Mama si nevie najst pracu

Príspevok v téme: Mama si nevie najst pracu
Kukipuki

Dobry den, chcela by som sa niekomu zdoverit s problemom, ktory je u nas doma uz velmi dlhu dobu. Ide o to, ze moja mama si nevie najst pracu uz 18 rokov, resp. odkedy bola na materskej. Vystudovanu ma strednu ekonomicku skolu s maturitou, ma zdravotnicky kurz, zdravotny preukaz, pracovala v cestovnej kancelarii ako predajca aj administrativna pracovnicka. No odvtedy to s nou ide dolu vodou.
Otec to poslednu dobu uz nezvlada s nervami, chce ju vyhodit z domu, pretoze zijeme len z jeho penazi, my so sestrou este studujeme, takze si pracu este nevieme najst. Snazim sa jej pomahat, hladam inzeraty, volam kade-tade, no vacsinou je to marne. Naozaj je v dnesnej dobe tak strasne tazke najst si zamestnanie? Skusali sme vela inzeratov, predavacka, upratovacka, telefonistka, pomocna sila v kuchyni, opatrovatelka, no dokonca uz aj pri upratovacke usporaduvaju vyberove konanie a samozrejme si vyberu mladsiu, sikovnejsiu zenu (mama ma 43), ale aj tak je to kopa roboty za smiesny plat.
Niekedy si myslim, ze je to uz marne, mama uz akokoeby ani nemala zaujem, ja si kupujem noviny a hladam na internetovych portaloch, akokeby som si hladala pracu sama pre seba....
Mate nejake rady, ako postupovat? Uz sa to doma neda vydrzat, otec je zasa taka povaha, ze lutuje dat kazdy jeden cent, vyjadril sa, ze akonahle dokoncime skolu, poletime z domu a on nas chovat nebude, a ze matka pojde pod most.... Neviem, co mam robit.
Za vsetky vase rady dakujem.

bibi123

Nevyhodou dlhodobo nezamestnanych je to, ze po case rezignuju a nehladaju si pracu, lebo je im doma vlastne dobre, pokial ich ma kto zivit. Tvojho otca chapem, sice zarobi dobre, ale nic z toho nema, ked musi zo svojho platu uzivit celu rodinu. Je pod velkym psychickym tlakom, co keby stratil aj on pracu, z coho by ste vyzili??? Mozno by si chcel aj nieco usetrit na starobu, kupit si nove auto, alebo zajst na dovolenku, aby si oddychol, zit v nejakom standarde,..mozno ho trapi, ze mama nebude mat ziadny dochodok-nebude mat odpracovanych aspon 20 rokov, takze ju bude musiet zivit do jeho smrti... A uvedom si, ze to pre neho posobi demotivacne, ze jeho manzelka si doma vala sunky(varenie a upratovanie robi predsa kazda zamestnana zena) a on sa ide zodrat v praci. Sorry za uprimnost, ale tak to urcite vnima Vas otec. Frajerova mama tiez nerobi, jej manzel zarobi manualnou pracou mesacne 2000eur a jej sa nechce chodit do roboty za nejakych 400eur, kedze to ako objektivny pozorovatel vidim na konkretnom pripade, tak sa tym muzom ani necudujem, ze ich to rozculuje. Vsade je vela pracovnych prilezitosti, len treba hladat. Napr. v kazdom panelaku sa umyvaju schody, u nas pani, co to chodi umyvat raz do tyzdna zarobi mesacne 300eur, vsetci sa na nu stazuju, lebo tu nie je cisto, ale nikomu sa to nechce robit miesto nej, pritom keby sa dosiel niekto iniciativne spytat, hned ma robotu,....
Inak mne rodicia tiez nedavali nikdy peniaze len tak, aj ked su bohati. uz ako nejake 12rocne decko som nelegalne chodila upratovavat, roznasat letaky, lebo kebyze si vypytam na kino, tak by ma niekam poslali:O))) ale takto som sa naucila tvrdo pracovat, vsade vidiet pracovne prilezitosti a nebyt na niekoho odkazana...

