vegetariánstvo

RNG

Watermelon, menej zlce a viac faktov.
Co sa tyka kvality masa, dnes je velka vacsina velmi zamorena, od pesticidov, cez herbicidy, hormony, antibiotika a podobne, To s tebou uplne suhlasim, ale tomu nie je samotne maso na vine, ale pestovatiela, ktori chcu za co najlacnejsie svoj tovar dostat na trh. Ja osobne kupujem len hydinu a maso zo zvierat s volnym vybehom, "neosetrovanych" hormonami a antibiotikami a krmenymi podla moznosti z volnej pastvy alebo podla vaseho, biozrninami a biotravinami(tj pestovane na chemicky neosetrovanych poliach.)
Ryby tak isto zo severnych mori, divoke, tj nie pestovane a krmene polnohospodarskymi produktami.Jedine tak ich zlozenie odzrkadluje morske divoke rastliny a nie zamorene polnohospodarske ochudobnene produkty.
Mam moznost poznat osobne viacero ludi, co uz od 50tych rokov minuleho storocia su vegetariani, len s obcasnym jedenim mliecnych produktov, pripadne vajec, lebo sa im odmala "hnusilo" maso. Mozem povedat, ze nijak extra neprekypuju zdravim, dokonca su na to ovela horsia ako ja, vypaseny a cely zivot pretazeny clovek, v rovnakom veku, ako oni. Pri ich obmedzenej strave by som nevedel podavat take vykony(skusil som to, teda viem o com hovorim), mozno vitarianstvo alebo paleontologicka dieta su lepsie vybery, ale tak ci tak, prilisne obmedzenia znizuju pestrost stravy a to sa odrazi na nedostatku roznych zivin.
Nedavno som napr cital studiu, ako aminokyselina L-carnosine je dolezita pre regeneraciu, proti starnutiu, tvoreniu amyloidnych usadenie(Alzheimer) pricom tato sa nachadza minimalne vo vegetarianskej diete, lebo je najma v mase. Je to antioxidant, ma vlastnosti neurotransmitera, zabranije skodlivej glykacii(to je dolezite hlavne pri mojej cukrovke)
Takze ked si hladala podla teba neexistujuci bod v prospech masa, tak tu mas jeden dost zavazny.
Pricom uznam, ze maso aj ryby ako sekundarne produkty su podstatne narocnejsie na vyrobu,ekologiu, podstatne zamorenejsie ako primarne produkty(s vynimkou masivne chemicky striekanych zelenin....)
Takze su aj dovody proti, aj za a preto je rozumne robit nejaku tu "zlatu strednu cestu", obmedzit maso a ryby, ale nevylucit uplne a radsej dat pozor na to, aby boli minimalne zamorene a neznicene priemyselne a potravinarsky.

Lebo porovnavat vegetarianov s ludmi jediacimi privela zamoreneho masa nie je celkom presvecivy dokaz proti masu a rybam ako takym.
Privela je privela a zamorenie je skodlive, to predsa uzna kazdy.

bingham

watermelon...tu by som suhlasil s tvojou rodinou....vies ty si uz dospela...ale davaj pozor aby malo tvoje dieta dostatok zivin...na spravny rast...atd...to je velmi dolezite...

a rad by som vedel...co ta viedlo...k tomuto stravovaniu... :)

watermelon

ano teraz mu davam len surovu zeleninku a ovocie, potom neskor mu vysvetlim preco ja niektore veci nejem, preco ich povazujem za nezdrave a ked chce nech ich je, je to jeho zivot a zdravie (ked sa bude vediet sam odpravit k lekarovi, lebo ja lekarov strasne nemusim a vyhybam sa im). ALe budem ho viest k zdravym (podla mna) jedlam. Neviem ako vyriesim rodinu (davaju do seba to najhorsie co existuje, dzgaju kolace maso jedna radost). A uz ma provokuju, ako mu budu vypekat, ach jaj... niektori ludia si myslia ze deti su verejny majetok a ze vedia co je pre ne najlepsie. Najradsej mam ked niekto tucny chory neustale behajuci po doktoroch, zeruci lieky dobreze nie na kila, po niekolkych operaciach, sa stara o moje zdravie lebo som vitarianka a nejem to zdrave masko. a nemam vsetky ziviny a chuda moje dieta...ja len nechcem byt taka tucna chora a v sestdesiatke po operachii zlcnikovych kamenov, chrbtice, na liekoch na vysoky krvny tlak, s bolestivymi klbmi, krcovymi zilami - ved sorry ale dnesni stari ludia (cest vynimkam) su na tom velmi zle zdravotne.

