejsie....
Myslim,ze si z mala ktora premysla aj nad ludskou strankou zitia a nie len nad nejakym nastudovanym lajstrom zasad a bodov od jedna do desat....

muc

plienka nie je problem, nakolko je v nej iba moc. ten sa absorbuje, ale je horsie, ak je v nej stolica...

vysadzat urcite treba a myslim si, ze ked pacient vladze sediet, tak nie je problem ani tych 5 hodin. ublizit sa tym neda. ovela horsie by bolo, ak by sa nevysadzal vobec

monika8211

Dobrý deň
ja by som sa chcela opýtať, keď je ležiaci pacient, však by nemal sedieť vo vozíku aj 5 hodín, veď to je choré, je v tej istej polohe a s tou istou plienkou, moja striedačka to tak robí, ja pacientku dávam sedieť ráno na 2 hodinky v posteli, potom ju dám na bok a potom o dve ho´dky na druhý bok, naobed ideme na vozíku do kucyhni ale maxim. na dve hodiny a pred večerom sedíme v posteli max. 2 hodinky...

pen

Tak to máte úplnú pravdu.Taktiež máme rodinného príslušníka,ktorý je ležiaci pacient.A má neskutočné problémy s dekubitmi.A to je umiestnený v zdravotníckom zariadení za 30.000ešte SK._ mesačne.Aje tam 19 sestier na 20 pacientov.Samozrejme,že sa striedajú.Stále len počujeme,že nestíhajú.Mali by!!!!!
Ako ja viem ošetrovateľská starostlivosť sa posudzuje aj podľa množstva pacientov s dekubitmi.A sú vstupnou bránou k infekciám-na ktoré 5-6 x častejšie pacienti zomierajú ako na skutočnú diagnózu.Ošetrovatelia aj zdravotný personál by sam mal nad touto skutočnosťou zamyslieť.
Už sme mu,,naordinovaliô aj anti dekubítny matrac.Lenže stále im všetko musíme poradiť-inak by ich to samo od seba nenapadlo.

nelita

ahojte vsetci mam syna na dychcom pristroji a je tiež ležieci debubity sme ošetrovali aj promogramom predpiše aj obvodny lekar

nellka

Rng, ďakujem za poučenie, niečo o tom viem, ale tvoj výklad si vždy rada prečítam!:)
Ok, mne je jasné, že každé 2h je asi málo...chcelo by to špec. matrace pre takto imobilných pacientov, alebo napr. tie manžety, čo si spomínal...ja len že teória a prax sú dve vééééľmi rozdielne veci. Neviem si predstaviť, ako by som v nemocnici každých 15min. otáčala 6 a niekedy aj viac pac. spolu s jednou kolegyňou...nič iné by som nerobila. A vôbec, pac. po OP majú bolesti, keď sa s nimi hýbe, pospávajú a ja tam každých 15min prídem, zobudím ho, otočím, namasírujem....proste to nejde.
Ja riešenie vidím skôr v tých pomôckach, čo som opísala vyššie.
Súhlasím s tebou, ale fakt by to takto nešlo.