Má niekto skúsenost s darcovstvom vajíčka?

Príspevok v téme: Má niekto skúsenost s darcovstvom vajíčka?
annaka

mojou jedinou cestou stat sa matkou je umelé oplodnenie s darovanými vajíčkami.nakoľko u nás na slovensku vraj sa to nedá,ideme s manželom do brna.to,že budeme musiet zaplatit cca.6000 eu,to sme už prijali,ale rada by som vedela,či z vás niekto už prešiel stouto cestou,a či máte nejakú skúsenost v tomto smere.bola by som rada,keby sa mi niekto z vas ozval.dakujem

talentmania

Presne pisu tu ty co o tom nemaju ani sajnu ako by sa citili oni keby nemohli pocat dieta.A ja dakujem vsetkym zenam kt.daruju svoje vajicka inym zenam aj ked ja osobne som to nepotrebovala.Ale keby ze ano urcite by som tuto sancu vyuzila.:D))

Laurina22

Nerozumiem co je na tom zvratene,inak by ste pisali zeny,ak by ste boli neplodne a jedina moznost mat vytuzene dieta v naruci by bolo umele oplodnenie!!!

talentmania

Ze zvratenos:D))
Najlepsie ked sa zacnu zapajat do temy ludia kt.nemaju o tom ani sajnu:D))Mozno aj vy sami ste umelo vytvoreny ha ha a nemate o tom ani tusenie:D))

isabella

no, nacalo sa tu vselico, ale ja osobne by som vajicko darovat nedokazala, mozno som sebecka, ale nezniesla by som ten pocit, ze niekde po svete beha moje dieta a ja ho nepoznam a nemozem dohliadat na to aby dostalo vsetko co potrebuje a pod... a nema to nic s nabozenstvom... hold kazdy je iny, nech si kazdy kona ako uzna za vhodne

bublifukq

Ako chlap mozem povedat, ze radsej nemat ziadne dieta ako keby mal cudzi \"darovat semeno\" (by som ho zabil). To chces vychovavat cudzie dieta? Si ho rovno adoptuj.

talentmania

Milujem tieto nabozenske reci.Ja mam dieta tiez po umelom oplodneni a som najstastnejsia na svete ze sa nam to podarilo a ze existuju uz taketo centra kt.sa s tym zaoberaju.A mimochodom tato tema je uplne o niecom inom.Autorka tu hlada pomoc pripadne informacie o umelom oplodneni a nie nabozenske reci ako je to nespravne a ......
takze si to nechajte na inu temu alebo si zalozte vlastnu:D))):D)))

Laurina22

Bella a ak by si ty nemohla mat dieta prirodzenou cestou a tvojou jedinou nadejou je umele oplodnenie,co by si urobila?

Weva

Bella12 - nacala si zaujimavu a velmi komplikovanu temu... da sa na to pozerat i tak, ze niektore tie vajicka aspon nejaku sancu dostanu, inak by oplodnene neboli vobec a pri menstruacii darkyne sli ako "odpad" von z tela...

Ale beriem, ze je ine, ked uz oplodnene boli a zacali sa delit. Len si nemyslim, ze niekolko dnova blastula je uz "clovek". A i v prirode dochadza k potratom v takychto rannych stadiach velmi casto - len teraz tie rozhodnutia berie do ruk clovek a nie priroda.

Co navrhujes Ty? Resp ako sa podla Teba ma k tomuto problemu pristupovat eticky? Maju sa tie neplodne pary skratka zmierit s osudom a byt bez deti?

bella12

Agnes999, darovaním vajíčok chceš pomáhať neplodným párom, ale zamyslela si sa nad tým, ako bude s Tvojimi vajíčkami klinikou asistovanej reprodukcie nakladané? Annaka, vieš aká je cena jedného dieťaťa narodeného vďaka umelému oplodneniu?

Bežná prax je, že sa oplodňuje viac vajíčok (8-10), vzniknuté embryá sa kultivujú a z nich sa vyberú najlepšie 2-4, ktoré sa umiestnia do maternice. V prípade, že bolo vložených viac embryí a uhniezdili sa všetky, žene je ponúknutý selektívny potrat, to znamená že, si ponechá 1 max. 2 embryá a zvyšné sa potratia. Embryá, ktoré vznikli umelým oplodnením a neboli vložené do tela ženy, sa zvyčajne zmrazia kryokonzerváciou (-180 st.C), pričom mnohé toto zmrazenie neprežijú.

Človek je človekom od počatia a má svoju dôstojnosť - aj keď je v štádiu niekoľkodňového embrya. Metódy používané centrami asistovanej reprodukcie predstavujú vážny morálny problém: manipulácia s embryami, eugenická selekcia embryí (výber najlepších), likvidácia poškodených a nadbytočných embryí, zmrazovanie embryí. Ak sa umelé oplodnenie podarí, rodičia sa tešia jednému - dvom deťom, avšak zabúdajú, že ich cenou je smrť ich 6-8 súrodencov, ktorí nemali také šťastie. Na nevyužité embryá sa hľadí iba ako na materiál, prípadne vedľajší produkt či odpad.

Aj keď je umelé oplodnenie ponúkané ako pomoc neplodným párom, v skutočnosti nerešpektuje dôstojnosť ľudskej osoby a na dieťa sa pozerá ako na tovar, ktorý si niekto "objednal" a klinika je zodpovedná za jeho "produkciu". Ak by to tak nebolo, na všetky vzniknuté embryá by sa hľadelo s úctou a rešpektom, ktoré prislúcha ľudskej osobe.