bingham

watermelon...preco pises masozravci....Vsezravci...je to spravne pomenovanie :)

tak to ti neviem povedat ci nutia alebo nenutia(jest deti maso)...ja som nastastie mal moznost vyberu...tak hadam to budu mat aj tvoje deti :)

watermelon

RNG tak to ma podrzte vazne, ze akoze studie o vegetarianoch a veganoch su zmanipulovane, akoze co by sa tym asi dalo ziskat??? prave naopak masochovatelsky priemysel - lebo to je priemysel, mliekarensky priemysel hlavne v AMerike je ten co klame, podvadza, kupuje si ludi na vysokych postoch v USDA, FDA a ja neviem kde, a samozrejme na ministerstve polnohospodarstva a pretlaca svoje uz aj tak priserne krute zaobchadzania so zvieratami...Ten veruze ma co ziskat to su miliardove obchody. macku a psa tyrat nesmies ale to co sa deje vo velkochovoch je tyranie ktore je vynate zo zakona. Sory ale aby boli prasce v klietkach nad sebou a vsetky vykaly z horneho isli na spodne, to iste s kuratami, kravy sa nemohli ani pohnut ich klietky su mensie ako kufor niektorych aut... na tie vykaly sa pouzivaju pesticidy ano, zvierata nie su umyvane, ale potrete pesticidmy, rutinne sa im podavaju antibiotika, potom su na ne ludia rezistentni, dalej su tie zveri krmene vykalmi, rybami, geneticky modifikovanym obilim a dalsimi sr.ckami... dakujem taketo v strave mat naozaj nemusim. dalej v mlieku sa nachadza geneticky modifikovany rastovy hormon, avsak nie je to vobec oznacene, aby vraj neboli ludia predpojati, ze je horsie ako bez toho hormonu. Sorry ale toto rozumny clovek do seba neda. Z krav sa robia kanibali - krmia ich kravskym masom, ja som vzdy myslela ze kravy jedia travu.... toto ty nazyvas masom, fuj su to zdochliny napchate chemikaliami. nehovoriac o tom co sa deje na jatkach, jasne zasa budem fanaticka veganka.... Ano tu v Europe sme o cosi k zvieratam ludskejsi, ale pre mna je maso zdochlinou. Kravske mlieko patri kravam, ludske ludom, psie psom. PReco teda ti co piju mlieko si nelahnu pod macku a nedaju si? preco prave kravske? lebo kravy ho davaju najviac. alebo ma kravske mlieko nejaky zvlastny vitamin?
Naozaj nechapem co by mohol niekto kto vyskuma ze rastlinna strava nezvysuje cholesterol, nesposobuje arteriosklerozu ziskat. Ale co moze taky mliekarensky priemysel ziskat tym ked v reklamach tvrdi a zavadza (lebo to nie je regulovane) ze len mlieko ti da dennu davku vapnika a nic ine ju nema? Lebo to su vyjadrenia tych velkych biznismenov. Predsa je dokazane ze sezam a mak maju oveeeeeeeela viac vapnika, len to uz ludia nevedia.
Este stale mi nikto nepovedal o aku zazracnu latku prichadzam ked nejem maso.
Mne v podstate nevadi ze ludia jedia maso, ale po prve nech mi nehovoria ze bez neho budem chuda sucha skareda...pod druhe nech sa spravaju s uctou k zvieratam, lebo tie nas ludi teda v mnohom predcia
a bingham ja mienim vychovavat veganske/surove dieta, a to iste si myslim o masozdravcoch co si napisal o vegetarianoch ze nutia svoje dieta, podla mna je to krute davat polrocnemu dietatku maso.

