Rady pre ležiacich pacientov

RNG

nelka,na mieste, ktore mas prilahnute sa nedeje dostatocna cirkulacia. Ked sa tam nedostane dost krvi a zivin, bunky zacinaju odumierat. Prevalovanie kazde 2 hodiny nestaci, Aj celkom zdravi ludia sa v spanku otacaju ovela castejsie a ti maju lepsiu cirkulaciu, a svalovy tonus, ako starsi a chori pacienti.
Nezabudni, ze do cirkulacie patri nielen krvna ale aj lymfaticka a ta zavisi len od svalov a ich cinnosti, ktora pacientom casto chyba. Lymfa (je jej 3xtolko v tele ako krvi) sluzi na odnasanie odpadu v tele a pohybuje sa len ako vysledok svalovej cinnosti tj ked pacientov aspon neprevalujes pravidelne(alebo nemas specialnu postel, ktora to pomalicky robi sama)po case nedostatocne hybajuca sa lymfa zamori cele telo a nastane rozpad.
Tu v USA som videl v nemocniciach pouzivat systemy nafukujucich sa manziet na rozne casti tela, ktorymi takto nahradzali nedostatok svalovej cinnosti a pumpovali lymfu. Cyklus bol niekolkominutovy a cely den. Relativna rychlost bola velmi mala, ako ultrapomala masaz, ale 24 hodin. Pacienti pri tom bez problemov spali.
Niekde pouzivali aj jemnu elektrostimulacnu masaz, ale na tu mali vymedzene iba kratsie casy, lebo to vyzaduje elektrody na holej kozi a tie nedovolia kozi dychat.

nellka

Rng, prepáč, ale keby som bola ležici pacient a niekto ma chodí každých 15minút otáčať, tak ho asi kdesi pošlem...Myslím, že stačí tie každé dve hodiny, tú stranu, na kt. ležal premasírovať, na dekubity existuje kadečo, treba sa popýtať v sanitase, ostatné veci tu už napísané boli.

sasam

Na dekubity je výborný propolisový krém, pretože môže ísť aj do rany a vyčistí ju. na to potom ešte jeden krém, ktorý ranu zacelý.

RNG

Polohovanie(prevalovanie) kazdych 15 minut zabrani vzniku dekubitov. Masaze jemne, lymfaticke kazdodenne.
Na dekubity som spomenil viackrat zmes praskoveho cukru, kokosoveho oleja a par kvapiek GSE.

anka

AK MOZEM PORADIT AJ SVOJIMI SKUSENOSTAMI TAK NA DEKUBITY JE VHODNA MAST IRUXOL-MONO,KTORU VAM PREDPISE KOZNY LEKAR.NA CISTENIE POUZIVAT VODICKU BETADINE.

ag

plus ku všetkému napísanému je veľmi vhodné reflexne masírovať nohy a to najmä brušká pod palcami na chodidle. Iste všetci viete, že ležiaci pacienti dostanú zápal pľúc, lebo chodením nie sú dráždené reflexné body pľúc. Takže masírujte