Bolest po vytrhnuti zubu - aky liek?

Viktor

Praktické rady pri bolestiach po vytrhnutí zuba/zubov/koreňov:

pred trhaním si zabezpečte tieto veci:
1) - analgetikum (tablety- priemerne silný ibalgin, alebo paralen, alebo silný valetol, ...ak nemáte ťažký zápal (tzv. absces) pod zubom postačia vám aj tie slabšie ako ibalgin apod.).

2) - Ďalej velmi dôležité - pripraviť si sáčok s ľadom do mrazáku, príp. sáčok zmrznutej zeleniny apod.

3) - s anagletikom si v lekárni kúpte repíkový čaj, alebo Curasept

4) - v drogérii antiseptickú ústnu vodu LISTERINE (je jedno akej farby bude)

Po trhaní:
5) - čo najskôr po zákroku si prikladajte na operované miesto zvonka studený obklad (studené vrecko ľadu, alebo zeleniny ktoré ste si pripravili v mrazáku). Ideálne je priložiť si ho ihneď ako vyjdete z ambulancie - dôvod = prvé dve hodiny sú rozhodujúce o tom či vás miesto po trhaní bude bolieť najbližšie dva týždne alebo dva dni. Chladné obklady kladené zvonka ihneď po zákroku nielenže zmierňujú bolesť, ale potláčajú aj zápal a opuch ktorý tam vzniká prakticky hneď po trhaní. Toto nepodceňte a naozaj priložte si to čím skôr a to aj v prípade že ešte žiadnu bolesť necítite kvoli pôsobeniu anestézy a prikladajte si to tak 2 hodiny po zákroku. Keď vám začne odoznievať anestéza dajte si analgetikum - tabletku. Ak si nepriložíte studený obklad do 2 hodín na miesto rany, potom to už ani nemusíte robiť -neskoro- miesto vás začne bolieť tak že vám ani tie najsilnejšie analgetiká nepomôžu (vlastné skusenosti)

6) veľmi dobrá rada = po zákroku vám zubár na miesto kde bol zub trhaný priloží tampón a povie vám že máte doň zahryznúť a držať zahryznuté tak 30-40 minút. Toto silno odporúčam dodržať , tých 30 minút ani neotvoriť ústa napriek tej neprijemnej pachuti z krvi. Na mieste kde vám zub/zuby trhali sa musí vytvoriť krvná zrazenina, nie len kvoli zastaveniu krvácania ale aj kvoli tomu že v nej sa budú neskôr vytvárať protilátky ktorými vám vlastný organizmus ranu lieči. Takže túto krvnú zrazeninu sa v žiadnom prípade nesnažte odstrániť vyplachovaním alebo inak, proste prvý deň po zákroku nevyplachujte vôbec, na druhý a tretí deň len tak jemne prelejte vodu (letný repíkovy čaj) z jednej strany na druhú a ďalšie dni opatrne začnite vyplachovať. V žiadnom prípade ju nevycucávajte (pozor na to lebo budete mať k tomu sklony). Ak sa jej príliš skoro zbavíte nečudujte sa že vás navštívia veľké bolesti ktoré budete cítiť až na kosti pod vytrhnutým zubom a to je poviem vám ešte len bolesť, zvlášť keď budete piť alebo jesť a niečo drobné sa vám tam dostane.

7) aspon 3-4 hodiny po zákroku nejesť, nepiť- tu odporúčam najesť sa ešte pred trhaním, aj preto aby ste potom neboli hladní, aj preto že trhanie s plným žalúdkom je vždy znesitelnejšie ako na lačno

8) na druhý deň (nie skôr) začnite opatrne ústa prelievať/vyplachovať najskôr ústnou vodou Listerine a cca 15 minút po tom repíkom (ak nemáte dobré skúsenosti s repíkom, skúste to s Curaseptom, ale to len v prípade že vám bude robiť zle repík (velmi málo pravdepodobné). Ostatné zuby si normálne umývajte pred vyplachovaním, hygiena musí byť, ale robte to opatrne aby ste neprišli o ten krvný vankúš na mieste trhania

9) rátajte s tým že aj na druhý deň môžte opuchnúť, ak sa tak stane proste len priložte studený obklad a vydržte to 2-3 hodiny

................................

vela štastia a hlavne sa nebojte príliš k tomu zubárovi zájsť. Trhanie je v pohode, ovela horšie je to čo príde potom, ale keď sa budete držať týchto rád, prejdete tým hladko a na tretí, či štvrtý deň po trhaní ani nebudete vedieť že vám niečo trhali. Na druhej strane keď podceníte studené obklady, nebudete si ústa preplachovať, alebo si vycucnete krvnú zrazeninu, bude vás tá rana bolieť aj 2 týždne...nemôžte sa potom ale čudovať - môžete si za to sami. Betre to tak že viem o čom píšem...trhali mi 2 zuby u ktorých som tento postup nedodržal a od bolesti som mohol steny škrabať - vyše 2 týždne! Potom mi trhali ďalšie 4 zuby, poradili mi tento postup a po troch dňoch som po trhaní som vôbec nič necítil. Z toho 2 zuby išli von komplikovane po zápale apod.

Vela štastia a držte sa zásad, oplatí sa. Chémiu do seba nedávajte žiadnu, okrem jedného druhu analgetika aj to iba kým vás to bude bolieť

zbindo33

Na silny zapal a bolest je najlepsi Nimed ale je len na predpis a je to dost agresivny liek ma vela vedlajsich ucinkov.Ale 100 percent zabera

stolcekk

Mne dneska trhal 10 korenov..cize dve stolicky plus jeden predny...predpisal mi Dalacin C mg 300.uvidim ci tie antibiotika pomôzu...ale spôsob ako to vytrhol ma prekvapil(v dobrom)

Norek

Mohol by som na tu ranu po vytrhnuti zubu a zapalene dasna okolo aplikovat napr.Bioparox? Ten sa pouziva aj na zapaly a aj bolesti hrdla,hrtana,aj po vytrhnuti mandli...

Martini

Miesto po vytrhnuti zubu boli maximalne ten den kedy sa zub trhal, a potom este trochu tyzden. Ak silne boli aj nadalej, zubar si neurobil dobre svoju pracu. Poslite ho niekam a chodte k inemu zubarovi.

Eva531

Raz tam poradca jednemu pacientovi napisal, nech si kupi Curasept. A napisal mu aj to, ze ak by mu v lekarni namiesto Curaseptu ponukli Corsodyl, nech si radsej vyplachuje ranu cistou vodou, ale Corsodylom v ziadnom pripade nie. Ja neviem, preco je to tak.