bingham

BJ...neviem co vypoveda o mojom charaktere...to co som napisal...je zial pravda...ti ludia...sa dobrovolne stali vegetarianmi...a niektori z nich uz nedobrovolne nanutili aj svoje deti...byt vegetarianmi...ktore sa potom paradoxne stravovali vo fastfoodoch....

a to ze vyzerali slabo....choro...sucho...to je zial tiez pravda

ale samozrejme aj ako si napisal ty...to ze sa niekto preziera ...a vyzera tak ako vyzera...je tiez tragedia...suhlasim

ja tvrdim...ze strava ma byt vyvazena...teda...ako aj pisal...RNG...

veeela zeleniny....veela ovocia...a k tomu zivocisne produkty...

BJ

bingham, ze "suchy chudy slaby ludia... " to vypoveda o tvojom charaktere.

K vegetarianstvu sa skor dostane clovek, co ma nejake problemy, ako ten, komu nic nieje... ten zere co mu chuti, uziva si dokym moze... a je mu fajn. Pritom len parazituje na vitalite svojich predkov, ale ziadnu novu uz neziska, a pomaly ju straca.
Preto su vegetariani, alebo vegani, alebo proste hocikto, kto je iny, tak casto odlisni ludia, casto poznaceni nejakymi tazsimi problemami. Odsudzovanim ich na zaklade toho co jedia, len ukazujes, v akej hlbokej nevedomosti sa nachadzas.

Bingham, nieje to z presvedcenia. Ja niesom vegetarian, nepokladam sa za neho. Obcas sa do mna nejaky kus masa dostane, ale keby sa to napocitalo za cely rok, nespravi to vela. Niesom za prilisnu striktnost, ta skodi na psychiku, a casto je destruktivna na cele okolie... pokazit naladu na celej rodinnej oslave, len kvoli tomu, ze v salate je trochu tuniaka, to radsej vytriedim co sa da, a zvysok zozerem. Takze tazko povedat, ci som vegetarian, asi nie. Som kto som, a to mi staci. :-)

bingham... este nieco na zaver. Bol som v Amerike, a masozravci... to boli vacsinou hnusni, smradlavi, vypaseni, skaredi ludia, co povacsinou nevedeli vyjst jedno poschodie bez toho, aby sa nezaparili. To mas na tej istej urovni, ako ten tvoj vyplod.

bingham

Aj ked pre mna velmi prekvapujuco...ale musim teraz suhlasit s RNG...strava ma byt vyvazena...a teda mali by tam byt...aj zivocisne produkty...

Samozrejme...vegetariani...a pod...s tym nikdy nebudu suhlasit....uz len s presvedcenia...ako sa dalo vidiet u BJ... :)

najlepsie teda je...aby to kazdy clovek vyskusal sam na sebe....mne jednoznacne vyhovuje...strava kde sa nachadza maso...mliecne vyrobky...a samozrejme aj ovocie a zelenina...

a este k tym veg.... co som poznal..boli to vacsinou...chudy...suchy...slaby ludia...u zeny to samozrejme az tak nevadi...ale u chlapa je to zial tragedia.... :)

- mira

RNG, alzheimer nie je spôsobený vekom, ale nevhodnou stravou.Nie je pravda, že kedysi sa ľudia dožívali nízkeho veku. je známe, že mnoho ľudí sa v min. dožívalo bežne nad 100 r. /Naposledy som zaregistrovala Lao-c mal nad 90 / a v plnom telesnom, duševnom a mentálnom zdraví. Kedysi boli starí ľudia zdrojom múdrosti a lásky, dnes su to fyzické i psychické kaliky, väčšinou, bohužiaľ.

To o kostrách so zachovaným dokonalým chrupm mám z našich múzeí, kde som ich videla na vlastné oči.