su to hemoroidy?

Príspevok v téme: su to hemoroidy?
cortex

dobry den, asi pred dvomi mesiacmi som si v oblasti análneho otvoru nahmatala nieco ako kozny vyrastok. neboli, nekrvaca, nesvrbi, ale stale pocitujem dikomfort, jedoducho mi vadi, stale ho citim.nie je cerveny, ma normalnu farbu koze, nie je tvrdy,skor ako kozny privesok. vie niekto co by to mohlo byt, pripadne co mi pomoze? dakujem :)

luciano

Hemoroidy mám už dlho. Môj recept je po každej stolici umyť konečník mydlovou vodou. Už roky mi tento recept znamenite pomáha. Hemoroidy sú za dva dni preč.

Maros75

Symptómy
V závislosti od prejavu tvorby hemoroidov sa ochorenie rozdeľuje do troch štádií, ktoré sú spojené s rôznymi symptómami:
štádium I
V tomto štádiu sú uzlíky malé a z vonku nie sú viditeľné. Môžu zmiznúť samé, bez špeciálnych liečebných opatrení a často nespôsobujú nijaké ťažkosti. Pretože análna sliznica vo vnútri análneho kanála nie je citlivá na bolesť, nevznikajú v tomto čase ešte žiadne bolesti. Postihnutí pacienti ochorenie väčšinou spozorujú vďaka príležitostne sa vyskytujúcim vrstvám svetločervenej krvi na stolici alebo na toaletnom papieri.

štádium II
Tu sú uzlíky už väčšie. Bez príslušnej terapie už nemôžu spontánne zmiznúť. Pri odchode stolice sa pred otvorením ritného otvoru niekedy stlačia a vzápätí sa sami opäť stiahnu do análneho kanálu. Môžu sa objaviť bolesti, ktoré vychádzajú kože análneho otvoru silne citlivého na bolesť. Ďalšími symptómami sú v tomto štádiu bezbolestné krvácanie pri vylučovaní stolice, ktoré sa môže objaviť buď ako navrstvenie na stolici alebo ako kvapkajúce krvácanie, pálenie a svrbenie (= pruritus) v oblasti ritného otvoru a mokvanie. Pacienti opisujú, že po odchode stolice majú pocit neúplného vyprázdnenia resp. pocit cudzieho telesa.

štádium III
V tomto štádiu uzlíky pri vylučovaní stolice alebo aj spontánne pred otvorením ritného otvoru celkom klesajú a samé sa už do análneho otvoru nestiahnu. Pritom môže dôjsť k takzvanému análnemu prolapsu, pri ktorom sa okrem hemoroidov z ritného otvoru až do dvoch centimetrov vyklenie aj sliznica análneho kanálu. Pacietni trpia pichaním, pálením a svrbením v oblasti análneho otvoru a vylučovaním hlienu, ktoré vedie k znečisťovaniu spodného prádla. Opisujú aj pocit neúplného vyprázdnenia resp. permanentný pocit cudzieho telesa v oblasti análneho otvoru. Objavuje sa aj krvácanie, ktoré môže byť veľmi masívne, a bolesti. Ťažkosti sa zosilňujú teplom, napr. pri dodržiavaní pokoja na lôžku.

