Zahranicie

sway.

Ja som zila chvilku v Spanielsku (letne prazdniny).Isla som v 14 k tete - nulovy zorobok,dobra skusenost.Potom v 17 Grecko,to som trochu pracovala u jednej rodiny,cisto len na naklady.V 20 som odisla do Prahy.Mala som uz nejake pracovne skusenosti z SK a hladala som si priamo na mieste "kancelarsku" pracu.Tu som doteraz (mam 24),ale odchadzam do Argentiny - to je uz na projekt cez firmu.Dovod mojho odchodu bol,ze som chcela vidiet svet.Europa pobehana a je prilezitost ist dalej:-)Zatial som nesla nikam kvoli peniazom.
Ja si nemyslim,ze je to az take super,ist do zahranicia a robit manualnu pracu.Domaci budu tebou pohrdat a zapadnes v SK/CZ/Polskej komunite.Mozno sa budes mat lepsie ako na SVK,co sa tyka zivotneho standardu a nieco uvidis.Pracovny postup je vsak zriednavy a potom sa ludia vracaju,lebo ich to nenaplna.Zalezi kolko mas rokov,co vies robit doma a co chces robit v buducnosti.Ja by som odporucila,ak si inteligentna,radsej pockat.Ist na skolu,spravit si nejaky semester vonku a odist az ked si budes schopna najst kvalifikovanu pracu.Tatko poznam dost ludi a su kade tade okolo sveta, dokazu si aj pekne zarobit a mozu si vyberat.Pri manualnej praci (praci v hoteloch,baroch,au pair a podobne) hrozi strata cennych rokov,ktore keby boli lepsie vyuzite,dostala by si sa dalej.Toto je z mojho pohladu dobre mozno na prazdniny.Na sk je teraz dost prilezitosti na zaciatok "kariery".

karkulkaa

odišla som hneď po skončení strednej školy, takže som mala 19..chcela som si trochu zarobiť počas leta a potom sa vrátiť späť domov, čo sa zatiaľ ešte nestalo....šla som do Škótska cez jednu agentúru a pracovala som vo veľkosklade pre Tesco.Žilo sa tam fajn, dalo sa aj ušetriť, kúpila som si čo som potrebovala aj čo som chcela a vôbec mi nebolo tých peňazí ľúto..po 2,5 roku som sa presťahovala do Írska za priateľom, teraz už 3.rok pracujem v obchodnom dome ako predavačka.Nie je tu až tak super ako bolo v Škótsku, je tu o niečo drahšie, ale ešte stále sa dá niečo ušetriť a žiť bez stresov o peniaze, ale tiež to nie je žiadna sláva, no možno stále lepšie ako na Slovensku...chystáš sa niekam von?

jankaaaaaaaaa

ja niesom este nikde :D chystam sa na buduci rok ked dokoncim skolu.
tiez poznam vela ludi co odislo do zahranicia. pracu si zohnali bud cez agenturu, cez znamych alebo len tak cez inzeraty v novinach

jankaaaaaaaaa

tu na slovensku je tak nastaveny system, ze clovek len chodi do roboty, setri kazde jedno euro, nic si nemoze dovolit kupit. osamostatnit sa , to tu neexistuje, lebo clovek si nema ako kupit byt, jedine sa zadlzit na 30rokov na hypoteku alebo splacat horibilne sumy za najomne, pritom z tych priemernych platov co su na slovensku je to priam nemozne..
nedavno som citala v nejakych novinach prieskum o cenach za najomne v hl. mestach v prepocte na priemernu mzdu.. a neverili by ste, ale BA skoncila na druhom mieste. teda v bratislave je druhe najdrahsie byvanie v prepocte na priemernu mzdu..
je to tu take ze clovek ma tak nastaveny plat a odvody a dane, len aby naaahodou nieco naviac nenasetril a nemohol si nieco viac dovolit.
to hovorim o normalnej a poctivej praci..
nie o praci v politike, mafii a podobnej nelegalnej cinnosti. lebo iba takto sa tu clovek moze mat dobre

jajka001

a hlavne je tam uplne ina mentalita. staci pozriet na ludi co pridu zvonku aki su kludni a spokojni a na tych ktori tu ziju, vecne namrzeni a unaveni.

jankaaaaaaaaa

vo vyspelych krajinach je to tak nastavene, ze clovek ktory pracuje sa dokaze uzivit.
napr. v UK je minimalna mzda 6libier na hodinu.. v takych krajinach dokaze clovek slusne vyzit aj z minimalnej mzdy a nieco si aj usetrit
tu na slovensku z minimalnej mzdy clovek nevyzije, nema z coho platit najom, jedlo, cestovanie atd. tu na svk ani s kvalifikovanou pracou clovek nezarobi tolko aby sa mal dobre, tu len zije zo dna na den a pocita kazde euro , aby neminul nahodou nieco navyse. je to tu proste na zaplakanie, ubohe a smiesne.
v zahranici si obycajnou pracou v sklade, za pasom, casnictvom clovek dokaze zarobit na porovnanie tolko co tu clovek s vyosokou skolou a so skusenostami a neviem cim. ked ma clovek moznost, treba odist..