Zinok - ako ho užívať?

Príspevok v téme: Zinok - ako ho užívať?
Ellaa

AHojte, pred dvoma dňami som si kupila zinok... hlavnou pričinou je zla kvalita pleti (akne), na rast vlasov a aby sa mi menej štiepili nechty... jedna tableta obsahuje 10 mg zinku a čitala som že je to velmi malo... davam si ju každé ráno .. nebolo by lepšie dať si jednu aj večer? alebo radšej nie.... vraj sa tym veľmi zaťažuje pečeň.. vďaka

Ellaa

Ďakujem za vaše názory.... ale stále neviem či robím dobre že ho užívam aj ráno aj večer... čiže to je cca 20 mg denne... niekde som aj čítala, že na strebávanie zinku pomáha žihlavový čaj.. je to pravda?

Martini

Kedysi nam tvrdili ze treba jest biologicky viazane zelezo a vnucovali nam spenat. Teraz je moderny vitamin C a niektori ho vnucuju aj ked je hnusne kysly. V buducnosti mozno budeme navstevovat povinne solarko aby sme mali dostatok vitaminu D. ..... Hlúposť nepozná hraníc. ..... K tomu zinku a medi. Nakupte si v zeleziarstve pozinkovany medeny plech, a mate zasobu na dlhy cas :-)

BJ

Nieje pravda, ze potreba zinku mimo stravy je zriedkava. Je praveze casta. Staci si urobit vlasovu analyzu, a to je jediny bezpecny sposob, ako pouzivat zinok vo vacsich davkach. Bez analyzy by som ostal len na davke preventivnej.
U zinku je dolezita jeho vyuzitelnost. Bezne tabletky maju len okolo 10-15%, zinok v chelatovej vazbe ma cez 60%.
Prave toto je nebezpecne, na tabletke napisu 10mg, ale kedze pravdepodobne nejde o chelatovu vazbu, vstrebe sa prinajlepsom 1-1,5 mg.

Urcite si zozen chelatovy zinok, a uzivaj ho zasadne nalacno, s poharom vody. Potom pockaj aspon pol hodinu, kym budes nieco jest. Takto sa vstrebe tych deklarovanych 60%. Zaroven odpada negativum blokovania inych latok.

Ovela castejsi je vsak deficit medi. Prave zinok a med su protichodne, zinok zablokuje vstrebavanie medi, ak su v creve obsiahnute naraz a zinok je vo vacsom mnozstve. Pokial sa chce niekto zahravat s uzivanim mineralnych doplnkov, mal by to zobrat komplexne, a nastudovat si vsetko o metabolizme medi, zinku a zeleza, kedze tieto 3 so sebou uzko suvisia. Pokial mas napriklad uz teraz prebytok zinku a deficit medi, a dostatok zeleza, uzivanim zinku si mozes potiaze len zhorsit, kedze ti este viac zhorsi deficit medi, a bez dostatku medi sa v tele nemoze spravne vyuzivat zelezo, hromadi sa v organoch, pre ktore je toxicke, a v krvi pritom chyba, takze to vyzera ako chudokrvnost, a ak dotycny v tomto stave zacne este doplnat zelezo, tak si svoj zdravotny stav zhorsi este dvojnasobne, a chudokrvnosti sa nezbavi.

Myslim, ze uz som to tu pisal niekolko krat, ze doplnat synteticke mineraly naslepo a bez patricneho know-how, je hazard so zdravim, bezpecny je akurat vitamin C, horcik a pangamin.

Maros75

Priveľa dobroty

Náhodný nežiaduci príjem zinku vyše 200 mg je veľmi toxický a zapríčiní zvracanie a nevoľnosť, pričom dlhodobé užívanie doplnkov môže interferovať s absorpciou medi a železa. Je to preto, lebo meď, železo a zinok prechádzajú rovnakým spôsobom z čreva do krvného riečišťa; priveľký príjem jednej minerálnej látky naruší absorpciu ostatných.

Optimálne dávky

Väčšina ľudí v Európe má adekvátny príjem zinku z pestrej vyváženej stravy a potreba príjmu vo výživových doplnkoch je len zriedkavá.4 Zjavné symptómy deficiencie, napríklad slabý rast u detí, impotencia a poranenie kože, sú zriedkavé, ale nedostatok zinku sa považuje za dôležitý dôvod, prečo je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Všeobecne platí, že vyvážená strava poskytuje dostatok živín a doplnky sú užitočné iba vtedy, keď sa vám zo stravy nedostáva ich dostatočné množstvo (napríklad pri nedostatočnom energetickom príjme, alkoholizme alebo poruche zažívania).