Ako sa do štátnic nezblázniť

chocholusik

ahoj cheatet.
u nás bola tiež dôležitejšia obhajoba diplomovky, treba hovoriť k veci, menej teórie, viac sa venovať vlastnému prínosu k téme, čiže vlastné závery, návrhy, opatrenia, atď. a vlastnými slovami, čo najmenej čítať z prezentácie, hovoriť ku komisii - udržiavať očný kontakt - aby to malo trochu aj úroveň
a tie otázky - naozaj stačí začať, vedieť sa "zaradiť", čiže naozaj stačí tých pár viet a oni z teba ostatné vytiahnu otázkami - treba vypočuť otázku do konca, neskočiť im do reči, keď Ťa napadne odpoveď - v tej ich otázke je često pol odpovede, prípadne stačí prikývnuť, dopovedať slovo a tak...naozaj pomáhajú....len neostať ticho, "partizánom" skúšku nedajú...
kočka, čo odpovedala predo mnou pred komisiou,keď som sa pripravovala... myslím, že vedela akurát z akého predmetu odpovedá a pekne ju naviedli otázkami, povedala áno, nie, prípadne dokončila vetu a bolo....oni vedia, že veľkú úlohu hrá stres, človek dostane okno a tak...
takže hlavne práca a k otázkam len to najpodstatnejšie, hlavne žiadne omáčky, je toho kvantum, aj tak si všetko nezapamätáš...
ja som povedala len to najpodstatnejšie, pár vecí, a keď som im vypichla hlavné, tak ma ani netrápili otázkami - mala som jednu max. dve ku každému okruhu, a tiež to boli podstatnejšie veci, žiadne chytáky.
takže žiadne strachy...naozaj už chýba len tá bodka na konci :o)
Veľa zdaru.

cheatet

Dik chocholusik. Mne bolo povedane, ze si treba hlavne dobre pripravit prezentaciu k diplomke a ze to je 85% uspechu, a ku kazdej otazke staci zacat. 2-3 vety a oni potom budu s nami diskutovat a navedu nas. Som zvedava. Kiez by o tak bolo. U vas to ako prebiehalo?

chocholusik

Dík za gratulácie...za pár dní budú gratulovať Vám...

bol tu dotaz, že ako opakovať...a bol tu nápad, že si treba spracovať kartičky ku každej otázke s podstatnými bodmi - nejakú kostru vypracovanej otázky. myslím, že je to veľmi dobrý nápad - aj na opakovanie, aj na rýchle prebehnutie otázok pred štátnicou...
ja som mala so sebou všetky otázky s vyznačenými podstatnými vecami a pol dňa som sa v tom hrabala...úplne by mi boli stačili tie kartičky...len tak si to oživiť, aby človek vedel s niečím začať...a potom Vás už napadne aj to ostatné..aj keď je to individuálna vec, ja som pred štátnicou nadávala, že som bola lenivá vypracovať si tie kartičky.

takže ešte raz - DRŽÍM PALCE!!!

anci

tak zajtra sa ide na to!!! mam pocit, ze v tej hlave nemam nic, ale myslim, ze je to asi normalne. prejdene skoro vsetko, este dnes to snad dorazim!
zajtra dam vediet ako (ak to prezijem :) )

puppy..

ahojte, mna rto caka za 21 dni a viem len 24 otazok zo 100 :((((( teda viem ako viem... poradite mi prosim vas hlavne ze ako ste to opakovali? na opkovanie budem mat 4 dni, neveim ze ci si to mam len citat alebo co. a hlavne neviem co mam robit en pred statnicami :) ste opakovali alebo stesi oddychli? lebo ja sa bojimze ked nebudem opkaovat, tak zabudnem.

katka...

Chocholusik, blahozelam. To hej kazdy hovori, ze sa netreba stresovat, ze to ako maturita - formalita. Ale asi si to kazdy musi odzit, ten stres. Tak ja mam este nieco vyse tyzdna cas, ostane mi este tak 5 dni na opakovanie + priprava obhajoby. Tak dufam, ze to zvladnem a nedostanem "okno".

chocholusik

ahojte.
tak to mám úspešne za sebou. ešte mi to nedochádza...
a čakateľom: veľmi sa nestresujte...len tak preventívne :o) pokiaľ ste sa učili, oni už z Vás niečo vypáčia :o)a za tých pár rokov sa na Vás určite niečo nalepilo.
učiť som sa začala v pondelok, k tomu rodina, zamestnanie a dnes som štátnicovala...a v pohode...nervy to boli poriadne...ale všetci vraveli, že sa zbytočne toľko trasiem...a mali pravdu...aj keď som ich mala chuť prihlobiť opätkom do zeme, keď mi to už po stý krát opakovali...
takže nestresujte...je to skúška ako každá iná...akurát je tam viac divákov :o)
DRŽÍM PALCE!!!!!