patrit k narodu/zemi

Príspevok v téme: patrit k narodu/zemi
jacquelinn

Možno sa vám to bude zdať hlúposť ale už dlhšiu dobu nad tým premýšľam. Cítite sa byť, resp. patriť k nejakému národu? Že sem patrím, z tejto zeme som, mám takú povahu, nosím to v sebe. Narodila som sa v býv. Juhoslávii, ale od mala žijem na Slovensku. V podstate mám len cudzie meno, otca cudzinca a iné miesto narodenia ale odjakživa som si tu pripadala ako exot. Hlavne keď každý začal riešiť ako sa volám, že mám také črty a pod. Nieže by ma to urážalo ale ja vlastne neviem kam patrím. Žijem na Slovensku vyše 20 rokov, páči sa mi kultúra, folklór, hory, jedlo všetko ale stále mám pocit akoby som len ,,ochutnávala,,. Bola na návšteve. Raz sa riešili otázky ohľadom SR a mňa zahriakli že čo sa do toho starám keď nie som z tadeto. Možno po toľkých rokoch sem patrím ale vlastne to tak ani necítim. Chcem povedať že som hrdá na svojich predkov, chcem povedať že Tatry sú moje, že sa tu cítim doma ale nie je to tak. Nie som ani Juhoslovanka. V živote som tam potom nebola a ani ma to tam neláka. Iba mám pocit že mám povahu bližšiu k nim.
Škrie ma že takto to bude všade. Aj keď pôjdem do Škótska tak budem len cudzinec a votrelec.

jajka001_

suhlas s uhlim, narod tvoria ludia, ktori maju nieco spolocne. na slovensku ludia spolu nedrzia. nikto nema problem stat sa niekym inym, a velmi rychlo/ americanom, anglicanom, nemcom, rakusanom/

lochness

ja som sa tu narodila aj vyrastla a predsa ma to vzdy taha inam :)) skor mam pocit ze som sa narodila do zlej krajiny, nie som na nu hrda ani sa z nej nijak netesim, jasne ze krasnu prirodu ocenujem ale ovela viac sa mi napriklad paci finsko a jeho nadherne jazera, alebo hoci svedsko, norsko, skotsko, anglicko... proste chladnejsie krajiny s vyssou urovnou, dlhsou a krajsou historiou, krajsimi jazykmi... fascinuju ma ovela viac nez to co je u nas, mam pocit ze je tu prilis vela faktorov ktore mi zabranuju citit cokolvek pozitivne k tejto krajine (jasne ze nikde to nie je idealne, ale jednoducho mam taky pocit)... mam v plane po skole sa prestahovat s priatelom do finska a aj ked mi tam niekto bude davat najavo ze som cudzinka, kaslat na to, ten pocit co vo mne ta krajina vyvolava mi nevezme :) a ty by si to mala brat takisto - patris tam kam sa rozhodnes patrit :)

uhlie

Jasne , ze sem patris. Nepatria sem ti, co ta odstrkuju. Vyhoda prislusnosti k narodu je v tom, ze ludia dokazu spolupracovat, lebo maju spolocne zaujmy, jazyk, zem... Ak to nevedia, tak nema zmysel, aby taky narod existoval a v blizkej dobe sa taky stat rozpadne. Ludia musia spolupracovat, podporovat sa. ale sa aj vzajomne kontrolovat. jedine tak to moze fungovat. Vsetko ma svoju cenu.

Deria

Ja zijem v Nemecku cez 20 rokov ale mojou domovinou zostane vzdy Slovensko, pretoze tam som sa nielen narodila ale aj prezila detstvo i cast svojej mladosti a tam zije aj moja rodina. V Nemecku sa sice citim ako doma a nemyslim, ze by som to vsetko, co som si vybudovala, chcela opustit, mam tu teda svoje zazemie ale domovinu ma kazdy iba jednu! Paradoxom je, ze v cudzej krajine sa stavas vlastencom, ci chces, ci nechces. Odhliadnuc od toho, ci zijes stastne alebo nie, zostavas akosi rozpoltena. Snad kazdy cudzinec, ktory tu zije, to tak citi. To je zrejme udel vsetkych, ktori sa rozhodli zit mimo svojej rodnej krajiny. No co uz? Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody. Keby neboli horsie problemy na svete.....

J111

Po schválení nového zákonníka práce, no, neviem, neviem, kto sa ešte bude hlásiť, asi len tí, ktorých sa nebude týkať.

angela85

ja tiez zboznujem krasy tejto krajiny, hlavne strazovske vrchy, a aj ludi ktorymi sa obklopujem. mnoho krat si poviem ze tohto cloveka som mala spoznat a na tychto kopcoch sa citim skvele
lenze clovek sa moze udomacnit kde on chce a ten pocit ti nevezme nik

doubledog

ja ked vyleziem niekam na Malu fatru, Strazovske vrchy ci nejake ine slovenske kopce a pozeram po krajine, citim, ze k tejto zemi patrim.

ale ked zlezem dole a stretnem miestnych obyvatelov, tento pocit sa zacne vytracat.

luciano

jacquelinn, tiež som sa narodil v inom štáte, ale už 45 rokov žijem na Slovensku. Necítim sa ako Slovák, ale cítim sa ako občan tejto prekrásnej krajiny. Nie je dôležité, akej si národnosti, dôležité je, že sa cítiš na Slovensku ako doma. Nemusíš sa báť, patríme sem a nik nám tento pocit nemôže zobrať.