Komplikácie
Pretože uzlíkovité zmeny vznikajú v oblasti ústiacich miest artériových ciev do dutinkového telesa, môžu pri ich poranení, napr. silným tlačením pri odchode stolice alebo utieraním toaletným papierom, vzniknúť masívne artériové krvácania, ktoré musia byť lekársky ošetrené. Ohrození sú preto hlavne pacienti s vysokým artériovým krvným tlakom.
V pokročilom štádiu, keď hemoroidy vystupujú pred análny otvor častejšie, môže dôjsť k privretiu nejakého uzlíka ( = inkracerácia), ktoré spôsobuje prudké bolesti a je spojené so zastavením krvi v cievach uzlíka. Následne môže vzniknúť tmavočervené venostatické krvácanie. Cez „krvnú prekážku“ tečie krv do odtekajúcich žíl dutinkového telesa, čím sa vytvárajú krvné zrazeniny ( = trombózy) a môžu viesť k uzavretiu ciev. Aj pri tomto prežívajú postihnutí pacienti prudké bolesti. Okrem toho môže pri dlhšie trvajúcich poruchách prekrvenia odumierať tkanivo v pricviknutých uzlíkoch.
Hemoroidy, ktoré pred análnym otvorom ležia permanentne, sú často zraňované utieraním toaletným papierom. Môžu vznikať mokvané, ekzémovité kožné zmeny (ekzém = „neorodermitída“) a nádory, takzvané análne fisúry. Pretože stolica obsahuje mnoho baktérií, vznikajú na odretých uzlíkoch ľahké infekcie. Z takýchto infekcií vznikajú niekedy väčšie ložiská hnisu, takzvané abscesy, ktoré sa musia chirurgicky odstrániť. Je možné aj vytvorenie hlbokých, stále zapálených chodbičiek (análnych fistulí), ktoré môžu preniknúť ku koži, konečníku alebo do panvy.

Diagnóza
Pacientami opisované ťažkosti dávajú často podnet na podozrenie na hemoroidné ochorenie. Symptómy sa však nedajú spoľahlivo odlíšiť od iných ochorení. Hlavne pri krvácaní počas vyprázdňovania sa musí ako príčina vylúčiť zhubný nádor v oblasti hrubého čreva a konečníka (= kolorektálny karcinóm). Preto by v každom prípade malo nasledovať dôkladné telesné vyšetrenie pacienta, pri ktorom sa ohmatá oblasť análneho otvoru ( = palpačné vyšetrenie). Týmto spôsobom sa dajú zistiť uzlíkovité zmeny.
Kvôli potvrdeniu diagnózy spravidla nasleduje endoskopia análneho kanála ( = proktoskopia) a konečníka ( = rektoskopia). Aby sa ako príčina pri krvácaní vylúčil zhubný tumor v oblasti hrubého čreva, je vyšetrenie často spojené s endoskopiou hrubého čreva ( = koloskopia).

Terapia
Hemoroidy sa nemusia bezpodmienečne liečiť, ak nespôsobujú žiadne ťažkosti alebo spôsobujú len príležitostné ťažkosti. Dôležité však je, že sa pri krvácaní v stolici vylúči zhubný nádor pomocou príslušného vyšetrenia.
Rozhodujúcim opatrením na zmiernenie hemoroidných ťažkostí je rozumná regulácia vyprázdňovania. K tomu patrí vyvážená strava bohatá na balastné látky vo forme zeleniny a ovocia, vyhýbanie sa nafukujúcim jedlám a dostatočné množstvo tekutín. Pri trvalejších zápchach v mnohých prípadoch pomáha denné požívanie pšeničných otrúb s množstvom tekutiny.
Okrem toho je dôležitý análna hygiena. Odporúčajú sa pritom sedacie kúpele a obklady z bórovej vody, kamiliek alebo čajovníkového oleja. Ľahšie ťažkosti sa väčšinou dajú úspešne liečiť pomocou hemoroidových mastí alebo čapíkov, ktoré sa vyrábajú na báze kortizónu a pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesti. Od nekontrolovaného, dlhotrvajúceho používania týchto prípravkov sa však odrádza, lebo môžu spôsobovať poškodenia kože.
Pri silnejších symptómoch sa predpisujú rôzne formy liečby. Hemoroidy v štádiu I a II sa môžu sklerotizovať takzvanou sklerotizačnou technikou. Pri nej sa pacientom vstrekuje na cievne prítoky hemoroidov prostriedok (napr. 5% fenol-mandľový olej), čo vedie k „zmršteniu“ a spevneniu tkaniva. Môže sa použiť aj takzvaná ligatúra gumovým pásom podľa Barrona (ligatúra = podviazanie). Pri tejto metóde sa hemoroidy podviažu pomocou gumového pásu, takže ich tkanivo v priebehu niekoľkých dní odumrie a vypudí sa. Ďalšou liečebnou metódou je koagulácia infračerveným svetlom, pre ktorej sa uzlíky hemoroidov sklerotizujú pomocou sondy s infračerveným žiarením.
Ak tieto nechirurgické metódy neprinesú žiadny úspech, alebo ak sú hemoroidy v štádiu III, musí spravidla nasledovať operatívne odstránenie uzlíkov.

