Utrogestan - proti predcasnemu porodu - ako tomu mam rozumiet?

Príspevok v téme: Utrogestan - proti predcasnemu porodu - ako tomu mam rozumiet?
Weva

Ahojte,

na tvrdnuce brusko mi lekarka, vyhodnotiac, ze to mozu byt predcasne kontrakcie predpisala brat liek Utrogestan 100mg 3 x denne(som v tretom trimestri)... som z toho tak trosku zmatena a tak som si chcela najst viac informacii... Ide vlastne o progesteron - hormon, ktory by mala vytvarat i moja placenta.

Informacie v letaciku (napriklad i na zdravie.sk) su podla mna matuce. V jednej casti pisu:

Liek sa podáva aj na udržanie tehotenstva. Nie je však liekom vol'by pri všetkých typoch spontánnych predčasných pôrodov, predovšetkým nie pri abortoch, ktoré sú spôsobené genetickými komplikáciami (viac ako 50%).

Predcasny porod je predsa nieco ine ako potrat na zaciatku tehotenstva, nie? Predcasny porod chapem ako narodeni babatka priskoro... potrat zase ked ide o skore stadium (niekedy v prvych tyzdnoch, mesiacoch).

A neskor sa uvadza:
Utrogestan sa v tehotenstve môže používať len v priebehu prvého trimestra a aplikuje sa len vaginálne. V priebehu druhého a tretieho trimestra môže používanie lieku vyvolať poruchy pečene a u novorodencov cholestatický ikterus.

Tak ako mozno jeho uzivanim zabranit predcasnemu porodu kde sa ku koncu ani nema brat?

Okrem toho mi lekarka predpisala brat ho oralne a teraz, v 32 tt...

Mate s tym niekto skusenosti? Poradte prosim, som totalne zmatena, ze co mam robit...

netehulka

pokial nie si dole otvorena a nemas prilis skrateny krcok, tak tam ostane az do konca...ja som si to kontrolovala pravidelne, ale nie kazda to tak robi. Skus radsej namiesto liekov oddychovat, vela uz nechodievaj, nedvihaj tazke...ja som oddychovala cely 3 trimester, na prechadzku som chodievala tak na hodinku denne max. Nemala som rizikove.

Weva

Dakujem netehulka. Sla som za nou a povedala, ze ak nemusim nebudem to brat - ze za ako dolezite to povazuje. A ona povedala, ze ak ma to ma kazdy den 3x denne stresovat, tak radsej nie... Uvidime ako sa to vyvinie, ja verim, ze drobec pekne zostane i bez liekov kde ma az do konca.

netehulka

www.netdoctor.co.uk

Tu sa pise, ze sa nesmie brat, tak neviem. Mne tvrdlo brusko od 24 tyzdna, hlavne, ked som dlho chodila, takze som sa setrila. Mozes mat braxton hicks kontrakcie, tie su v poriadku, ja by som to nebrala na tvojom mieste, ale skus sa poradit aj s nejakym dobrym SVK gyndosom. Lebo tym verim viac, ako nejakym belgickym. Zase nechcem, aby si porodila predcastne, ale mozno ta doktorka vela toho o medicine nevie. Ja som si davala extra pozor, co mi kto predpise a nebrala som vsetko, co predpisali a mam zdravu bambulu.

Weva

Lauri - na modrom konikovi som nasla prispevky od zien na zaciatku tehu ktore mali krvacanie a brali to na udrzanie zarodku v tele (kym sa vytvori placenta a zacne sama produkovat progesteron, potom vsetky vysadili)... No tu v Belgicku je to asi normalne... skusim sa viac setrit a uvidim...

Weva

no mna najma matie ze kazdy pribalovy letak (citala som BE, SK a UK) pise uplne nieco ine... V UK napriklad, ze sa nema pouzivat na zabranenie predcasneho porodu, lebo je neucinny... proste misung v hlave tak lekarka povedala, ze ak mam mat z toho stresy radsej nech neberiem nic :-/