Rodinny problem

Príspevok v téme: Rodinny problem
Petka1990

Dobry den,

Tento problem ma moja stara mama a chcel by som sa informovat, ci sa tu nenajdu ludia, ktori s takymto niecim maju skusenost, pripadne nevedia povedat, o co sa moze jednat a co mam, ako vnucka, robit. Je to velmi zvlastny clovek. Vsetko co jej clovek povie, hned zneguje a obrati na zle, stale mysli iba na to co sa mi moze stat, co zle sa mi stane a podobne. To by sa este dalo prezit. Inak sa mi zda dost paranoidna. Ked je v obchode a ide okolo SBSkar tak si mysli, ze ju spehuje a mysli si o nej, ze chce kradnut. Raz mu aj povedala, ze ona nic kradnut nejde, ze nemusi chodit po nej. Vcera to viacmenej vyvrcholilo. Uplne ma sklamala. Moj brat ma priatelku, ktora ma vazne rodinne problemy a vcera ju v izbe obijmal a ona plakala. Snazil sa ju utisit. Stara mama prisla a povedala, ze sa nema bat, ze zeny su emancipovane a nema sa dat. Ze jej nema ublizovat. Proste uplny odvecak, snazil sa jej pomoct! Potom na nu zvrieskol, povedal jej ako to moze po 20 rokoch co ho pozna povedat a jej to doslo, a velmi sa mu ospravedlnovala. Dalej, co mam aj z inych zdrojov, tak manzela (neboheho), mala tak na voditku, ze aj ked niekde spolu boli, tak musel byt iba pri nej. AKonahle iba tancoval s inou zenou, tak sa postavila, vlepila mu facku a museli odist. Aj teraz dokonca, kde mu da na hrob kvety alebo sviecku niekto z jeho znamych okrem jeho blizkej rodiny, tak tie kvety a sviecky povyhadzuje. Ked sme sa jej spytali, ze preco, ved aj oni ho mali radi, tak odpovedala len, ze „tak“ a „nemaju co to tam davat“. Furt sa stazuje, ze sa s nou uz ani nerozpravame, lenze s nou sa ani rozpravat neda – stale si melie svoje a furt ma negativisticke a hyperprotektorske poznamky. Nejde jej to ani vysvetlit. Som uz zufala. Prosim poradte. Mohlo by sa jednat o nejaku poruchu osobnosti? Alebo nebodaj o schizofreniu? Mali by sme tieto priznaky s niekym konzultovat? Prosim o rady. Za kazdu radu budem vdacna.

Petka1990

Bola taka uz predtym, no zhorsuje sa to. Takze to bude asi predsalen demencia. Len cloveka to zranuje a uz neviem, ci nie som nejaka precitlivena alebo co na taketo veci, ale vazne to boli. Este viac tym, ze je to rodina...

Linguistics

Moja stara mama ma taku istu chorobu. Aj stara mama mojho priatela. Je to iba kombinacia starnutia a zlej povahy. Ale neboj sa, bude len horsie.

lenca45

Nenapisala si, ci bola taka aj kedysi.
Moja skusenost s matkou - silny negativizmus, paranoje, take akesi zadumcive smutne stavy, neskor opakovanie sa = priznaky slabej demencie.

jajka001_

vztahovacni a urazlivi ludia su najhorsi
nie je to choroba, je to taka blba povaha
jedine ze by bola predtym mila a prijemna a zrazu je takato. ona sa nezmeni. v tomto veku uz nie.
inak sbskari su taki, oni podozrievaju kazdeho a tiez mam hrozne blby pocit ked chodim po obchode a v patach sbskar. uz len z toho sa citim previnilo.

kpl

Ako keby som citala o mojej babicke. Moja babicka ma Alzheimera. A to nie je choroba len o zabudani. Treba sa porozpravat s jej osetrujucim lekarom. Nuz, staroba je uz taka. Nezvykne sa to uz na lepsie obratit :/

odpovedam

Podla mna nema nejaku vaznu pdychicku poruchu, iba je to ofrflany clovek. Bohuzial je to tak u mnohych ludi, hlavne starsich.

Sklony k negativizmu maju predovstekym melancholici, su to negativne nastaveny ludia, ktori sa sustreduju na to zle. Nie su sebaisti a tak sa snazia odvadzat pozornost od seba a prenasat kontroluju na okolie tym, ze vsetko komentuju, hodnotia, zavidia, nedopraju a pod.

Aj ked sa clovek snazi osvetlit im niektore stranky zivota, zase to otocia len na to negativne. Taku ludia sa poriadne ani tesit nevedia... Ak sa tvoja stara mama stazuje, ze sa s nou ani neporozpravate, tak jej povedz otvorene, ze na vas prenasa svoj negativizmus a ze mate pocit, ze vas vidi len v zlom svetle. Mozno to len chce rozhovor, no pamataj, ze vzory spravania, ktore ziskala pocas zivota, sa velmi tazko menia. Ani ona sa uz asi nezmeni, no je len na nej, ci sa aspon trochu pokusi tuto vec na sebe zmenit...