Prognóza
Hemoroidy sa dajú väčšinou úspešne liečiť. Problematické je, že veľa pacientov sa hanbí so svojimi symptómami vyhľadať lekára, a ochorenie ďalej postupuje neliečené. Liečba hemoroidovými masťami a čapíkmi v mnohých prípadoch síce spôsobuje rýchle zmiernenie ťažkostí, samotné ochorenie však neodstráni. Preto má význam včasná terapia, ktorá vedie k odstráneniu hemoroidov. Pritom je však možný neskorší, opätovný výskyt hemoroidov (=recidíva).

Profylaxia
Vzniku hemoroidov sa nedá v mnohých prípadoch úplne zabrániť, pretože okrem iných faktorov zohráva pritom značnú úlohu aj vrodená nedostatočnosť väzivového tkaniva. Je však možné postupovanie ochorenia a ťažkostí zmierniť - vedomým stravovaním sa a kontrolovaným vyprázdňovaním. Telesný pohyb vo forme prechádzok alebo plávania tento pozitívny efekt podporujú.

štvrto

Čítajte viac: primar.sme.sk

Maros75

Kúpele v dubovom čaji
Liečba hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom, ale i v celkovom podávaní liekov, v lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi. Diéta má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, silného čaju najmä v akútnom štádiu. Treba prijímať dostatočný príjem tekutín a vláknin v strave. V akútnom štádiu príznakov je vhodné dbať na to, aby bola skôr stolica mäkšia. Odporúča sa vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pritom rušiť a rozptyľovať.
Vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodná je cyklistika alebo jazda na sedadlových vozidlách (motocykel). Medikamentózna liečba môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čapíkov, priaznivo pôsobia aj sedacie kúpele v čaji z dubovej kôry, alebo celková, kedy sa podávajú tablety zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami.

isabella

ak je to skor ako kozny vyrastok, tak moze ist aj o genitalne bradavice, ktore sa mozu objavit aj v oblasti analneho otvoru, asi by som pre posudenie navstivila skor lekara, ked to sama nevies odhadnut, hemoroidy vystupuju z analneho otvoru a ako pise agdusa, malo by to byt nieco ako precnievajuce crevo

Maros75

Kúpele v dubovom čaji
Liečba hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom, ale i v celkovom podávaní liekov, v lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi. Diéta má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, silného čaju najmä v akútnom štádiu. Treba prijímať dostatočný príjem tekutín a vláknin v strave. V akútnom štádiu príznakov je vhodné dbať na to, aby bola skôr stolica mäkšia. Odporúča sa vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pritom rušiť a rozptyľovať.
Vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodná je cyklistika alebo jazda na sedadlových vozidlách (motocykel). Medikamentózna liečba môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čapíkov, priaznivo pôsobia aj sedacie kúpele v čaji z dubovej kôry, alebo celková, kedy sa podávajú tablety zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami.

agduša

Ja to mám, akoby mi prečnievalo črevo vonku. Bola som s tým u lekárky, sú to vonkajšie hemoroidy. Ak to máš takéto, tak je to asi ono. V lekárni ti poradia nejakú mastičku, je toho veľa. Ahoj.

asi hej

moze byt ze mas vonkajsie hemoroidy
ja som mala minule :( neprijemna vec ,jedla si vela sladkeho ? stiplaveho ? to moze byt aj stoho zajdi do lekarne a pytaj si na hemoroidy nieco ,ale ked pises ze to mas uz dva mesiace ,hmm no neviem zajdi opytaj sa a uvidis co povedia v lekrani