ivana45

Kukipukinka, len zbezne som preletela prispevky v diskusii.
Tiez si myslim, ze nenajst si od 25.roku veku takmer 20 rokov pracu, zdrava osoba so SS, zdravotnickym kurzom.. ze to nie je o nekonfliktnej pracovitej osobe.
K tomu nabalene partnerske problemy medzi mamou a otcom..mate to so sestrou tazke.
Kukipukinka, problemy medzi rodicmi nevyriesis. Ak je tvoja mama leniva alebo neschopna alebo jedno s druhym(prepac za vyrazy), tiez s tym nic neurobis.
Prihlasila by som sa na VS mimo vasho regionu, s internatom. Dovtedy vydrz, drzim ti palce. Mame pomahaj, kolko mozes. Ale uvedom si, ze nu pracovat nemozes. Pouc sa.
Pokus sa aj psychicky odputat od situacie. Povedz si, ze si urobila, co si mohla a netrap sa. Zi svoj zivot. Nenechaj, aby ti vztah k poruchovej osobnosti (zasa prepac, myslim tvoju mamu) kazil tvoj partnersky zivot.
Este, sori "Skusali sme vela inzeratov, predavacka, upratovacka, telefonistka, pomocna sila v kuchyni, opatrovatelka, no dokonca uz aj pri upratovacke usporaduvaju vyberove konanie a samozrejme si vyberu mladsiu, sikovnejsiu zenu (mama ma 43), ale aj tak je to kopa roboty za smiesny plat" .. u nas pracuju upratovacky ovela starsie nez 43 rocne (taku mladu ani nemame). Never mame vsetko, ze ju nezobrali na pracu, lebo tam natresk. Mozno sa na tie roboty ani nebola opytat. Ano, je to casto "kopa roboty za smiesny plat" - ale co chce(te) ?? Ze ju zoberu za direktorku nadnarodnej korporacie ?
Vacsina z nas robi kopu roboty a mysli si, ze za smiesny plat. Keby sme to takto brali, tak sa vsetci povalujeme doma a parazitujeme na manzeloch(manzelkach), rodicoch alebo na socialnom systeme.
Drzim ti palce. Bud ina.

Maoam

ano, viem ze tak chodi vela zien, ja poznam zopar, vekovo su od 24 do 60! a robia to dlhe roky, velmi dobre zarobia, su spokojne, len dve z nich su zdravotne sestry, ostatne maju len opatrovatelske kurzy a predtym robili uplne ine povolania (od sekretarky cez predavacku, ucitelku az po statnu spravu)

Lulu2011

eam zial je to tak, moja mama ma tiez cez 50, vladze viac ako ako ja, vyborne vyzera a dokaze makat kolko treba, nastastie si pracu nasla cez znamu, neviem preco odpisu cloveka, ktorý ma nad 40, 50 rokov, pri tom moze viac vladat ako mlady a s tou mzdou 380 eur v cistom :((( nemam slov, je to hanba zit na SR

maomam - kamaratova mama chodi do Rakuska sa starat o starych ludi a pekne zarobi, ma to blizko, z BA

eam

No keď si nemôže nájsť 43 ročná, ako si mám ja nájsť, keď mám o 10 viac. Tiež mám SEŠ, ZP a dlhoročnú prax v administratíve a posledné 2 roky v oblasti predaja. Som už znechutená, x žiadostí som poposielala, dokonca som skúsila napísať aj to čo neviem a ani sa neozvali. A keď ma z tých x žiadostí pozvali na 2, všetko som ovládala čo požadovali a aj tak ma nevzali. A to nevyzerám na svoj vek, som moderná, vzhľadná, atď. Deti mám veľké, mohla by som robiť koľko chcú.Apropó posledná ponuka predavačky za 380 eur. v hrubom. To už je len plat! Načo predlžujú vek do dôchodku, keď mladí nemajú prácu a keď už máme ešte robiť, mali by nás aj zamestnať. No vďaka za takúto dobu!!!!

Maoam

presne tak, tie chudence dievcata, teda hlavne Kukipuki preberaju na seba zodpovednost za rodicov a to je vzdy zle :-((, ony su este primlade a prilis neskusene na to, aby mohli riesit taketo vazne problemy, uz vonkoncom je to vrchol, ked je jedna z nich vazne chora :-(

problem nie je financny, problem je medzi rodicmi a problem je v mame (jej psychike), presne treba to posunut do ruk odbornikom (psycholog, psychiater, mozno aj rodinna terapia, socialny pracovnik, aspon si ist po radu)

Lulu2011

maoam - hlavne si uvedomit, ze financna situacia zla nie je, zomriet od hladu nezomru, takze toto skrtat a postupne sa snazit, aby sa im mama otvorila, nie je hanba ist k psychologovi

Maoam

oblicky znamenaju vela zataze, psychickej, emocionalnej, rodinne problemy...
vobec sa necudujem ze v tom prostredi tak ochorela ale ma len 18 ona sa musi sestrit lebo inak bude v 25ke na dialyze a plny invalid...s tymto nie su zarty

Lulu2011

Maoam - tiez to tak vidim a malo komunikacie, tej mame nieco na 90% je

kukipuki - na vysetreni si bola? o oblickach viem svoje a aj to, ze su ich choroby su z trapenia a strachu